Kategória: Text a foto

  • Kalvária Hliník nad Hronom

    Kalvária Hliník nad Hronom

    Pahorok Zmina (345 mn.n) v Hliníku nad Hronom ponúka možnosti na prechádzku. Tradičným cieľom je Kalvária a výstup a zostup po jednotlivých zastaveniach, kaplnkách, hore ku krížom – súsošiu Golgoty a späť.

    Mapka - Kalvária Hliník nad Hronom
    Mapka – Kalvária Hliník nad Hronom

    Komu sa páči viac malá okružná trasa a pohyb sčasti lesíkom, je to možné.

    Okolo pahorku Zmina vedú neznačené chodníčky, ktorými si dá celý kopček obísť dokola. Alebo je možné obísť na južnú stranu svahu, odtiaľ vystúpať na vrchol Zminy a zísť cez Golgotu okolo kostolíka a kaplniek dolu.

    Celá okružná trasa sa dá zvládnuť za približne hodinku. Východisko pri tabuli Kalvárie má nadmorskú výšku okolo 250mn.m., vrcholček Zmina 346mn.m, prevýšenie je teda necelých 100 výškových metrov.

    Obrázky v tomto článku sú zo západného polookruhu, ktorý sa mi javí zaujímavejší.

    Od začiatku kalvárie vedie na západ dobre v teréne viditeľný chodník. Jemne stúpa lesom, pomedzi skupinky listnatých i ihličnatých stromov. Zastúpené sú duby, hraby, brezy, borovice, smreky i ďalšie.

    Trasa sa postupne skrúca na juh, kde to začína byť trocha členitejšie a zaujímavejšie na pohľad. V kamenistom teréne sú balvany a ryolitové skalné útvary, preriedený borovicovo-dubový porast miestami dovoľuje pohľad na západ a juh, na lúky a pahorky.

    Z juhu sa dá po nenápadnom chodníčku vystúpať na vrchol Zminy. Pred vrcholkom je malé ohnisko s lavičkou. O kúsok ďalej sa už dostaneme ku krížom Golgoty a dá sa zostúpať smerom dole klasickou trasou.

    Zaujímavé je, že kopček Zmina bol v čase výstavby Kalvárie na začiatku 20. storočia úplne odlesnený. V čase, keď píšem tento článok – rok 2025, teda môžeme pozorovať, ako vyzerajú bývalé lúky, pasienky po zhruba 100 rokoch.

    Hlinícka Kalvária v roku 1907. Kopec Zmina
    Hlinícka Kalvária v roku 1907. Kopec Zmina.

    Trasa Kalvárie je udržiavaná. Priestor pod stromami je vykášaný. Okolo chodníčkov rastú pekné lipy a javory, časť od kostolíka hore ku krížom tvorí krátku alej. Pomedzi staršie stromy vidno aj samovoľne naletené stromy iných druhov. Sú tu agáty, brezy. Potešiteľné je, že sa myslí aj na obnovu – je tu pár vysadených mladých líp.

    Zdroje:

    Web farnosti Hliník nad Hronom, Mapy.cz

  • Stehlík konôpka

    Stehlík konôpka, Linaria cannabina

  • Propolisová tinktúra: využitie a dávkovanie pre rôzne zdravotné problémy

    Propolisová tinktúra je tekutý extrakt získaný z propolisu, ktorý je prírodnou zmesou živicových látok, vosku a olejov, ktorú včely zbierajú z rôznych rastlín.
    Propolisová tinktúra má množstvo využití a môže byť užitočná pri liečbe rôznych ochorení a stavov.
    Samotné použitie propolisovej tinktúry môže mať rôzne formy a spôsoby aplikácie v závislosti od zdravotného problému, ktorý sa snažíte liečiť. Tu je niekoľko konkrétnych príkladov:

    1/Imunitný systém: Propolisová tinktúra obsahuje silné antioxidačné a protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a ochrániť telo pred rôznymi chorobami.
    Na posilnenie imunitného systému môžete užívať propolisovú tinktúru orálne. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od zdroja, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne. Môžete si ju pridať do vody alebo nápojov alebo ju užiť priamo.

