Kategória: Potulky

  • Bralce, Kečka nad Bralcami

    Bralce, Kečka nad Bralcami

    Zastávka autobusu „Lehôtka pod Brehmi – mlyn“ ponúka východisko pre zaujímavú okružnú turistickú trasu. Je tu aj miesto na parkovanie pre pár áut. Smerovník hovorí o trvaní túry 2:10h. Voľným tempom so zastávkami na fotenie a kochanie sa mi to však trvalo hádam aj dva krát tak.

    Prvý krátky úsek od zastávky (251m) po križovatku Bralce (298m) vedie po ceste a neskôr po lesnej ceste, ktorá bola akurát blatistá, rozjazdená po zvážaní dreva.

    Z nej odbočuje príjemnejší turistický chodník, stúpa postupne zmiešaným lesom do členitejších skalnatých častí. Cestička je dobre značená, avšak chvíľami treba byť v strehu, lebo má tendencie k nečakaným vývrtkám.

    Vrcholové úseky ponúkaju vyhliadky na údolie Hrona, niektoré pasáže sú prekvapivo strmé, nájdu sa aj pomocné reťaze.

    Z Kečky (440m) je výhľad na protiľahlú Szaboovú skalu a ponad aj na Žiar nad Hronom a Hron.

    Prekvapivý je kovový mostík cez jeden exponovaný úsek. Potom schádza chodník dole pod skalnú stenu.

    Tu sa dá nájsť neďaleko chodníka malá jaskyňa. Podľa mapky pravdepodobne s názvom“Tmavá jaskyňa“. Vliezol som dnu. Pri snahe odfotiť vnútrajšok jaskyne bleskom som nechtiac vyplašil netopiera. Na jednom z obrázkov je ho vidieť.

    Trasa odchádza od Kečky krivoľakým štýlom v snahe ukázať čo najviac zaujímavého. Prechádza skalným morom, pôsobivými skalnými útvarmi. Veternejšie a slnečné vrcholové úseky chvíľami striedajú chránené miesta, kde je citeľne chladnejšie a vlhkejšie a udržal sa tu sneh, ľad a cencúle i keď inde už o zime ani nechyrovať. (2.3.2025)

    Aj skalnaté a balvanisté časti pôsobia živo a zeleno, sú porastené machmi a papraďorastami.

    Odhadom po 2/3 – 3/4 pochodu je Janova lúka. Tu sa cesta vetví. Vľavo sa dá ísť kratšou lesnou cesnou cestou po žltej značke. Vpravo zeleným chodníčkom popri okraji lúky. Na lúke je luxusný posed (zamknutý) i s komínom, z ktorého majú poľovníci výhľad na krmelec i senník.

    Za lúkou sa schádza lesom späť k lesnej ceste. Tesne pred napojením sa na ňu je mieto na odpočinok so stolom, lavicami a studničkou. Voda v studničke pri mojej návšteve bola, nevyzerala práve vtedy však veľmi vábne.

    Finálna časť trasy zostupuje lesnou cestou popri potoku až ku smerovníku „Bralce“ odkiaľ je to 10 minút k východiskovému bodu na autobusovej zastávke.

    Celkovo sa mi tento okruh veľmi pozdával. Je to zaujímavá, pestrá trasa. Veľmi príjemný poldňový výlet.

    Mapka Bralce Kečka
    Mapka Bralce Kečka
  • Kalvária Hliník nad Hronom

    Kalvária Hliník nad Hronom

    Pahorok Zmina (345 mn.n) v Hliníku nad Hronom ponúka možnosti na prechádzku. Tradičným cieľom je Kalvária a výstup a zostup po jednotlivých zastaveniach, kaplnkách, hore ku krížom – súsošiu Golgoty a späť.

    Mapka - Kalvária Hliník nad Hronom
    Mapka – Kalvária Hliník nad Hronom

    Komu sa páči viac malá okružná trasa a pohyb sčasti lesíkom, je to možné.

