mar 192020
 

19.3.2020

Včely bez akéhokoľvek zásahu od jesenného zazimovania. V týchto dňoch je veľmi teplé, slnečné počasie. Teploty sa poobede šplhajú ku 18°C.

Vzal som si po zime prvý krát bundu a včelársky klobúk a šiel si obzrieť aktivitu úľov zblízka. Tri rodiny vyzerajú byť v poriadku. Letáče majú vyupratované, nosia si peľ. Jeden úľ je úplne bez aktivity. V ďalších dvoch úľoch panuje čulá premávka, avšak nevidieť žiadne lietavky prilietajúce s peľom. Zdalo sa mi, že včely odlietajú plnejšie ako prilietajú. Skôr to vyzerá na rabovku alebo vyberanie zásob po umretých včelstvách.

Pozrel som sa na podložky pod sitá. Je tam rozdiel medzi troma prvými a troma ďalšími. Tie posledné majú oveľa viac čerstvo namrveného šťavnatého meliva.

Čiže pravdepodobne tri včelstvá neprezimovali. Musím ich najbližšie dni rozobrať a skúsiť odhadnúť príčinu.

22.3.2020

Využil som ochladenie a jasný deň bez aktivity včiel na prezretie úľov, kde som mal podozrenie na úhyn.

Všetky 3 boli prázdne, resp. len zo zvyškami ešte nevyrabovaných zásob a pár mŕtvymi včelami. Uhynuli spájané včelstvo 6/8 – tu to vyzerá na to, že sa nevedeli presunúť za zásobami vyššie. A aj rodiny 6 a 8.

Ostali minuloročný roj a rodina 0 a 4. 0-ka, krajná minulý rok na jar bola úplne bez plodu a potom začala mať plod relatívne neskoro. 4-ka bola jedna z aktívnejších rodín, ak som dobre vylúštil svoje poznámky z vlani, tak táto nebola delená na preleták.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.