    2/Liečba kožných ochorení: Propolisová tinktúra má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, čo z nej robí účinného pomocníka pri liečbe kožných ochorení, ako sú akné, ekzémy, psoriáza a popáleniny.
    Propolisovú tinktúru môžete nanášať priamo na postihnutú oblasť. Tinktúru naneste na vatový tampón a aplikujte na postihnuté miesto 1-2 krát denne. V prípade, že máte citlivú pokožku, môžete tinktúru zriediť vodou.

    3/Prevencia zubného kazu: Propolisová tinktúra má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku zubného kazu a zápachu z úst.
    Na prevenciu zubného kazu môžete tinktúru pridať do ústnej vody alebo ju použiť ako ústnu vodu. Odporúčaná dávka je 5-10 kvapiek tinktúry v pohári vody alebo ústnej vode. Tinktúru môžete tiež pridať do zubnej pasty.

    4/Podpora trávenia: Propolisová tinktúra má stimulačné účinky na tráviaci trakt a môže pomôcť pri riešení tráviacich problémov ako sú hnačky a zápchy.
    Pri tráviacich problémoch môžete tinktúru užiť orálne, podobne ako pri posilňovaní imunitného systému. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho problému, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne.

    5/Boj proti vírusom: Propolisová tinktúra môže pomôcť pri boji proti vírusovým ochoreniam, ako je napríklad chrípka alebo herpes.
    Tinktúru môžete užívať orálne alebo aplikovať priamo na postihnutú oblasť. Odporúčaná dávka a spôsob aplikácie sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia a odporúča sa konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Tieto sú len niektoré z mnohých využití propolisovej tinktúry. Je dôležité si uvedomiť, že propolisová tinktúra nie je náhrada za lekársku starostlivosť a pred použitím by ste mali konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Okrem už uvedených spôsobov použitia propolisovej tinktúry existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov, ako ju môžete využiť:

    1/Liečba dýchacích ciest: Propolisová tinktúra sa často používa na liečbu rôznych ochorení dýchacích ciest, ako sú napríklad kašeľ, chrípka alebo bolesti v krku. Môžete si ju pridať do horúcej vody a inhalovať pary, alebo ju užiť orálne. Odporúčaná dávka sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia, ale väčšinou sa odporúča užiť 10-30 kvapiek tinktúry 2-3 krát denne.

    2/Liečba herpesu: Propolisová tinktúra sa ukázala ako účinná pri liečbe herpesu a oparu. Môžete ju aplikovať priamo na postihnuté miesto pomocou vatového tampónu. Odporúča sa aplikovať tinktúru 2-3 krát denne, kým sa symptómy nezmiernia.

    3/Podpora liečby rakoviny: Propolis obsahuje zlúčeniny, ktoré sa ukázali ako účinné pri boji proti niektorým typom rakoviny. Propolisovú tinktúru môžete užívať ako doplnkovú liečbu pri niektorých typoch rakoviny. Dávka a spôsob aplikácie sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu rakoviny a odporúča sa konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    4/Podpora liečby tráviacich problémov u zvierat: Propolisová tinktúra sa používa aj pri liečbe tráviacich problémov u zvierat, ako sú napríklad hnačky alebo zápaly tráviaceho traktu. Dávku a spôsob aplikácie by mal určiť veterinárny lekár.

    5/Liečba a prevencia paradentózy: Propolisová tinktúra sa ukázala ako účinná pri liečbe a prevencii paradentózy a zubného kazu. Môžete ju použiť ako ústnu vodu alebo pridať do zubnej pasty. Odporúčaná dávka je 5-10 kvapiek tinktúry v pohári vody alebo ústnej vode.

    Je dôležité si uvedomiť, že v prípade vážnych zdravotných problémov sa vždy odporúča konzultovať s lekárom alebo odborníkom.