    Okolo pahorku Zmina vedú neznačené chodníčky, ktorými si dá celý kopček obísť dokola. Alebo je možné obísť na južnú stranu svahu, odtiaľ vystúpať na vrchol Zminy a zísť cez Golgotu okolo kostolíka a kaplniek dolu.

    Celá okružná trasa sa dá zvládnuť za približne hodinku. Východisko pri tabuli Kalvárie má nadmorskú výšku okolo 250mn.m., vrcholček Zmina 346mn.m, prevýšenie je teda necelých 100 výškových metrov.

    Obrázky v tomto článku sú zo západného polookruhu, ktorý sa mi javí zaujímavejší.

    Od začiatku kalvárie vedie na západ dobre v teréne viditeľný chodník. Jemne stúpa lesom, pomedzi skupinky listnatých i ihličnatých stromov. Zastúpené sú duby, hraby, brezy, borovice, smreky i ďalšie.

    Trasa sa postupne skrúca na juh, kde to začína byť trocha členitejšie a zaujímavejšie na pohľad. V kamenistom teréne sú balvany a ryolitové skalné útvary, preriedený borovicovo-dubový porast miestami dovoľuje pohľad na západ a juh, na lúky a pahorky.

    Z juhu sa dá po nenápadnom chodníčku vystúpať na vrchol Zminy. Pred vrcholkom je malé ohnisko s lavičkou. O kúsok ďalej sa už dostaneme ku krížom Golgoty a dá sa zostúpať smerom dole klasickou trasou.

    Zaujímavé je, že kopček Zmina bol v čase výstavby Kalvárie na začiatku 20. storočia úplne odlesnený. V čase, keď píšem tento článok – rok 2025, teda môžeme pozorovať, ako vyzerajú bývalé lúky, pasienky po zhruba 100 rokoch.

    Hlinícka Kalvária v roku 1907. Kopec Zmina
    Hlinícka Kalvária v roku 1907. Kopec Zmina.

    Trasa Kalvárie je udržiavaná. Priestor pod stromami je vykášaný. Okolo chodníčkov rastú pekné lipy a javory, časť od kostolíka hore ku krížom tvorí krátku alej. Pomedzi staršie stromy vidno aj samovoľne naletené stromy iných druhov. Sú tu agáty, brezy. Potešiteľné je, že sa myslí aj na obnovu – je tu pár vysadených mladých líp.

    Zdroje:

    Web farnosti Hliník nad Hronom, Mapy.cz

  • Sandebeck a Germanenhof, 2018

    V januári a neskôr apríli 2018 ma zavialo pracovne na pár dní do kľudnej časti Nemecka, do dedinky Sandebeck vo Vestfálsku.

    Sandebeck – orientačná mapa

    Sandebeck – orientačná tabuľa

    Ubytovaný som bol v rodinnom hotelíku Germanenhof, ktorý síce leží v centre obce, avšak v noci v ňom bolo tichúčko ako niekde u nás na horskej chate.

    Hotel a reštaurácia – Germanenhof

    Izba

    V cene bývania boli i raňajky. Chutné, s vlastným ešte teplým pečivom z pekárne od vedľa.
    Hotel je vychýrený svojou reštauráciou. Pre našinca trochu drahšie ceny, avšak ochutnal som a stálo to za to.

    Germanenhof – stravovanie

    V zimných dňoch padla dobre sauna. V ponuke je fínska i parná.

    Germanenhof – sauna

    Dominantou je kostolík.

    Sandebeck – kostol

    Sandebeck kostol
    Sandebeck kostol

  • Škandinávia 2015 – záver

    (rozpracovaný článok)

    Záverečné zúčtovanie

    Škandinácia 2015 - výpis z kreditky
    Škandinácia 2015 – výpis z kreditky

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia – 25.6.2015 – Švédsko, Fulufjällets – Nórsko, Femundtunet

    Fulufjällets – nocľah blízko Mörkret

    Fulufjällets – túra

    Fulufjällets – spontánny splav blízko Mörkret

    Nórsko – camping Femundtunet

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia – 24.6.2015 – Švédsko, Filipstad, Fulufjällets

    Filipstad

    Na ceste

    Fulufjällets

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia – 23.6.2015 – Švédsko, Store Mosse, Tivedens

    Ráno v kempe
    20150623-0649_svedsko_prvy_kemp_by_h_tomanek
    Tých, čo si pospali a vyliezli zo spacákov trocha neskôr, prekvapil pohľad na mólo. Beáta si dopriavala rannú rozvičku a Juraj sa pokúšal tiež.
    I v tak malom zariadení boli viaceré kontajnery na separovaný odpad a to i z rozlíšením napr. na farebné a číre sklo. Po raňajkách sme ich využili a zbavili sa záťaže prázdnych fliaš.
     
