Energys Nosnice Gold – granulované krmivo, návod, zloženie, analytické zložky, doplnkové látky.

Často kladené otázky (a pokus o odpovede na ne) o chove sliepok
Milá a podstatná otázka prišla od Eleny:
… ako sliepočky kŕmiť, či stačí raz za deň, ako často meniť vodu, čo im najviac chutí, čo by vôbec nemali, či aj nejaké vitamíny dávať a podobne. …
Ďakujem za otázku. Napíšem, ako sa starám o potravu a pitie sliepok ja. Čo sa mi osvedčilo.
Kŕmenie
U mojich vychádzam z toho, že ich máme iba na vajíčka. Nechovám ich na mäso.
Existuje fráza: „Sliepka znáša cez zobák“. Znamená to, že sliepka bude znášať tak kvalitne, akú má kvalitnú stravu. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť nosniciam stravu, kde je potrebné zastúpenie bielkovím a minerálov. Osobne, keďže je to pohodlné, používam hotové krmivá pre nosnice. Osvedčili sa mi granulky pre nosnice. Vtáky ich majú k dispozícii takmer nepretržite v zásobníkovom kŕmidle. U nosivých hybridov, ktoré sú vyšľachtené na extrémnu znášku, sa odporúča, aby takáto zmeska pre nosnice tvorila väčšinu kŕmnej dávky. U znáškových plemien asi polovicu a dopĺňať zvyšok dávky zrnom.
Edit(08.08.2022) – používam granuly „Nosnice gold“ značky Energis. Pridal som obrázok etikety s detailami o zložení.
Obvykle kŕmim ráno. Sliepky preferujú zrno. Zrna podávam zhruba toľko, čo skonzumujú hneď dopoludnia. Po zvyšok dňa im ostanú v zásobníku granulky. To je vhodné aj s ohľadom na kvalitu škrupiny vajíčka, keďže v kompletnej zmeske sú potrebné minerály a podstatná časť tvorby vajíčka prebieha v noci. Ak mám čas, zrno večer namočím. Alebo niekedy aj nakličujem. Namočené, naklíčené, je stráviteľnejšie a obsahuje viac vitamínov a iných látok ako suché. Podstatnú časť tvorí pšenica. Dopĺňam trochou slnečnice, niekedy nahým ovsom. Občas štipku ľanu – nie každý deň.
Po práci (ak je ešte svetlo) alebo cez víkendy dostávajú vtáky aj zelenú trávu. Buď drobno pokosenú z kosenia trávnika alebo len odtrhnem pár trsov púpavy, hviezdice a zavesím im.
Zvyšky z kuchyne tvoria len zriedkavú prímes. Možno 5-10% toho, čo dostanú cez týždeň. Obvykle nejaké cestoviny alebo zvyšok polievky, do ktorého namočím zrno, granulky.
Nosnice by nemali dostávať mastnú stravu, ani priveľa chleba, aby sa mi neobalili tukom vnútorné orgány. To môže viesť k zastaveniu znášky.
Nosniciam sa neodporúča podávať jačmeň, ktorý má negatívny efekt na znášku.
Niektorý chovatelia podávajú aj škrupinky z vajíčok. Osobne škrupinky nedávam. Myslím, že to môže naviesť sliepky na konzumáciu celých vajec.
Voda
Vodu dopĺňam ráno. Ak je nádoba na vodu špinavá, vypláchem a vymením všetku. Obvykle tak každý druhý deň.
Večer, keď zberám vajíčka, skontrolujem. Stáva sa občas, že prevrátia nádobu na vodu a vtedy samozrejme doplním novú vodu večer.
Prídavky
Keďže používam hotovú granulovanú zmesku, ďalšie vitamíny nepodávam.
Snažím sa, aby mali k vtáky k dispozícii hrubší piesok, drobnučký štrk. Najlepšie vápenatý. Prospieva im k tráveniu a ak je vápenatý aj ku kvalite škrupinky.
Ako prevencia hnačkových ochorení sa odporúča mierne vodu okysliť. Existuje komerčný prípravok (Acidomid). Pridávam ten. Ak nemám tak podobný pozitívny efekt má jablčný ocot. Pridáva sa len máličko, asi 10ml na 1l.
Často kladené otázky o chove sliepok
Slepačie zápisky – Úvod / Obsah
Prišla mi dnes otázka:
„… No chcem prejsť na chov vlašiek (leghorniek). Vy už máte nejaké tie skúsenosti, preto sa chcem spýtať, čo by ste mi odporučili vlašku bielu alebo vlašku jarabičiu ? Hlavne z pohľadu nosivosti a velkosti vajíčka, spotreby krmiva. Chcem si ich kúpiť na farme Streženice, takže to budú hybridné prešľachtené Dekalb.“
Odpoveď by mohla zaujímať viacerých, takže ju zverejním:
„Dobrý deň,
Dekalby som mal. Mali veľmi pekné veľké biele vajíčka.
Znáška bola veľmi slušná v prvom roku, v druhom roku už išla výrazne dolu a potom už som sa ich zbavil. Občas sa vyskytli, hlavne zo začiatku a ku koncu, vajíčka so slabšou škrupinkou, alebo aj nejaké odchýlky. (bez žĺtka, dva žĺtky)
Vlašky jarabičie mám iba od minulého roku. V porovnaní s Dekalbami začali znášať podstatne neskôr. Znášajú spoľahlivo, vajíčka sú o čosi menšie. Škrupinka je však pevnejšía, majú pekné veľké žĺtko. Zatiaľ u nich neboli žiadne deformity. Nádejám sa, že znáška by mohla trvať dlhšie, cez viacero rokov.