    Zdroje:

    Brudzynski K, Miotto D. Honeybee products and their polyphenolic compounds in treatment of various gastrointestinal diseases. Nutrients. 2019;11(10):2434. Published 2019 Oct 11. doi:10.3390/nu11102434
    Sforcin, J.M. Propolis and the immune system: A review. J Ethnopharmacol 113, 1–14 (2007). doi: 10.1016/j.jep.2007.05.012
    Sonmez, S., Kirilmaz, L., Yuksel, E. et al. The Effect of Propolis on Dental Plaque and Gingival Inflammation: A Clinical Study. Eur J Dent 12, 374–379 (2018). doi: 10.4103/ejd.ejd_130_18

  • Sliepky v roku 2023

    18.3.2023

    Tento týždeň uhynula posledná Vlaška jarabičia. Poznačené mám, že bola zhruba z augusta 2018, teda dožila sa približne 4 a pol roka.

    Vlašky sú pekné sliepky, zaujímavé prírodné sfarbenie peria. Vajíčko so svetlou škrupinkou sa dá použiť na veľkonočné kraslice. Povahovu sú plachejšie.

    V kŕdliku zostali 4 nosivé hybridy Tetra z roku 2021, teda dvojročné. V zime mali mierny útlm znášky, keď bolo občas len 1-2 vajíčka. Avšak teraz v marci s nástupom dlhších dní sa opäť rozbehli a posledné dni nachádzam pravidelne 4 vajcia od 4 nosníc.

  • Sliepky v roku 2022

    13.12.2022

    Dnes uhynula Maranska, ktorú som mal od mládky od roku 2016. Dožila sa teda okolo 6 a pol roka.

    Maranska modrá, 8.1.2017

    Ešte i tohoto roku zniesla zo pár vajíčok.

    Maransky ako plemeno sa mi páčia. Kľudné sliepky, pekne vyzerajú, veľmi zaujímavá farba škrupinky vajíčka. Nižšie obrázky tejto mojej poslednej Maransky.

    Ostáva mi teda kŕdlik s 4ks nosivých hybridov Tetra z minulého roka a jedna stará Vlaška jarabičia. Teda 5 nosníc.

    Vlaška myslím zniesla zo 2 – 3 vajíčka za celý rok. Mladé Tetry stále znášajú veľmi spoľahlivo. Aj dnes som doniesol 3 vajíčka. Vysoký výkon v znáške sa však prejavuje na ich výzore. Zatiaľ čo maranska a vlaška boli, resp. sú veľmi pekne operené a dobre vyzerajúce, hybridy vyzerajú skoro vždy ako keby boli vypŕchnuté. A to napriek tomu, že majú kvalitnú stravu.

  • Ako vysíriť včelstvo

    Občas stojí včelár pred nemilou úlohou zlikvidovať včelstvo. Dôvody bývajú rôzne. Najčastejšie je to choroba a včelstvo sa likviduje, aby sa zabránilo jej ďalšiemu šíreniu do okolia.

    Jedným zo spôsobov, ako včely rýchlo, bez zbytočného trápenia zabiť, je vysírenie. Oxid siričitý (SO2) je pre včely toxický a pri nadýchaní sa rýchlo udusia. Oxid siričitý sa uvoľňuje i pri horení tzv. sírneho knôtu. Sírne knôty sa dajú bežne kúpiť v potrebách pre vinárov, včelárov, záhradkárskych, domácich potrebách, atď. Používajú sa vo vinárstve na dezinfekciu nádob a priestorov, ale aj vo včelárstve ako ochrana proti plesniam, rozličným mikroorganizmom, vijačke voštinovej.

    Postup:

    1/ Prečítajte si návod na sírnych knôtoch a dodržte odporúčané bezpečnostné opatrenia a množstvo sírnych pásikov s ohľadom na veľkosť úľa.

    Ak používate na zásahy proti klieštikovi „zadymovanie“ prúžkami Avartínu, Varidolu, tak v zásade postup je veľmi podobný.

    2/ Dobre utesnite úľ. Zavrite všetky očká, ak máte. SO2 sa bude šíriť dymom medzi uličky plástov a dym by nemal unikať z úľa. Ani včely.