    Store Mosse


     
    Na ceste

     
    Tivedens

     
    Camping Tiveden

     

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia – 22.6.2015 – Švédsko, Dalby Söderskog, Söderåsen

    Trajekt
    Puttgarden – Rødby bola trasa trajektu z Nemecka do Dánska. Ranná plavba trvala len trištvrte hodinku, ktorú sme strávili zväčša na palube, vychutnávajúc si výhľad na more a ranné slnko.

    Cez Dánsko sme len prefrčali s raňajkovou zastávkou na odpočívadle pri ceste.

    Dalby Söderskog

    Dalby Söderskog bol prvý národný park, či skôr parčík, vo Švédsku. Kúsok lesa uprostred polí a pasienkov pretkaný upravenými chodníčkami pre turistov. Trocha sme si po sedení v aute vystreli nohy prechádzkou po rovinke, poobzerali kravky a koníky na pasienkoch okolo a vydali sa ďalej.



    Söderåsen
    Söderåsen bol druhý Švédsky park, ktorý sme navštívili. Tento si už trocha viac zaslúžil názov národný park rozlohou i zachovalosťou.
    Dopriali sme si trocha dlhšiu okružnú prechádzku. Od vstupu s vkusným „Naturum“ pri jazierku s labuťami spevavými, popri riečke v kamenistom údolí sme vystúpali na okraj zalesnenej plošiny a vrátili sa nazad ku karavanu.



    Za zmienku stojí i civilizovaná krajina, ktorou sme prechádzali. Veľmi úhľadná, zladená výstavba pekne rozvoľnená a zapasovaná do krajiny. Okolie domov vykosené a upravené až k okrajom ciest. Dýchala z nej pohoda.

    Prvý kemp
    Prvý nocľah vo Švédsku bolo čarovné miesto. Objavilo sa, práve keď sme sa začali obzerať, kde zakempujeme po dlhom dni. Značka so stanom nás primela zabočiť z cesty doľava k jazeru.

    Z neďalekých domov prišiel ochotný usmievavý blonďák a anglicky nám vysvetlil, že to nie je typický veľký kemp, len malý miestny priestor, kde sa dá stanovať, kempovať, rybáriť, ktorých je vo Švédsku veľa. Za tuším 10 euro nám zanechal kľúč od sprchy, kde sme sa mohli všetci sprchovať do sýtosti, čo sme neskôr aj patrične využili.



    Karavanom Henrich zašiel až k vode, kde nám spoločnosť robili kačky. Vychutnali sme si, že máme okolie celé pre seba. Na mólo poputoval stolík so stoličkami. Honosne sme tam povečerali grilované dobroty zapíjané vínom. Až div, že nik neskončil vo vode. Pri západe slnka trocha otravovali malé bodavé mušky. Prestalo ich to však neskôr baviť a ich štípance boli len chvíľková záležitosť, na ktorú sa rýchlo zabudlo, takže nijako neskalili pozitívny zážitok. Komáre nám dali pokoj, ako tento večer, tak i tie ďalšie.

    Chutilo.

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia – 21.6.2015 – vyrážame

    Beáta s Henrichom vyrazili zavčas rána z Košíc, aby vyzdvihli mňa v Očovej. V Banskej Bystrici sme naložili Juraja s Evkou a ich niekoľko veľa debničiek poživne a pitiva a o kúsok ďalej v Sásovej šiesteho účastníka, Mariána, s jeho debničkou. Našťastie karavan mal veľkolepý kufor, ktorý to všetko spratal. V družnej nálade sme vyrazili na sever, smer Čechy, Poľsko, Nemecko, Dánsko.

