Kategória: Včely

  • Propolisová tinktúra: využitie a dávkovanie pre rôzne zdravotné problémy

    Propolisová tinktúra je tekutý extrakt získaný z propolisu, ktorý je prírodnou zmesou živicových látok, vosku a olejov, ktorú včely zbierajú z rôznych rastlín.
    Propolisová tinktúra má množstvo využití a môže byť užitočná pri liečbe rôznych ochorení a stavov.
    Samotné použitie propolisovej tinktúry môže mať rôzne formy a spôsoby aplikácie v závislosti od zdravotného problému, ktorý sa snažíte liečiť. Tu je niekoľko konkrétnych príkladov:

    1/Imunitný systém: Propolisová tinktúra obsahuje silné antioxidačné a protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a ochrániť telo pred rôznymi chorobami.
    Na posilnenie imunitného systému môžete užívať propolisovú tinktúru orálne. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od zdroja, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne. Môžete si ju pridať do vody alebo nápojov alebo ju užiť priamo.

    2/Liečba kožných ochorení: Propolisová tinktúra má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, čo z nej robí účinného pomocníka pri liečbe kožných ochorení, ako sú akné, ekzémy, psoriáza a popáleniny.
    Propolisovú tinktúru môžete nanášať priamo na postihnutú oblasť. Tinktúru naneste na vatový tampón a aplikujte na postihnuté miesto 1-2 krát denne. V prípade, že máte citlivú pokožku, môžete tinktúru zriediť vodou.

    3/Prevencia zubného kazu: Propolisová tinktúra má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku zubného kazu a zápachu z úst.
    Na prevenciu zubného kazu môžete tinktúru pridať do ústnej vody alebo ju použiť ako ústnu vodu. Odporúčaná dávka je 5-10 kvapiek tinktúry v pohári vody alebo ústnej vode. Tinktúru môžete tiež pridať do zubnej pasty.

    4/Podpora trávenia: Propolisová tinktúra má stimulačné účinky na tráviaci trakt a môže pomôcť pri riešení tráviacich problémov ako sú hnačky a zápchy.
    Pri tráviacich problémoch môžete tinktúru užiť orálne, podobne ako pri posilňovaní imunitného systému. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho problému, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne.

    5/Boj proti vírusom: Propolisová tinktúra môže pomôcť pri boji proti vírusovým ochoreniam, ako je napríklad chrípka alebo herpes.
    Tinktúru môžete užívať orálne alebo aplikovať priamo na postihnutú oblasť. Odporúčaná dávka a spôsob aplikácie sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia a odporúča sa konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Tieto sú len niektoré z mnohých využití propolisovej tinktúry. Je dôležité si uvedomiť, že propolisová tinktúra nie je náhrada za lekársku starostlivosť a pred použitím by ste mali konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Okrem už uvedených spôsobov použitia propolisovej tinktúry existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov, ako ju môžete využiť:

    1/Liečba dýchacích ciest: Propolisová tinktúra sa často používa na liečbu rôznych ochorení dýchacích ciest, ako sú napríklad kašeľ, chrípka alebo bolesti v krku. Môžete si ju pridať do horúcej vody a inhalovať pary, alebo ju užiť orálne. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne.

    2/Liečba herpesu: Propolisová tinktúra sa ukázala ako účinná pri liečbe herpesu a oparu. Môžete ju aplikovať priamo na postihnuté miesto pomocou vatového tampónu. Odporúča sa aplikovať tinktúru 2-3 krát denne, kým sa symptómy nezmiernia.

    3/Podpora liečby rakoviny: Propolis obsahuje zlúčeniny, ktoré sa ukázali ako účinné pri boji proti niektorým typom rakoviny. Propolisovú tinktúru môžete užívať ako doplnkovú liečbu pri niektorých typoch rakoviny. Dávka a spôsob aplikácie sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu rakoviny a odporúča sa konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    4/Podpora liečby tráviacich problémov u zvierat: Propolisová tinktúra sa používa aj pri liečbe tráviacich problémov u zvierat, ako sú napríklad hnačky alebo zápaly tráviaceho traktu. Dávku a spôsob aplikácie by mal určiť veterinárny lekár.

    5/Liečba a prevencia paradentózy: Propolisová tinktúra sa ukázala ako účinná pri liečbe a prevencii paradentózy a zubného kazu. Môžete ju použiť ako ústnu vodu alebo pridať do zubnej pasty. Odporúčaná dávka je 5-10 kvapiek tinktúry v pohári vody alebo ústnej vode.

    Je dôležité si uvedomiť, že v prípade vážnych zdravotných problémov sa vždy odporúča konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Zdroje:

    Brudzynski K, Miotto D. Honeybee products and their polyphenolic compounds in treatment of various gastrointestinal diseases. Nutrients. 2019;11(10):2434. Published 2019 Oct 11. doi:10.3390/nu11102434
    Sforcin, J.M. Propolis and the immune system: A review. J Ethnopharmacol 113, 1–14 (2007). doi: 10.1016/j.jep.2007.05.012
    Sonmez, S., Kirilmaz, L., Yuksel, E. et al. The Effect of Propolis on Dental Plaque and Gingival Inflammation: A Clinical Study. Eur J Dent 12, 374–379 (2018). doi: 10.4103/ejd.ejd_130_18

  • Ako vysíriť včelstvo

    Občas stojí včelár pred nemilou úlohou zlikvidovať včelstvo. Dôvody bývajú rôzne. Najčastejšie je to choroba a včelstvo sa likviduje, aby sa zabránilo jej ďalšiemu šíreniu do okolia.

    Jedným zo spôsobov, ako včely rýchlo, bez zbytočného trápenia zabiť, je vysírenie. Oxid siričitý (SO2) je pre včely toxický a pri nadýchaní sa rýchlo udusia. Oxid siričitý sa uvoľňuje i pri horení tzv. sírneho knôtu. Sírne knôty sa dajú bežne kúpiť v potrebách pre vinárov, včelárov, záhradkárskych, domácich potrebách, atď. Používajú sa vo vinárstve na dezinfekciu nádob a priestorov, ale aj vo včelárstve ako ochrana proti plesniam, rozličným mikroorganizmom, vijačke voštinovej.

    Postup:

    1/ Prečítajte si návod na sírnych knôtoch a dodržte odporúčané bezpečnostné opatrenia a množstvo sírnych pásikov s ohľadom na veľkosť úľa.