    3/ Pripravte si bezpečné miesto na dne úľa kam a kade vložíte sírny knôt. Tak, aby ste úľ po vložení a zapáleni mohli rýchlo zavrieť. Dobré miesto je priamo na kovovú mriežku, resp. na inú nehoriacu podložku, tak aby horiaci/dymiaci pásik nebol v bezprostrednej blízkosti rámikov, stien úľa. To sa dá dobre aplikovať v prípade vysokého dna.
    Ak máte nízke dno alebo neviete bezpečne umiestniť sírny pásik zospodu, môžete urobiť dostatočné miesto medzi rámikmi v najvrchnejšom nastavku (vybrať 2-3 rámiky neobsadené včelami) a zavesiť pásik na drôt do vzniknutej medzery.
    Ak máte, môžete samozrejme použiť varroa lampu alebo sírnu lampu.

    4/ Ak pásik kladiete na podložku, je dobré ho po dĺžke prehnúť do tvaru striešky. Aby neležal na podložke plochou, ale iba hranami.

    5/ Zapáľte pásik(y) a okamžite uzavrite úľ. Dávajte si pozor, aby ste neprišli do kontaktu s dymom a nenadýchali sa. Oxid siričitý je jedovatý aj pre človeka.

    6/ Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút alebo dlhšie.

    Po tejto dobe by mali byť včely usmrtené a môžete úľ otvoriť, nechať vyvetrať a pokračovať v dezinfekcii, (prípadne pálení úľa, ak je to nevyhnutné – v extrémnom prípade moru včelieho plodu).

    Sírne knôty
    Sírne knôty
  • Voskované obrúsky

    Neoverené, zatiaľ mnou nevyskúšané jednoduché návody na voskované obrúsky.

    1. „Na obrúsky zažehliť len čistý vosk do pripravených obrúskov. Nedávam tam toľko vosku. Ja ho jemno nastrúham, porozťahujem po ľanovom plátne alebo po čistej bavlne (ale ten ľan mám najradšej, je to predsa od nás) a potom zažehlím starou žehličkou, kde sa dá nastaviť teplota. Mám to asi tak na 70°C, teda nad bodom topenia vosku.“
      Zdroj: Miroslav Lunak, FB skupina Včelár
    2. „Manželka roztopí včelí vosk v hrnčeku, ponatiera obrúsok (bavlnený) štetcom a potom cez papier na pečenie prežehlí žehličkou. Obrúsok je trošku tuhší, ale vôbec sa neláme. Ale preto som napísal bavlnený obrúsok, lebo ako sa správa napríklad ľan, keď sa napustí voskom, naozaj neviem.“
      Zdroj: Petr Stuchlík, FB skupina Včelár
    3. „160 g žltého včelieho vosku
      + 80 g kolofónie (živice z ihličnatých stromov, napr. borovice) – kúpiš napr. v predajniach alebo e-shopoch s bio produktami alebo s kreatívnymi potrebami (živicu môžeš vynechať, ale skrátiš tým životnosť obrúskov)
      + 2 polievkové lyžice jojobového oleja lisovaného za studena.“
      Zdroj: Jan Goro, FB skupina Včelár
  • Energys Nosnice Gold – granulky

    Energys Nosnice Gold – granulované krmivo, návod, zloženie, analytické zložky, doplnkové látky.

    Energys Nosnice Gold granule
    Energys Nosnice Gold granule
  • Tavoľník japonský a hmyz

    Včela medonosná, tavoľník japonský
    Včela medonosná, tavoľník japonský

    Zakvitol tavoľník japonský ( Spirea japonica ). Mám z neho radosť každý rok. Bzučia na ňom desiatky včiel, čmeliakov, múch, občas i motýľ.

    Krík prvý krát kvitne koncom júna (420 mnm), zakvitá a odkvitá postupne. Ak sa po prvom kvitnutí odkvitnuté konce výhonkov odstrihnú, kvitne ešte raz.
    Poskytuje nektár aj peľ svetlokrémovej farby – peľ je viditeľný na fotografiách.