    V Čechách sme sa zastavili na chutný obedík a frčali ďalej.

    Obed v Čechách, 21.6.2015.
    Klasika z českej kuchyne, pivko a kofola nesmeli chýbať.

    Obed v Čechách, 21.6.2015.
    Knedlík, vepřo, zelí a svíčkova.

    Ďalšia malá zastávka bola voľakde na pumpe, vycikať, doplniť palivo a vypiť kávu.

    Posledná neplánovaná pauza nastala v ten večer kdesi v Poľsku, keď ma dlhá jazda, nízky tlak a živé rozprávanie Beáty o operácii jej kolena dostalo efektívne až do krátkej avšak pre ostatných cestujúcich desivej mdloby. Čím som sa vzápätí diskvalifikoval ako potenciálny šofér, keď som si na povzbudenie doprial štamperlík alkoholu. Keďže ostatná časť posádky už čo to na úspech výpravy samozrejme popila tiež, ostal vodičom Henrich a to hrdinsky nielen celú noc, ale aj veľkú väčšinu celej výpravy.

    Za poslednú zmienku v tento deň stojí ešte Berlín, ktorý sa nám podarilo neobísť obchvatom, ale prešli sme ho takmer centrom niekedy okolo polnoci.

    Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

  • Škandinávia 2015 – prípravy

    Prípravy na výpravu sa začali črtať už koncom roka 2014, keď Henrich už mal svoj prvý karavan v base-camp.sk a prejavil vôľu trocha nás v ňom prevetrať.

    Na predvianočnej kapustnici 2014 na Starých Horách sa už vytiahli aj mapy, prezistil predbežný záujem a určil termín na čas okolo letného slnovratu.

    Potom nasledovala čulá a veselá emailová komunikácia pár dní pred začiatkom. Dovolím si z nej kúsok zverejniť:

    ———-
    RE: Škandinávia 2015 – nedela
    Juraj 06/20/15 at 10:56 PM

    Ahojte,

    no myslim ze po tolkych rokoch uz naozaj netreba riesit pitie a alkohol, sak sa pozname :-) Len pre ilustraciu nabalil som 20 piv, 3 flase vina a 2 flase ostreho, snad nam to na prve dva dni vystaci :-)

    A kedze popri piti treba aj „zakusic“ tak som pribalil aj bednicku a par igelitiek potravin, mozno sa nieco ujde aj Vam co zijete z prany :-)

    No a co sa tyka literatury berieme nejake 4 knižky.

    Akurat sa balime a tesime sa na zajtra.

    Duri
    ———-
    From: František
    Odesláno: 20. júna 2015 19:41
    Předmět: Re: Škandinávia 2015 – nedela

    Vyborne.
    Takze pripravim na nalozenie kotlik a 2miestny stan.
    Jedla tiez vela neberiem, len pollitrovku slivovice, 2 flasky vina a 2-3 skatulky BeBe Dobre rano keksov.
    Uveril som teorii o ochutnavani miestnej stravy. A ako poznam Duriho, urcite budu nejake miestne rybie speciality.
    Mozem este zobrat par domacich vajicok, ak nepohrdnete. Mozno sa budu hodit.

    Tak rano sa teda vidime. ;)
    F.

    ———-
    From: Marián
    Sent: Saturday, June 20, 2015 6:12 PM
    Subject: Re: Škandinávia 2015 – nedela

    Hm, Juro avizoval, že si každý máme/môžeme nabaliť menšiu škatuľku potravín tak som dle inštrukcií tak spravil…hadam sa na tú škatuľku najde v aute miesto…Mňa tiež zaskočilo, že sa nerieši základná platforma, na ktorej by sme mali vydržať tých 10 dní a síce či tvrdô, či vínko či pivo…Verím však, že keď sa stretneme, vyjasníme si to a ešte pred čiarou vyriešime……

    Čo sa týka stanu tak by som sa prihovaral za to zobrať, okrem Jurovho chrapacieho :-), este jeden…Ja som chcem zobrať ale svoj mam pod Tatrami a kamarat, ktory mi slubil požičať zistil, že ho má fest roztrhnutý….Ak to niekomu nerobí problem hodiť do auta má u mňa veľké plus :-), ktoré sa premení na niečo tekuté….