    Ak používate na zásahy proti klieštikovi „zadymovanie“ prúžkami Avartínu, Varidolu, tak v zásade postup je veľmi podobný.

    2/ Dobre utesnite úľ. Zavrite všetky očká, ak máte. SO2 sa bude šíriť dymom medzi uličky plástov a dym by nemal unikať z úľa. Ani včely.

    3/ Pripravte si bezpečné miesto na dne úľa kam a kade vložíte sírny knôt. Tak, aby ste úľ po vložení a zapáleni mohli rýchlo zavrieť. Dobré miesto je priamo na kovovú mriežku, resp. na inú nehoriacu podložku, tak aby horiaci/dymiaci pásik nebol v bezprostrednej blízkosti rámikov, stien úľa. To sa dá dobre aplikovať v prípade vysokého dna.
    Ak máte nízke dno alebo neviete bezpečne umiestniť sírny pásik zospodu, môžete urobiť dostatočné miesto medzi rámikmi v najvrchnejšom nastavku (vybrať 2-3 rámiky neobsadené včelami) a zavesiť pásik na drôt do vzniknutej medzery.
    Ak máte, môžete samozrejme použiť varroa lampu alebo sírnu lampu.

    4/ Ak pásik kladiete na podložku, je dobré ho po dĺžke prehnúť do tvaru striešky. Aby neležal na podložke plochou, ale iba hranami.

    5/ Zapáľte pásik(y) a okamžite uzavrite úľ. Dávajte si pozor, aby ste neprišli do kontaktu s dymom a nenadýchali sa. Oxid siričitý je jedovatý aj pre človeka.

    6/ Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút alebo dlhšie.

    Po tejto dobe by mali byť včely usmrtené a môžete úľ otvoriť, nechať vyvetrať a pokračovať v dezinfekcii, (prípadne pálení úľa, ak je to nevyhnutné – v extrémnom prípade moru včelieho plodu).

    Sírne knôty
    Sírne knôty
  • Voskované obrúsky

    Neoverené, zatiaľ mnou nevyskúšané jednoduché návody na voskované obrúsky.

    1. „Na obrúsky zažehliť len čistý vosk do pripravených obrúskov. Nedávam tam toľko vosku. Ja ho jemno nastrúham, porozťahujem po ľanovom plátne alebo po čistej bavlne (ale ten ľan mám najradšej, je to predsa od nás) a potom zažehlím starou žehličkou, kde sa dá nastaviť teplota. Mám to asi tak na 70°C, teda nad bodom topenia vosku.“
      Zdroj: Miroslav Lunak, FB skupina Včelár
    2. „Manželka roztopí včelí vosk v hrnčeku, ponatiera obrúsok (bavlnený) štetcom a potom cez papier na pečenie prežehlí žehličkou. Obrúsok je trošku tuhší, ale vôbec sa neláme. Ale preto som napísal bavlnený obrúsok, lebo ako sa správa napríklad ľan, keď sa napustí voskom, naozaj neviem.“
      Zdroj: Petr Stuchlík, FB skupina Včelár
    3. „160 g žltého včelieho vosku
      + 80 g kolofónie (živice z ihličnatých stromov, napr. borovice) – kúpiš napr. v predajniach alebo e-shopoch s bio produktami alebo s kreatívnymi potrebami (živicu môžeš vynechať, ale skrátiš tým životnosť obrúskov)
      + 2 polievkové lyžice jojobového oleja lisovaného za studena.“
      Zdroj: Jan Goro, FB skupina Včelár
  • Tavoľník japonský a hmyz

    Včela medonosná, tavoľník japonský
    Včela medonosná, tavoľník japonský

    Zakvitol tavoľník japonský ( Spirea japonica ). Mám z neho radosť každý rok. Bzučia na ňom desiatky včiel, čmeliakov, múch, občas i motýľ.

    Krík prvý krát kvitne koncom júna (420 mnm), zakvitá a odkvitá postupne. Ak sa po prvom kvitnutí odkvitnuté konce výhonkov odstrihnú, kvitne ešte raz.
    Poskytuje nektár aj peľ svetlokrémovej farby – peľ je viditeľný na fotografiách.

  • Včely na jar,v lete,v jeseni a zime 2022

    16.4.2022

    Z dvoch zazimovaných rodín prežili zimu obidve. Túto jar som im nijako nepomáhal, ani vodou v kŕmítku pod vrchnákom.
    Navštívil ma miestny pán asistent veterinárneho lekára a spravili sme svižnú jarnú prehliadku. Počasie nebolo úplne ideálne, iba mierne nad 10 stupňou a vietor.
    Včely v oboch rodinách sa javia životaschopne, majú hneď vo vrchnom nastavku plod na 4-5 rámikoch. Prítomná už aj trubčina. Časť plodu bude aj v strednom nastavku, ale ten sme tentoraz nerozoberali. (Zimovali na troch)

    Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

    1.5.2022

    Kvitnú čerešne, slivky, púpavy. Vidno na nich včely.
    Spravil som malý zásah na rozšírenie priestoru u oboch rodín.
    Pridal som 4 nastavok. Zložil som vrchný bokom. Zo stredného som striedavo vybral rámiky s plodom a prevesil ich do nového nastavku. Voľné miesta som vyplnil stavebnými rámikmi, bez medzistienok, iba s drážkou v hornej latke vyplnenou voskom.
    Takže vrchný nastavok ostal bez zásahu na najvrchnejšej pozícii, pod ním dva prezebrované nastavky.
    Najspodnejší opäť nedotknutý.

    Rozkvitnutá čerešňa; 21.4.2018

    15.5.2022

    Dnes mi uleteli včely. Včera (v sobotu) vyletel roj zo silnejšieho včelstva. Sadol pomerne blízko, asi 20 metrov, na jabloň. Relatívne vysoko, asi 3-4 metre a na hrubší konár, ktorý neplánujem zrezávať.
    Nemal som pripravené veci, aby som roju rovno ponúkol priestor. Dnes (v nedeľu) som si spravil malú inventúru vyčistených nastavkov a rámikov. Pripravil som jeden nastavok s pár panenskými súšami a pár stavebnými rámikmi a položil som im potenciálne nové obydlie pod strom.
    Avšak ohrdli ma, medzičasom si vyhliadli dutinu inde a poobede kamsi odleteli.