Čistokrvnú leghornku som nemal, takže neviem porovnať.
Spotrebu krmiva pri tých pár mojich kusoch neriešim.
Trocha som zmenil kŕmenie.
Dekalby som kŕmil prevažne granulkami pre nosnice.
Momentálne kŕmim obilím (pšenica, nahý ovos) a granulami v pomere možno 1 : 1.“
Je možné pridať mladšie sliepky ku starším ?
Sliepky sú kŕdľové vtáky a majú medzi sebou hierarchiu. Takzvanú klovaciu. Najsilnejšia klovne, ak je treba, všetky ostatné. Tá pod ňou ostatné slabšie. Najslabšiu môžu klovať všetky. Hierarchia sa v čase môže meniť v závislosti od kondície sliepok a zmenách v kŕdli.
Ak je prítomný kohút, platí vyššie uvedené, avšak v hre je aj on a môže robiť pri prípadných rozbrojoch medzi sliepkami akéhosi „rozhodcu“.
Ak sa teda jedna o dospelého dominantného kohúta, ktorého sliepky rešpektujú.
Pridať mladšie vtáky ku starším je možné, avšak je potrebné počítať s tým, že staršie vtáky, resp. tie, ktoré sa cítia byť na danom mieste doma, sa budú snažiť prejavovať voči mladým dominante. Určite sa vyskytne klovanie od starších udomácnených vtákov voči votrelcom. Prejavy dominancia môžu byť aj dosť radikálne, môže sa vyskytnúť aj vytrhané perie. Po čase si na seba staré aj nové kusy zvyknú a hierarchia sa ustáli. Je však vhodné, aby v prvých dňoch mali nové sliepky kam sa schovávať, utekať pred agresiou starých.
Osobne som skúsil pridávať mladého kohútika ku starším sliepkam, ten si dosť vytrpel.
A neskôr i mládky ku o týždeň starším mládkam, tu to prebehlo vcelku veľmi hladko.
Často kladené otázky o chove sliepok
Slepačie zápisky – Úvod / Obsah
Niektoré základné otázky o sliepkach sa opakujú, skúsim ich postupne podchytiť. Ak máte otázku, napíšte sem do komentárov alebo cez kontaktný formulár, ak uvediete funkčný email, odpíšem vám.
Ako sliepky kŕmiť ?
Potrebujú sliepky kohúta ?
Kedy začína sliepka znášať ?
Aký má byť rozmer bidla ?
Je možné pridať mladšie sliepky ku starším ?
Viete porovnať vlašky a dekalby ?
Aký má byť rozmer bidla ?
Sliepky preferujú bidlo o kruhovom alebo štvorcovom priereze. Nevolíme prierez trojuholníkový, alebo iné exotické a hranaté. Pri štvorcovom priereze je vhodné skosiť hrany, tak aby neboli ostré. Pre každú sliepku rátame minimálne s 20 cm priestoru na bidle. Čiže pre 5 ks sliepok, je to 1m dlhé bidlo.
Osobne mám pre 6-8 ks vtákov (za roky 2012-2014) 2 x 1m bidlo. Mal som po ruke pri zhotovaní kurína smrekovú polguľatinu o priemere cca 6 cm, použil som tú.
Často kladené otázky o chove sliepok
Slepačie zápisky – Úvod / Obsah
Kedy začína sliepka znášať ?
Záleží od viacerých faktorov. Pri hybridoch určených na znášku obvykle ich producent udáva štatistické údaje o začiatku znášky.
Napr. pre hybrid Dominant producent udáva ako vek pri 50% znáške 23. týždeň.
Naše Dominanty začali znášať v 19. týždni
Naše Dekalby začali znášať v 21. týždni
Vlašky jarabičie začali znašať v 7.mesiaci
Maranska modrá začala znášať v 10.mesiaci
Čiže pre Vaše konkrétne sliepky si treba zistiť údaj udávaný pre ich plemeno, hybrid. Všeobecne by som povedal, že u znáškových hybridov sliepok možno očakávať prvé vajíčka v 18.-21. týždni. U znáškových plemien o čosi neskôr. Medzi jednotlivými mladými sliepočkami môžu byť i značné rozdiely vo vývoji a posun v začiatku znášky.
Začiatok znášky ovplyvňuje :
Často kladené otázky o chove sliepok
Slepačie zápisky – Úvod / Obsah
Potrebujú sliepky kohúta ?
Ak chcete odchovávať vlastné kuriatka z vajec od vašich sliepok, tak áno. Ak máte sliepky na znášku a nepotrebujete odchovávať kuriatka, tak kohút nie je nutný. Sliepky boli vyšľachtené na znášku, takže znášajú aj bez kohúta. Vajcia v tom prípade nie sú oplodnené. Čiže nemôže sa z nich nič vyliahnuť.
Sliepky teda vedia žiť a znášať aj bez kohúta. Vo veľkochovoch by to bolo dosť nepraktické, držať si ku sliepkam aj kohútov.
Osobne som skúsil ku svojmu kŕdliku pridať zdrobnelého kohútika. Prečo a s akým efektom popisujem v článku Kohútik a Kohút v druhom roku.
Často kladené otázky o chove sliepok
Slepačie zápisky – Úvod / Obsah