    Cafte

    MJ

    ———-
    Dňa 20. júna 2015, 15:54, Henrich napísal(-a):

    Zdar,
    zatiaľ si myslím, že vyrazíme z KE medzi 5-6:00 a.m.
    V Očovej by sme mohli byť za nejaké 2 hoďky a v BB za ďalšiu pol hoďku?
    Práve sme mali s Ďurim krátky telefonát, kde sme sa dohodli že to odľahčíme a stan berie iba on, keby náhodou mal chrápavú chvíľku a že kôli krátkosti celého výletu asi viacdňové výlety nestihneme absolvovať. Budeme si po mnohých rokoch užívať jednodňovú turistiku na ľahko – ako kedysi vo Východných Karpatoch v domčeku na Poľskej hranici, keď sme v rámci ubytovania sa nemali čo zložiť zo seba – tak nejako to vidím aj na teraz. Tohto roku sa tam rozkukáme, a potom nabudúce sa uvidí…
    Ale napadlo ma, že by možno bolo fajn zobrať Tvoj magický kotlík vzhľadom na 6 osôb sa mi javí praktickejší ako všetky hrnce, čo sú v aute na večerné vareníčko.
    Inak zaujímavé je, že tohto roku sa namiesto jedla a pijatiky riešili najmä mapy a literatúra – zdá sa že prebieha v družstve určitá transformácia. Už posledný karpatský pochod čo-to naznačil.
    Napriek tomu spomeniem jedlo aspoň okrajovo – ja beriem zo sebou iba minimum – doma nemáme skoro nič a na nákup sa asi už nedostanem- takže som zabalil domáce višne v rume, na jednu večeru tatarčené pirohy so slaninkou pre všetkých a zo dve čokolády.
    Zvyšok buď dokúpim cestou, alebo ma ponúknete alebo prejdem na Škandinávsku pránu – v tomto viem byť flexibilný. :-)
    To je odomňa všetko ak treba volajme si alebo píšme ak nie – dovidenia zajtra…
    H.

    ———-
    Dňa 20.6.2015 o 13:20, Frantisek napísal:

    Veru. Dam par logistickych otazok. ;)
    Kedy priblizne planujete vyrazit zajtra z KE ?
    Kedy priblizne odhadujeme, ze nastupujem v Ocovej a potom v BB ?
    Pripravim stan, ze ho tiez vezmeme ? Ak ano, tak 2 miestny alebo 3 miestny ? :)

    F.

    ———-
    From: Henrich
    Sent: Friday, June 19, 2015 6:29 AM
    Subject: Re: Škandinávia 2015

    Ja sa nebojím, lebo všetko je tak ako je, a bude ako bude…
    Či?
    H.

    ———-
    Dňa 19.6.2015 o 0:16, Marián napísal:

    …no a aby to bolo štýlové mali by sme chloptať len severský chlasť..kvôli atmosfére…

    MJ

    ———-
    Dňa 18. júna 2015, 23:27, Juraj napísal(-a):
    Ahojte,

    trajekt z Kristiansand (Norsko) do Hirtshals (Dansko) mame booknuty na 29.06.2015 o 20.15 (pozrite prilohu).

    Inak vyzera to, ze na vylete budeme mat celu kniznicu – mame pozicane 3 knihy (2 turistickych sprievodcov po Norsku a jeden po Skandinavii), okrem toho planujem pribalit aj hrubu knihu o narodnych parkoch europy.

    Len aby to potom nedopadlo tak, ze vyjdeme len tu za humno, opijeme sa, popozerame obrazky a prideme domov :-)

    J.