    26.6.2022

    Po dlhej dobe som sa pozrel do vnútra úľov. Obe rodiny majú prítomné otvorený i zavretý plod, vajíčka. Predpokladám, že tam sú kladúce mladé tohoročné matky.

    V oboch majú plný horný nastavok medu v zaviečkovaných plástoch. Podložil som výklzy, že im ho vezmem.

    Slabšia rodina má ešte pomerne dosť miesta, dokonca v najspodnejšom nastavku zo dva nevystavané stavebné rámiky. Tá zostala pod výklzom na troch nastavkoch. Dva s plodom som navzájom prehodil.

    Silnejšia rodina má pomerne dosť zásob skrz celý úľ. Tiež som prehodil dva plodiskové nastavky a ešte som pridal nový nastavok so súšami a stavebnými rámikmi. Vytiahol som doň tri rámiky s plodom. Takže táto rodina je pod výklzom na štyroch nastavkoch.

    29.6.2022

    Včera som odobral oba výklzy. Vytočil som večer z dvoch nastavkov vyše 30kg medu. Dnes som vybral 8 najkrajších – najsvetlejších alebo panenských – rámikov a vrátil spolu s dvoma stavebnými rámikmi do rodiny, ktorá zostala len na troch nastavkoch. Oba úle sú teda teraz na 4 nastavkoch.

    5.9.2022 (pondelok)

    Cez víkend som po vyše dvoch mesiacoch pozrel na včely. Napriek mojej nestarostlivosti ešte obe včelstvá žijú. Pravda môj darebácky prístup sa aj prejavuje. Slabšie včelstvo vyzerá byť v biednom stave. Videl som na dvoch včielkach klieštika prisatého na chrbte, čo už naznačuje vysoký stupeň zamorenia. Plus som pozoroval aj včelu bez krídel, resp. so zakrpatenými krídelkami. Táto rodina má minimum zásob.

    Druhý úľ je životaschopnejší, viac včiel, nevidel som voľným okom žiadne podozrivé príznaky chorôb. Po vytočení medu v júni majú pomerne veľa voľného a ešte i nedostavaného priestovu v horných dvoch nastavkoch a zásoba vyzerá byť prevažne v spodných dvoch zo všetkých štyroch.

    Síce neskoro, ale dnes som vymenil papierové podložky pod sitami a vložil na vrchné rámiky Formidol. Skúsim v prvom kroku zredukovať klieštika, kým sa rozhodnem čo ďalej.

    11.12.2022

    Rozhodol som sa v priebehu jesene, že nechám prirodzene znížiť početnosť včiel v oboch rodinách a potom ich zlikvidujem. Slabšia rodina mala viditeľný problém s virózou. Silnejšia rodina sa zdá byť navonok síce v poriadku, ale povahovo je nervóznejšia, nie je príjemné s nimi pracovať.

    Využil som ochladenie, a obe včelstvá vysíril a všetky rámiky spálil.

    Sírne knôty
    Sírne knôty


    Poupratujem si v nasledujúcom období všetky použité veci okolo včiel a dám si chvíľku od včelárenia pauzu.

  • Včely v auguste až decembri 2021

    3.8.2021

    Do včiel som sa pozrel po vyše mesiaci a pol.

    Obe rodiny vyzerajú byť v poriadku. Majú dosť zásob, nosia si peľ. Pod zásobami sú plodové rámiky so všetkými štádiami plodu i s vajíčkami.

    Využil som mierne ochladenie a dážď predpovedaný na ďalšie dni a vložil som do oboch rodín nad najvrchnejší tretí nastavok (nízky, LG 2/3) plát formidolu.

    Po dvoch dňoch by som mal vybrať buničinu z regulačného plastového obalu.

    5.8.2021

    Počasie celkom vyšlo, čo sa týka aplikácie kyseliny mravčej vo forme formidolu. Teplota len okolo 20 stupňov a dážď. V prestávke, keď nepršalo, som otvoril plastový obal a položil na vrch rámikov odparovať kyselinu mravčiu priamo z buničiny.

    29.12.2021

    Včelám sa ozaj venujem tohto roku minimálne. Aj týmto záznamom. Od augusta som medzičasom urobil jediný zásah niekedy na jeseň. Vybral som z úľov zvyšky buničiny z formidolu, ktoré nevyhrýzli včely a otvor vnútorného vrchnáka som prekryl priedušne – vrstvou vrecoviny a novinového papiera, navrch uteplivku.

    Včera som sa po dlhej dobe znova na včely pozrel. Pozrel som na podložky pod dnom. Melivo je prítomné a aj čerstvé v oboch rodinách a po poklopkaní bolo počuť včielky zahučať.

    Dnes bolo vhodné počasie, veľmi mierne nad nulou. Urobil som zásah proti klieštikovi, sublimáciou kyseliny šťaveľovej pomocou oxalvapu. Od roku 2017, keď som ho začal používať, už mám zaužívaný postup.

    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    • vymením papierové podložky za čisté
    • vynesiem si všetky potrebné veci ku včelám – batériu, oxalvap, kyselinu šťaveľovú, odmerku, molitanové utesnenie, stopky (na mobile)
    • na tri nízke nástavky naberiem odmerkou cca 2-3 gramy kyseliny šťaveľovej do oxalvapu
    • zavriem očká, uvoľním letáč, vložím oxalvap nad mriežku a utesním molitanom
    • zapojím kontakty na batériu – odstopujem cca 120 až maximálne 180 sekúnd. Medzitým sledujem vietor a snažím sa stáť proti vetru, aby výpary šli preč odo mňa. Ku koncu aplikácie je vidno výpary unikať škárami dna. Maximálne pri 180 sekundách kontakty odpojím
    • pustím stopky a čakám 5 minút
    • po 5 minútach vyberiem oxalvap, očká a letáč dám do pôvodného stavu
    • opakujem posledných 5 krokov pre každý úľ
    • znesiem a odložím veci nazad
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej

    31.12.2021

    V posledný kalendárny deň som nakukol na podložky pod sitami. V oboch rodinách je padnutých cca po 20 klieštikov.

  • Včely v máji, júni, júli 2021

    4.5.2021

    Táto jar je chladnejšia ako predošlé a vegetácia je trocha posunutá. Kvitnú divé čerešne a trnky. Ešte len začínajú rozkvitať záhradné čerešne. Bohato kvitne púpava. Neďaleko je pole s repkou, postupne sa jej už začínajú žltnúť vrcholky.