    ———-
    From: Henrich
    Odesláno: 18. júna 2015 22:09
    Předmět: Re: Škandinávia 2015

    Ahojte,
    osud ďalej zázračne mieša karty, okrem balíka s knihami o Švédsku čo dnes prišiel poštou a našiel som ho položený vonku na ulici, mi pre chvíľou doniesol domov Radko M. nasledovné skvelé veci – viď prílohy.
    Dal mi k tomu aj náležitý komentár, že čo a ako – v Nórsku som vďaka nemu už skoro ako doma. :-)
    Ďuri, máme už lístky na ten trajekt, há?
    Majte sa
    H.

    Škandinávia – prípravy

  • Škandinávia – jún 2015 (úvod/obsah)

    (rozpracovaný článok)

    V lete roku 2015 sme sa vybrali s partiou priateľov karavanom na 10 dňovú okružnú cestu po Švédsku a Nórsku. 6 miestny karavan z base-camp.sk a sám seba ako neúnavného šoféra poskytol Henrich. 10 dní od 21.6 do 30.6.2015 zo Slovenska na sever a nazad stačilo iba na rýchle prezretie pár najzaujímavejších vytipovaných miest južných častí Švédska a Nórska. Výlet to však bol intenzívny a plný zážitkov a srandy. Partia bola ladená turisticko ochranársky, preto sme sa zamerali hlavne na prírodné krásy, severské hory a národné parky. Skúsim v tomto článku krátko zachytiť momenty, čo mi utkveli v pamäti.

    Jún 2015 - Nórsko
    Jún 2015 – Nórsko (foto:base-camp.sk)

    Škandinávia 2015 – prípravy
    Škandinávia – 21.6.2015 – vyrážame
    Škandinávia – 22.6.2015 – Švédsko, Dalby Soderskog, Soderasens
    Škandinávia – 23.6.2015 – Švédsko, Store Mosse, Tivedens
    Škandinávia – 24.6.2015 – Švédsko, Filipstad, Fulufjällets
    Škandinávia – 25.6.2015 – Švédsko, Fulufjällets – Nórsko, Femundtunet
    Škandinávia – 26.6.2015
    Škandinávia – 27.6.2015
    Škandinávia – 28.6.2015
    Škandinávia – 29.6.2015
    Škandinávia – 30.6.2015
    Škandinávia 2015 – záver

  • Snežnice verzus Skialp

    Týchto pár riadkov je o porovnaní snežníc a skialpinistických lyží.

    Aké snežnice

    Nie sú snežnice ako snežnice.  V tomto prípade ide o snežnice značky Inook OX1. Čiže niečo ako stredná trieda medzi snežnicami.

    Majú oceľové hroty, viazanie otočné okolo jednej osy, ktoré sa dá aj zdvihnúť pri výstupe do kopca alebo zafixovať.

     

    Z čoho vychádza porovnanie

    Snežnice som si zadovážil v januári 2012 motivovaný partiou priateľov fajnšmekrov a skialpinistov, keď ma začalo už fakt mrzieť, že ako nelyžiar mám hendikep a zimné výpravy v snehu sú bezo mňa.

    Bolo to dobré rozhodnutie. Odvtedy som s nimi zažil pár výborných akcií. V riadkoch nižšie skúsim podať krátky subjektívny report, ako na tej ktorej výprave poslúžili.

    Ak sa vám nechce čítať, tak vedzte, že záleží od terénu a vrstve snehu.  Pri bohatej snehovej pokrývke a trase, kde sú dlhé príjemné široké svahy dolu kopcom, sú vo výhode lyžiari. Pri menšej vrstve snehu, neprehľadnejšej trase s prekážkami (trčiaca kosodrevina,  skaly), na zľadovatenom teréne, sa výhoda zjazdu dole kopcom stráca a prevažuje stabilita, bezpečnosť a malá váha snežníc.

    – – –
    [suffusion-adsense client = ‚ca-pub-0898584110339665‘ slot = ‚3139688117‘ width = ‚468‘ height = ’60‘]
    Január 2012 > Harmanec – Kráľová studňa – Krížna – Turecká

    1.deň

    Vyrazil som dolinou z Harmanca po zelenej značke. Bolo čerstvo nasnežené, vrstva možno 15 cm. Začiatok trasy sa dal absolvovať bez snežníc, v stope auta. Tá po chvíľke skončila a nazul som si snežnice. Pár turistov, ktorý šiel doteraz predo mnou, asi po kilometri končí. Mali ambíciu dôjsť na otočku na Kráľovú studňu a potom nazad. Na pešo, bez inej výstroje si netrúfajú to stihnúť. Pokračoval som ďalej. Po pár km prešiel cestou snežný skúter z hotela, vyskúšal som si vyzuť snežnice, či to nepôjde po stope skútra lepšie bez nich, ale po pár metroch ich obúvam nazad. „Naboso“ je občasné preborenie sa do hlbšieho snehu únavné. Takže pomaly ale isto som takto dorazil až na hotel.

    Partia skialpinistov, ktorí vyrazili z Tureckej a prešli cez Krížnu a hrebeňom, dorazila chvíľu predo mnou. Mali dobrodružnú cestu, vo víchrici. Omrzli im pravé líca.

     2.deň

    Vyrazili sme z hotela na Krížnu. Snehu bolo pre lyžiarov ideálne. Na trase sa striedajú úseky, kde je vyfúkaný pevný povrch so závejmi. Do kopca ideme rovnakým tempom. Snežnice majú hroty, pekne držia, nepreklzujú.

    Po rovine sa držíme tiež pokope. Myslím, že lyžiari majú na rovine nepatrne navrch nad snežnicami, keď využívajú sklz a nemusia viac dvíhať nohu. Snežnice to kompenzujú menšou váhou.

    Na Krížnu dorážame spoločne. Dáme si čaj, čokoládu a tu už sa rozdelíme. Chlapi dávajú dole pásy a spúšťajú sa dole. Ja na snežniciach idem dlhými krokmi za nimi. Kým som zišiel dole, chlapi dolu v krčme zjedli polievku.

    ZÁVER – 1.výprava

    Pri dostatočnej vrstve snehu a dobrých podmienkach pre lyžiarov, sú skialpy rýchlejšie. Do kopca a na rovine sú porovnateľné, dole kopcom lyžiari snežničiarovi ujdú.

    – – –

    December 2012 > Trangoška – Chata pod Ďumbierom – Trangoška

    1.deň

    Stretávame sa večer na horskom hoteli Trangoška, dáme si klobásku a pivo a vyrážame. Snehu ešte nie je veľa. Nepatrná vrstva staršieho a na tom pripadnutá možno 15-20 cm vrstva nového snehu.

    Driapeme sa spoločne rovnakým tempom. V druhej polovici trasy sa ukáže, že dvom účastníkom výpravy navoskovali sklznice a odlepujú sa im pásy. Pásy sa im odlepujú, lyže preklzujú. Musia si odmakať veľkú časť výstupu s prácou rúk a driapať sa paličkami. Snežnice v tomto samozrejme nemajú problém, vďaka hrotom držia, kde človek stúpi. V hlbšom snehu na prudkom svahu občas trocha podkĺznu, kým sa zastabilizujú.

    Jedna nevýhoda snežníc je, keď existuje stopa vychodená lyžami. Snežnice sú širšie, takže treba upraviť krok, aby chôdza nebola nepohodlná.

    Nakoniec dochádzame úspešne na chatu, dáme si kapustnicu, pobavíme sa a šups spať.

     2.deň

    Vyrážam skôr sám, lebo potrebujem byť zavčasu v civilizácii. Na snežniciach pohodlne, rýchlym krokom schádzam  k autu a frčím …

    Skialpinisti neskôr referujú, že zjazd bol dosť náročný a nebezpečný. Snehu bolo málo, takže strmé úseky cez úzke chodníčky pomedzi kosodrevinu hrozili úrazom.

    Nakoniec sa ale nikomu nič nestalo a šťastne zišli.

    ZÁVER – 2.výprava

    Vyhrali snežnice.  Jednak kvôli chybe pri navoskovaní lyží a odlepujúcim sa pásom. Potom pri trase dolu vďaka bezpečnosti a stabilite snežníc na jednej strane a riskantnému zjazdu na lyžiach na strane druhej.