    Do včiel som od apríla nezasahoval. Aktivita na letáči vzrástla, dá sa z toho usúdiť, že včelstvo pekne podrástlo. Najbližšia nedeľa má byť teplá a slnečná. Plánujem pozrieť včely.

    Včela na púpave, 28.4.2018

    9.5.2021

    Po vyše mesiaci som pozrel do včiel. Tentoraz aj za prítomnosti miestneho asistenta veterinárneho lekára. Včely sú zdravé, plod vyzerá v poriadku. Prítomné sú vajíčka aj všetky fázy plodu. Včelstvo sa drží v horných dvoch nastavkoch zo štyroch (LG2/3). Už sú vystavané materské kolísky, avšak zatiaľ suché, bez náznaku rojovej nálady. Zásob je pomerne málo, je vidno, že predošlé dni boli chladné, daždivé a vetristé.

    Predpoveď počasia na najbližších 10 dní je pomerne priaznivá, teplé počasie, ku koncu týždňa s dažďom. V okolí sa chystá kvitnúť repka a ovocné stromy. Včely majú pomerne dosť miesta, avšak pridal som jeden nástavok s rámikmi s medzistienkami a stavebnými. Prezebroval som ho s druhým od vrchu. Najvrchnejší nástavok ostal takmer bez zásahu, vyňal som len jeden krajný rámik a nahradil MS. 2. a 3. od vrchu sú prezebrované s plodom a voľným miestom na stavanie. Najspodnejšie 2 ostali bez zásahu. Najspodnejší je predpokladám ešte nevystavaný a druhý od spodu budú zrejme prázdne súše.

    12.5.2021

    Kvitnú jablone. Repkové pole je tiež už zväčša žlté.

    21.5.2021

    Repka výrazne vonia, je vidieť i počuť včely na nej. Po 12. dňoch som sa znova pozrel do včiel. Tentoraz som sa nezabával rámik po rámiku, poňal som kontrolu a zásah na úrovni celých nastavkov (Langstroth 2/3). Na spodku rámikov už v niektorých materských bunkách boli vajíčka. Rozobral som rodinu:

    • najvrchnejší nastavok s pár materskými bunkami šiel bokom na voľné nízke dno
    • nastavok pod ním na voľné vysoké dno
    • pôvodné včelstvo zostalo s jedným nastavkom, kde ešte bol plod i vajíčka i materské bunky. Prehodil som druhý nastavok od spodu na najvrchnejšiu pozíciu – takmer prázdne súše. Takže pôvodná rodina zostala na 3. nastavkoch

    Dvom novým odložencom som dal cukrové cesto. Našiel som ešte balíček 2,5kg Apimedu. Slabší odloženec dostal na vrch vnútorného vrchnáku otvorený sáčok s cestom. Silnejší dostal malé plastové krmítko a doň som odobral trocha cesta z originálneho balenia.

    7.6.2021

    Na 17.-ty deň od poslednej prehliadky som znova pozrel do včiel. Medzitým repka už dokvitá, jej polia sú viac zelené ako žlté. Včelstvo (4) na pôvodnom mieste zostalo na 3 nastavkoch. Horný je takmer plný medu, z väčšej časti zaviečkovaného. Založil som pod nastavok výklz. 2. nastavok je bez otvoreného plodu a bez vajíčok. Našiel som ešte rámik so zaviečkovaným plodom a dvoma vyhryzenými materskými bunkami. Čiže mala by tu byť už mladá neoplodnená matka. Ďalej som neprezeral a úľ som zatvoril.

    Prvý odložený nastavok (O1) má pomerne veľa zásob, je bez otvoreného plodu a vajíčok. Nenašiel som ani materské bunky. Vyzerá, že tento bude pravdepodobne bez matky. Ešte si musím rozmyslieť, či ho skúsim spojiť s inou rodinou alebo, či dodám rámik s vajíčkami, nech si vypestujú náhradnú matku.

    Druhý odložený nastavok (O2) je so starou matkou. Sú tu vajíčka i všetky štádia plodu, včely stavajú, nosia peľ. Pridal som nový nastavok s medzistienkami (6) a stavebnými rámikmi (4). Stavebné rámiky šli dole, namiesto nich som vybral 4 plodové rámiky hore pomedzi rámiky s medzistienkami.

    10.6.2021
    Rozhodol som sa, že sa sústredím na poriadok okolo domu, záhrady aj včiel a tohoto roku nebudem, pokiaľ to nebude nutné, odoberať med a ani rozširovať počet včelstiev. Pôvodnej rodine som odobral výklz a vrchný nastavok so zásobami som im nechal. Prvý nastavok O1, ktorý je asi bez matky, som preložil na iné miesto. Očakávam, že lietavky by sa mohli vžobrať do ostatných dvoch úľov. Keď bude prázdnejší, skúsim ho nasledovný deň spojiť s druhým odložencom O2.

    11.6.2021

    Vložil som jeden nastavok – odloženec O1 – na najspodnejšiu pozíciu pod dva nastavky odloženca O2. Takže momentálne mám dva úle. Na pôvodnom mieste na troch nastavkoch pravdepodobne s mladou neoplodnenou matkou. A na novom mieste so starou matkou, tiež na troch nastavkoch. Obe majú zhruba jeden plný nastavok zásob a ešte majú i nedostavané rámiky. Takže by nemali trpieť ani nedostatkom medu, ani priestoru.

  • Včely v januári – apríli 2021

    Aktivita v krajnom úli 0 postupne od decembra klesala až na nulu. Niekedy v priebehu marca počas teplejších dní bolo možné pozorovať rabujúce včely, pravdepodobne zo susednej 4-ky. V marci som 0-ku rozobral, v najvrchnejšom nastavku síce ešte bolo dosť zásob, vyzerá to že malinké včelstvo zimovalo pomerne nízko a nedokázalo sa premiestniť počas mrazov za zásobami vyššie. V úli som zavrel očká aj letáč, aby som znemožnil ďalšie vyberanie zásob inými včelami a potenciálny roznos choroby. Neskôr ho budem musieť zlikvidovať, plásty vytaviť na vosk, rámiky a nastavky dezinfikovať.

    Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

    1.4.2021

    Kvitnú vŕby, drieň. Druhý veľmi príjemný, teplý deň s teplotami nad 20 stupňov som využil na prvú jarnú prehliadku jednoho úľa, ktorý prezimoval. Vyčistil som podložku pod sitom. Boli na nej viditeľné pekné známky zdravej aktivity – melivo skoro po celej ploche podložky, aj zvyšky peľových obnôžok, čo prepadli cez sito.

    Aktivita na letáči veľmi malá, väčšina lietaviek využíva očko. Včely prinášajú peľ. To indikovalo, že vo včelstve už asi bude plod a že plodové teleso je pravdepodobne vyššie. To sa aj potvrdilo po otvorení úľa. Rodina nie je veľmi silná, vajíčka a plod som našiel na 4 rámikoch v najhornejšom a na 1 rámiku v nastavku pod ním. Ešte majú trocha starých zásob a aj nanosenú čerstvú sladinu, peľ. Predpokladám, že asi hlavne z vŕb.

  • Včely v septembri, októbri, novembri, decembri 2020

    13.9.2021

    Odobral som sponad vnútorných vrchnákov malé okrúhle kŕmítka. Otvor som prekryl vrecovinou, novinami. Kŕmítka som umyl.

    Chvíľku som pozoroval aktivitu na letáčoch. Včielky si nosia peľ. Takže by to mohlo byť v poriadku, mali by mať i plod. Nazrel som na podložky. Nič podozrivé nebolo vidieť.

    Do vnútra úľov som nebabral. Považujem týmto obe rodiny za zakŕmené a pripravené na zimu, čo sa týka zásob a priestoru. Predpokladám, že by mali mať okolo 10 kg medových a okolo 5g cukrových zásob. A sú na 4 nastavkoch. Z čoho (odhora) 1. je zásobný na tohoročných panenských súšach, 2. a 3. sú tohoročné plodiskové, z čoho aspoň jeden bol na jar pri prehadzovaní nastavkov nový. 4.-spodný je prázdny pol na pol z prázdnými paneneskými súšami a stavebnými rámikmi.

    21.11.2020

    Dnes som aplikoval po 2-3g kyseliny šťaveľovej sublimáciou pomocou „Oxalvap“-u.

    Oba úle sú navštevované osami.

    1.12.2020

    Zopakoval som sublimáciu kys. šťaveľovej. Druhá aplikácie tohoto roku sublimáciou. Predchádzali jej ošetrenia pokvapom v lete po vytočení medu.
    Na podložkách bolo napadaných niekoľko stovák klieštikov po novembrovom zásahu. Očistil som ich.

    30.12.2020

    Na podložkách je viditeľná aktivita v oboch úľoch. V 0-ke je žiaľ veľmi malá. Vyzerá to, že včelstvo je iba na jednej uličke. V 4-ke to vyzerá byť zatiaľ v poriadku. Od začiatku mesiaca ešte padlo možno 50 klieštikov. Melivo je roztrúsené z 3-4 uličiek. Pri slnečnom teplom dni po vianociach bolo vidno aj prelety včiel.

  • Včely v júli, auguste 2020

    16.8.2020

    Tento rok sa včelami zaoberám veľmi ležérne. Prioritu dostali iné veci. Posledný zápis mám o zásahu 23.6.2020. Uplynulo odvtedy vyše 7 týždňov. Ak niekto okrem mňa číta tieto zápisky, neberte si prosím z môjho tohoročného letného včelárenia príklad.

    Rodiny boli od posledného vytáčania 0ka na 6. a 4ka na 7. nastavkoch (LG 2/3) s materskou mriežkou nad 3. nastavkom. S ponechaným nevytočeným najvrchnejším nastavkom so zásobami.

    Dnes som spojil dva zásahy – zmenšenie priestoru a použitie kyseliny šťaveľovej proti klieštikovi.

    Zložil som medníkové nastavky sponad mriežky. Do plodiskových (2.,3.) nastavkov som strekol približne 50ml 3% roztoku kyseliny šťaveľovej na rodinu. Mriežku som preložil medzi 2. a 3. nastavok. Nad 3. nastavok som položil pôvodne najvrchnejší nastavok so zásobami medu – teraz 4tý. Nad tento výklz a nad výklz medníkové nastavky, ktoré chcem odvčeliť a vytočiť zvyšky medu.

    Po zásahu teda každé včelstvo má pod mriežkou dva nastavky a nad mriežkou tiež dva – tretí na pôvodnej pozícii a nad ním ešte zásobný. Po vyprázdnení medníkových nastavkov vyberiem tohoročné najkrajšie súše. Zistím, kde sa pod alebo nad mriežkou vyskytuje matka. Tam jej ešte poskytnem nastavok čistých súší a tmavé plodiskové sa budem snažiť vybrať na vytavenie. (Predpokladám, že celý spodný nastavok by sa mal dať odobrať. )

    22.8.2020

    Odobral som sponad výklzov medníkové nastavky a pretriedil rámiky. Zostal 1 nastavok s peknými čistými tohoročnými panenskými súšami. 2 nastavky s poloplnými rámikmi so zvyškami medu na vytočenie. 3 nastavky so staršími plástami, ktoré môžu ísť rovno na vytavenie vosku.

    Pozrel som aj podložky. Spád klieštika je viditeľný, zhruba 50-100 kusov u každej rodiny.

    Obe včelstvá teda zostali na 4 nastavkoch. Do plodísk som dnes nebabral. Aktivita na letáčoch je normálna. Včielky si nosia aj sladinu, aj peľ.

    24.8.2020

    Dnes posledné väčšie úpravy pred zimou. Najspodnejší nastavok so staršími súšami som nahradil nastavkom s 5 tohoročnými panenskými súšami a 5 stavebnými rámikmi. Vybratý nastavok šiel nad výklz na odvčelenie.

    Odstránil som materskú mriežku. V podstate už bola zbytočná, spodný nastavok bol bez plodu a takmer prázdny a ten som chcel odoberať.

    Aplikoval som druhý krát kyselinu šťaveľovú postrekom 3% roztoku.

    28.8.2020

    Nastavky nad výklzom sú takmer úplne bez včiel. Odobral som ich.

    Dal som na vrch opäť vnútorný vrchnák a tentoraz už aj malé okrúhle plastové 1,5l krmítko. Včelstvá majú odhadom asi 10 kg medu. Rozhodol som sa, že doplním každému ešte po 5kg cukru. Začal som dnes, obe rodiny dostali po 1 litry cukrového roztoku 1:1. Pridávam do 2 litrov asi 100mg práškového vitamínu C.

    Pozrel som aj na papierové podložky pod sitami. Spád klieštika po druhej aplikácii kyseliny je opäť viditeľný v podobných množstvách – 50 – 100 kusov.

  • Včely v máji, júni 2020

    4.5.2020

    Pred necelým týždňom som vložil materské mriežky do úľov. Dnes rýchla kontrola, kde sa nachádzajú vajíčka, ako sme na tom s rojovou náladou a zásobami.

    V 0-ke je všetko v poriadku, vajíčka pod mriežkou, miesta na kladenie i na stavanie ešte je dosť, rojová nálada zatiaľ nie. Iba som prehodil nad mriežkou dva nastavky, tak aby prázdnejší/nedostavaný bol priamo nad mriežkou.

    V 4-ke vajíčka len nad mriežkou. Tu som to prehodil, 3 vrchné nastavky, kde by mala byť matka, šli pod mriežku. 3 ostatné nad. Tiež majú ešte dosť nedostavaného miesta a sú bez rojovej nálady.

    Odloženec má natiahnuté 2 núdzové matečníky a čo ma prekvapilo je v ňom pár vajíčok. Pravdepodobne robotnica/trúdica. Zatiaľ som to nechal tak, uvidím ako sa to vyvinie.

    17.5.2020

    Prezrel som dnes včely.

    Malý odloženec už má vyhryzené materské bunky. Zatiaľ vajíčka nevidno. Ani od trúdic, ani normálne. Videl som lietavku s peľom. Je možné, že už sa chystajú na kladenie mladej matky.

    V 0-ke všetko v poriadku, prehodil som dva plodiskové nastavky pod mriežkou. Jeden zaviečkovaný plodový rámik som vytiahol nad mriežku a zamenil za nevystavanú MS.

    V 4-ke tiež vyzerá byť všetko pohodovo. Vybral som z nej dva plodové, jeden zásobný a jeden rámik s pár vajíčkami do odloženca č.2/2020. Nad mriežku som dal nastavok s peknými prázdnymi panenskými súšami z minulého roka.

    Niektoré medové plásty sú už čiastočne zaviečkované, ale nad mriežkou sa ešte nachádza aj zav. plod, zväčša trúdí. Počkám ešte z vytáčaním, kým sponad mriežky nezmizne plod úplne.

    27.5.2020

    Repka už dozrieva. Polia v okolí sú čoraz viac zelené ako žlté.

    1.6.2020

    Založil som pod najvrchnejší nastavok na obe veľké rodiny výklz. Dva nastavky pod materskou mriežkou som prehodil. Zatiaľ nie sú známky rojovej nálady. Vrchné dva nastavky v medníku sú plné a takmer úplne zaviečkované.

    Odložence vyzerajú dosť nepodarene. V prvom je trocha vajíčok, buď je tam mladá náhradná matka alebo trúdokladá robotnica. V druhom nie je ani náznak materskej bunky a časť plodu zachladla. Tento rámik so zachladnutým plodom som dal vyzobať sliepkam.

    3.6.2020

    Odobral som sponad výklzov medové rámiky. Večer vytočil. Vyšiel z toho pekný hustý jarný kvetový med.

    4.6.2020

    Vrátil som vytočené rámiky nazad do pôvodných rodín, nad materskú mriežku. Znova som založil výklz pod plný najvrchnejší nastavok.

    6.6.2020

    Odobraté medové nastavky sponad materských mriežok. Vytočené. Tento med je trocha redší ako prvá várka a svetlejší. Zrejme viac repky.

    7.6.2020

    Vrátené vytočené nastavky nad materskú mriežku. Obe rodiny tak majú každá dva takmer prázdne nastavky k dispozícii.

    9.6.2020

    Med z druhej várky som naporcoval do pohárov. Už začína kryštalizovať.

    Bol som sa prejsť ponad dom. Kvitne agát. Je búrkové počasie. Som zvedavý, či bude agátový med aj nazvyš pre nás.

    agát, 6.5.2018

    23.6.2020

    Po veľa daždivých dňoch pekný, slnečný. Prezrel som úle.

    Odložence sú definitívne nepodarené. Jeden úplne bez včiel a prvý iba s pár trúdokladými robotnicali a trubčinou.

    Obe veľké rodiny sú stále aj 2 dni po slnovrate prekvapivo bez známok rojovej nálady. V oboch sú vajíčka, plod. Nový zaviečkovaný med na odobratie nepribudol. 4-ka má trochu viac nanosených nezaviečkovaných zásob oproti 0-ke.

    Prehodil som dva nastavky pod mriežkou. A vytiahol z 0-ky jeden a z 4-ky dva rámiky so zaviečkovaným plodom nad mriežku.

  • Včely v januári, februári, marci, apríli 2020

    19.3.2020

    Včely bez akéhokoľvek zásahu od jesenného zazimovania. V týchto dňoch je veľmi teplé, slnečné počasie. Teploty sa poobede šplhajú ku 18°C.

    Vzal som si po zime prvý krát bundu a včelársky klobúk a šiel si obzrieť aktivitu úľov zblízka. Tri rodiny vyzerajú byť v poriadku. Letáče majú vyupratované, nosia si peľ. Jeden úľ je úplne bez aktivity. V ďalších dvoch úľoch panuje čulá premávka, avšak nevidieť žiadne lietavky prilietajúce s peľom. Zdalo sa mi, že včely odlietajú plnejšie ako prilietajú. Skôr to vyzerá na rabovku alebo vyberanie zásob po umretých včelstvách.

    Pozrel som sa na podložky pod sitá. Je tam rozdiel medzi troma prvými a troma ďalšími. Tie posledné majú oveľa viac čerstvo namrveného šťavnatého meliva.

    Čiže pravdepodobne tri včelstvá neprezimovali. Musím ich najbližšie dni rozobrať a skúsiť odhadnúť príčinu.

    22.3.2020

    Využil som ochladenie a jasný deň bez aktivity včiel na prezretie úľov, kde som mal podozrenie na úhyn.