    – – –

    December 2012 > Turecká – Kráľová studňa – Krížna – Ostredok

    1.deň

    Skialpinisti išli svojou obľúbenou trasou z Tureckej hore cez Krížnu a potom dole po hrebeni.  Keďže na hrebeni bol silný vietor a koniec trasy absolvovali už po tme, pri čelovkách, mali to dosť náročné. Hrebeňové partie boli vyfúkané a len s veľmi málo snehom.

    Ja som išiel vyskúšať trasu z Tureckej ďalej dolinou po žltej na Ramžinú a potom ďalej po zelenej cez Úplaz a Malú Krížnu. Prvá časť trasy, ktorá viedla lesom,  bola pekne prešľapaná, takže sa dalo ísť „naboso“, snežnice ostali na batohu. Obul som si ich za Ramžinou, keď sa prešľapaná stopa zmenila na zafúkanú. Nová nevýhoda snežníc sa ukázala pri úseku  Malej Krížnej na Kráľovu studňu po zelenej značke, keď sa dlhodobo traverzuje svah. Snežnice mali tendenciu kopírovať terén, hlavne na zľadovatených úsekoch, čo dosť nepríjemne vykrúca chodidlo a členok do jednej strany. Inak veľmi príjemná prechádzka, hlavne posledný úsek pri západe slnka za Malou krížnou na nepošľapanom chodniku na pomedzí lesa a kosodreviny. Dorazil som vyše hodiny skôr pred zvyškom partie. Pravda zvyšní fajnšmekri mali jednak dlhšiu trasu, ale hlavne oveľa väčšie prevýšenie a silnejší vietor na hrebeni.

     2.deň

    Úsek Kráľova studňa – Krížna je rovnocenný pre človeka na skialpoch a človeka na snežniciach.  Z Krížnej pokračujeme na Ostredok.

    Snehu je málo, je zľadovatený. Snežnice pekne stabilne držia aj na ľadovejších úsekoch, lyžiari musia byť trocha opatrnejší.

    Váhovo ťažší fajnšmeker má výhodu oproti snežniciam na zjazdoch ma predbieha. Váhovo porovnateľní kamaráti na miernom svahu kvôli pásom musia kráčať podobne ako ja.

    Za Ostredkom prechádza trasa okolo Suchého vrchu lesom k salašu. Idem prvý, na snežniciach ide človek ako traktor, nemá problém. Na salaš prichádzam ako prvý. Dvaja zdatnejší lyžiari krátko po mne. Tretí chvíľočku po nich. Toto bol pre lyžiarov náročnejší úsek, na úzkom chodníčku alebo pomedzi stromy hľadať vhodnú cestu pre lyže.

    Na salaši si robíme prestávku. Revidujeme cieľ dostať sa až na Borišov a rozhodneme sa zísť dolu do Necpálskej doliny. Jeden z lyžiarov skladá lyže a ďalej pokračuje pešo, odvážnejší dvaja skladajú pásy a pokračujú na lyžiach. Snehu nie je veľa, vrchnú časť trasy absolvujú ako fakt dobrí lyžiari na lyžiach, neskôr keď nižšie snehu ešte ubudne vyzúvajú sa a schádzajú na pešo. To už mám aj ja vyzuté snežnice. Dole do doliny na cestu prichádzam prvý. Ostatní majú ťažšie batohy s priviazanými lyžami alebo ich držia v jednej ruke a stabilizujú sa iba druhou, kdežto ja frčím dolu a istím sa dvoma paličkami.

    ZÁVER – 3.výprava

    Z tejto akcie znova vyšli dosť dobre snežnice. Sú ľahšie ako skialpy, človek sa menej unaví. Sú bezpečné, nekĺžu, držia vďaka hrotom aj na ľade. Nie je problém ich rýchlo vyzuť a dať na batoh, kde nezavadzajú.

    Skialpinista potrebuje pri horšom teréne už dosť značnú skúsenosť a kus odvahy.

     

    Aktualizované 11.2.2013.  Pridám zasa pár slov, ak sa vyskytne niečo zaujímavé.