    Všetky 3 boli prázdne, resp. len zo zvyškami ešte nevyrabovaných zásob a pár mŕtvymi včelami. Uhynuli spájané včelstvo 6/8 – tu to vyzerá na to, že sa nevedeli presunúť za zásobami vyššie. A aj rodiny 6 a 8.

    Ostali minuloročný roj a rodina 0 a 4. 0-ka, krajná minulý rok na jar bola úplne bez plodu a potom začala mať plod relatívne neskoro. 4-ka bola jedna z aktívnejších rodín, ak som dobre vylúštil svoje poznámky z vlani, tak táto nebola delená na preleták.

    4.4.2020

    Po krátkom ochladení opäť príjemný slnečný deň s teplotou okolo 15 °C. Dohodli sme sa s miestnym asistentom veterinárneho lekára na prvej jarnej prehliadke.

    Roj z minulého roka sa ukázal ako slabučké včelstvo, ktoré má málo včiel a v plode je prítomná iba trubčina. Budem ho musieť čím skôr spojiť s niektorým z ostatných.

    Stredná 4-ka vyzerá byť v poriadku, plod je zdravý, odhadom na 5-tich rámikoch.

    Krajná 0-ka tiež životaschopná, plod na najvrchnejšom nastavku a zrejme tom pod ním. Odhadom na 6-tich rámikoch.

    Obe posledné včelstvá už majú trúdy.

    5.4.2020

    Rozobral som roj z minulého roka. Bol na 3 nastavkoch. Jeden sa mi podarilo oddeliť s prázdnymi súšami na vytavenie. Ďalší s pomerne dosť zásobami a dvoma stavebnými rámikmi som dal nad 0-ku. Posledný s trochou trúdieho plodu, pár včelami a trochou zásob nad 4-ku.

    Stav po zásahoch.

    Aktívne rodiny dostali po nastavku z rozobratého roja.

    Včelnica, 5.4.2020
    Včelnica, 5.4.2020

    Lietavky z odstráneného úľa nalietané na pôvodné miesto.

    Kôpka včiel, 5.4.2020
    Kôpka včiel, 5.4.2020

    9.4.2020

    Kvitnú vtáčie čerešne, začínajú trnky. Na exponovaných miestach i púpavy.

    12.4.2020

    Je teplo a veľmi sucho. Odobral som spodné nastavky a medzi dva plodiskové vložil nový vyčistený s 8. rámikmi s medzistienkami a 2. rámikmi s plodom ako mostíkmi. Na miesto vybratých plodových rámikov vložené rámiky s medzistienkami.

    Krajná 0-ka má plod na 2-4. nastavku. 4-ka na 1-3. nastavku od spodu.

    22.4.2020

    Už asi dva dni kvitnú slivky, začínajú rozkvitať záhradné čerešne.

    28.4.2020

    Je extrémne sucho. V diaľke (1km) začínajú žltnúť repkové pole. Kvitnú ovocné stromy, jablone.

    Skoro totožné zásahy v oboch rodinách:

    Skontroloval som plod. Je ho hojne a to skoro skrz všetky nastavky (5). Nastavky pridané pre 2 týždňami sú cca z 2/3 vystavané. V očakávaní repky som pridal 6.nastavok z medzistienkami. Rozdelil som úle materskou mriežkou. V každej časti teraz je tohtoročný teplom dezinfikovaný nastavok s medzistienkami. Vybral som jeden plodový rámik a jeden zásobný do odloženca.

    Rojová nálada zatiaľ nie je. Včely stavajú. 4-ka dosť prestavuje medzi poschodiami. Materské kolísky sú vystavané, ale ešte nezakladané. V 4-ke asi trocha mierne viac.

    Z odobratých rámikov som urobil malý odloženec z 2. plodových a 2.zásobných rámikov.

  • Medovina II 2019

    25.11.2019

    Založený zákvas z dvoch balení dolských kvasiniek (zelené), 2 litrov vody a cca 250 g redšieho medu.

    28.11.2019

    Zelené dolské kvasinky prekvášajú na 12%. Prvá medovina vyzerá byť trocha sladšia, takže túto skúsim urobiť suchšiu. Varím 25,2 kg medu a 60 l vody, čo by malo dať výsledných necelých 80l medovej vody.

    30.11.2019

    80 l horúcej medovej vody chladne u nás na 27°C takmer 48 hodín. Prelial som vlažný roztok do dvoch demižónov – dva krát po 40 litrov, podľa návodu som pridal živnú soľ a po 1 litry zákvasu.

    Zmeral som muštomerom cukornatosť 24 kg/hl. Podľa tabuľky v návode pri kvasinkách by to malo znamenať obsah cukru zhruba 28 kg/hl. Pri prekvasení na 12% alkoholu sa 12 kg premení na etanol, 12kg na CO2. Zostane 28 – 12 – 12 = 4kg zostatkového cukru. Čiže zrejme opäť bude medovina nie úplne suchá.

    Zákvas vyzeral pekne, s jemnými bublinkami a šumiaci pri prelievaní. Nádoba, kde bol zákvas alebo pokrievka však asi nebola úplne sterilná, lebo na povrchu peny, ktorá sa vytvorila, narástlo trocha plesne. Dal som ju opatrne preč. Dúfam, že sa neprenesie do demižónov a nepokazí hlavné kvasenie.

    Medovina II 2019
    Medovina II 2019

    Demižóny som tentoraz dal na vyvýšené miesto zo stoličiek a dosky. Pri prvej medovine bolo dosť nešikovné stáčanie, keď boli umiestnené na podlahe.

    Na obrázku medzi nádobami je vidieť termostat vyhrievacieho kábla, ktorý udržuje optimálnu teplotu pre dolské kvasinky. Na začiatok som ju nastavil na 27°C .

    1.12.2019

    Pravý demižón (pri okne, v čiernom ráme) začal bublať.

    4.12.2019

    Ľavý demižón tiež buble. Síce pozvoľnejšie, ale vidno že sa v ňom niečo deje.

    7.2.2020

    Po vyše dvoch mesiacoch už aktivita kvasiniek ustala. Je čas na prvé stáčanie. Musím najprv uvoľniť demižóny z Medoviny I. Zatiaľ som vypol vyhrievanie vyhrievacím káblom.

    15.2.2020

    Medovina pretočená do menších demižónov. Umiestnené na schodisko, zhruba pri 20°C . Ochutnali sme trochu v porovnaní s prvou medovinou je ľahšia, menej sladká aj menej alkoholická. Avšak tiež príjemná.

  • Včely v septembri, októbri, novembri, decembri 2019

    Včely v septembri, októbri, novembri, decembri 2019

    18.9.2019

    Začiatkom mesiaca som dokončil kŕmenie začaté v auguste. Rozdal som šiestim rodinám 57 kg cukru v sirupe s prídavkom vitamínu C. Každé včelstvo dostalo približne 10 kg cukru. Množstvo bolo mierne modifikované pre spojené včelstvo, ktoré malo viac vlastných zásob – toto dostalo menej. Každý úľ by mal mať teraz okolo 15 kg zásob.

    24.9.2019

    Pokračujem v zazimovaní. Odobral som spod vrchnákov krmítka. Otvor v preglejke na medzidne som prekryl vrstvou vrecoviny a savých novín. Nad ňu uteplivky.

    Krytky na najvrchnejších nastavkoch som pootvoril na drobné vetracie otvory. Uvažujem, že by to mohlo pomôcť odvetrať vlhkosť a zabrániť plesni. A ak by včelám vadil prievan, zvládnu si to zatmeliť. Nechám to na ne.

    Vysoká exotická tráva pri altánku kvitne. Zaujalo ma na nej bzučanie. Včely si tam zberajú pekný žltý peľ.

    31.10.2019

    Po mesiaci malý zásah do úľov, ani nie do včelstiev. Odobral som staré podložky pod sitami a dal som nové papiere. Spojená rodina mala viditeľný spád niekoľko stovák klieštikov. Ostatné nie.

    1.11.2019

    Vyniesol som ku včelám autobatériu, oxalvap zariadenie od Oharkovcov z Čiech, dózu kyseliny šťaveľovej a molitanovú upchávku. Spravil som nácvik ošetrovania proti klieštikovi odparovaním kyseliny šťaveľovej.

    Schválne píšem nácvik, lebo niečo nebolo v poriadku a veľká časť kryštálov sa iba stavila do pevnej hmoty a neodparila. Podozrievam batériu.

    11.11.2019

    Dnes ráno opakovanie ošetrenia sublimáciou kyseliny šťaveľovej. Tentoraz prebehlo všetko v poriadku. Použil som inú batériu a všetka kryštalická kyselina sa pekne odparila.

    Spád klieštika (100 – 500 ks) bol aj po prvej nepodarenej aplikácii. Tentokrát očakávam početnejší.

    25.11.2019

    Tretie (resp. druhé poriadne) ošetrenie proti klieštikovi Oxalvapom a kyselinou šťaveľovou.

    Očistil som včera podložky pod sitami od popadaných klieštikov. Všade bolo niekoľko 100 kusov.

    18.12.2019

    Predvianočné oteplenie prinieslo slnečný deň s teplotou okolo 8-9 stupňov. Všetky včelstvá sa postupne boli trocha preletieť, ako na úle svietilo slnko.

  • Medovina I 2019

    Medovina I 2019

    Z minulej jari, mája a júna 2018 zostalo pomerne dosť redšieho kvetového medu. Časť z neho začala nakvášať. Vyskúšam si z neho urobiť medovinu.

    Mám k dispozícii dva 50 litrové demižóny.

    16.8.2019

    Používam hlbokoprekvášajúce dolské kvasinky. (žlté) Idem podľa ich návodu. Z dvoch balení pripravujem z dvoch litrov vody, 240 g medu a štipky živnej soli zákvas. Akvaristickým vyhrievacím káblom s termostatom obaľujem nádobu. Teplota nastavená na 26° C.

    20.8.2019

    V 100 litrovom nerezovom hrnci postupne za horúca rozpúšťam do 57 litrov vody 33 kg medu, aby som získal 80l medovej vody. Dnes som vytočil i posledné rámiky, takže zároveň i čistím medomet a zužitkuvávam vodu z oplachovania. Roztok sa varí, zbieram postupne penu, možno dve hodiny.

    21.8.2019

    Čistím demižóny. 80 litrov medovej vody z predošlého dňa je stále veľmi horúcej. Odlievam, aby skôr vychladla, asi po 30 litrov do demižónov. Po schladnutí (trvalo to 24 hod.) asi na 30° C dopĺňam 50 l demižóny každý na 40 litrov. Pridávam po litry zákvasu a po 12 g živnej soli. Demižóny uzavreté kvasnou zátkou.

    Akvaristickým vyhrievacím káblom s termostatom obaľujem obe nádoby. Teplota nastavená na 26° C.

    27.8.2019

    Jeden z demižónov začína intenzívne bublať.

    28.8.2019

    S opozdením 1 dňa buble už i druhý demižón.

    1.9.2019

    Druhý demižón buble pomenej. Zvýšil som teplotu na 27 ° C. Vyzerá, že to pomohlo, už buble pravidelnejšie.

    22.9.2019

    Po mesiaci už bublú oba demižóny len sporadicky. Posledne zmieňovaná teplota 27 ° C bola nastavená len krátko, potom som ju vrátil na 26 ° C .

    21.-22.10.2019

    Prvé stáčanie.

    Stiahol som mladú medovinu do menších demižónov. Naplnil som až po hrdlo 1x25l, 1x15l, 2x10l a 2x5l nádoby. Všetky dostali kvasné zátky. Samozrejme, že sme aj ochutnali. Medzivýsledok – mladá medovina – je sladká. Chutí dobre, nič sa nepokazilo. Takže s prvým pokusom zatiaľ spokojnosť. Ostane ešte pri izbovej teplote.( 20 ° C ) Mala by trocha stratiť na sladkosti a mierne získať ešte na alkohole.

    24.12.2019 – Vianoce

    Stočil som z jednoho neplného demižónika asi 1,5 litra medoviny. Už je takmer číra. Pripíjali sme si ňou a chutila.

    Medovina I, 24.12.2012
    Medovina I, 24.12.2012

    9.2.2020

    Medovina zrela vyše 3 mesiacov pri zhruba 20 ° C. Pretočil som asi polovicu do nových 5l demižónov. Zvyšné ešte musím dokúpiť. Medovina získala na chuti. Je tak akurát, sladká avšak nie priveľmi.

    15.2.2020

    Pretočený i zvyšok do 5l demižónov. Poputovali dole do pivnice pod dom, kde je teraz v zime pri podlahe asi 12 °C.