  • Drevár fialový, Xylocopa violacea

    Drevár fialový, Xylocopa violacea
    Drevár fialový, Xylocopa violacea

    Kvitnúcu vistériu navštevujú dreváre fialové. Sú to pekné veľké včely. Je na ne radosť hladieť. Dnes sa mi podarilo jednu z nich aj nafotiť.

  • Včely na jar,v lete,v jeseni a zime 2022

    16.4.2022

    Z dvoch zazimovaných rodín prežili zimu obidve. Túto jar som im nijako nepomáhal, ani vodou v kŕmítku pod vrchnákom.
    Navštívil ma miestny pán asistent veterinárneho lekára a spravili sme svižnú jarnú prehliadku. Počasie nebolo úplne ideálne, iba mierne nad 10 stupňou a vietor.
    Včely v oboch rodinách sa javia životaschopne, majú hneď vo vrchnom nastavku plod na 4-5 rámikoch. Prítomná už aj trubčina. Časť plodu bude aj v strednom nastavku, ale ten sme tentoraz nerozoberali. (Zimovali na troch)

    Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

    1.5.2022

    Kvitnú čerešne, slivky, púpavy. Vidno na nich včely.
    Spravil som malý zásah na rozšírenie priestoru u oboch rodín.
    Pridal som 4 nastavok. Zložil som vrchný bokom. Zo stredného som striedavo vybral rámiky s plodom a prevesil ich do nového nastavku. Voľné miesta som vyplnil stavebnými rámikmi, bez medzistienok, iba s drážkou v hornej latke vyplnenou voskom.
    Takže vrchný nastavok ostal bez zásahu na najvrchnejšej pozícii, pod ním dva prezebrované nastavky.
    Najspodnejší opäť nedotknutý.

    Rozkvitnutá čerešňa; 21.4.2018

    15.5.2022

    Dnes mi uleteli včely. Včera (v sobotu) vyletel roj zo silnejšieho včelstva. Sadol pomerne blízko, asi 20 metrov, na jabloň. Relatívne vysoko, asi 3-4 metre a na hrubší konár, ktorý neplánujem zrezávať.
    Nemal som pripravené veci, aby som roju rovno ponúkol priestor. Dnes (v nedeľu) som si spravil malú inventúru vyčistených nastavkov a rámikov. Pripravil som jeden nastavok s pár panenskými súšami a pár stavebnými rámikmi a položil som im potenciálne nové obydlie pod strom.
    Avšak ohrdli ma, medzičasom si vyhliadli dutinu inde a poobede kamsi odleteli.

    26.6.2022

    Po dlhej dobe som sa pozrel do vnútra úľov. Obe rodiny majú prítomné otvorený i zavretý plod, vajíčka. Predpokladám, že tam sú kladúce mladé tohoročné matky.

    V oboch majú plný horný nastavok medu v zaviečkovaných plástoch. Podložil som výklzy, že im ho vezmem.

    Slabšia rodina má ešte pomerne dosť miesta, dokonca v najspodnejšom nastavku zo dva nevystavané stavebné rámiky. Tá zostala pod výklzom na troch nastavkoch. Dva s plodom som navzájom prehodil.

    Silnejšia rodina má pomerne dosť zásob skrz celý úľ. Tiež som prehodil dva plodiskové nastavky a ešte som pridal nový nastavok so súšami a stavebnými rámikmi. Vytiahol som doň tri rámiky s plodom. Takže táto rodina je pod výklzom na štyroch nastavkoch.

    29.6.2022

    Včera som odobral oba výklzy. Vytočil som večer z dvoch nastavkov vyše 30kg medu. Dnes som vybral 8 najkrajších – najsvetlejších alebo panenských – rámikov a vrátil spolu s dvoma stavebnými rámikmi do rodiny, ktorá zostala len na troch nastavkoch. Oba úle sú teda teraz na 4 nastavkoch.

    5.9.2022 (pondelok)

    Cez víkend som po vyše dvoch mesiacoch pozrel na včely. Napriek mojej nestarostlivosti ešte obe včelstvá žijú. Pravda môj darebácky prístup sa aj prejavuje. Slabšie včelstvo vyzerá byť v biednom stave. Videl som na dvoch včielkach klieštika prisatého na chrbte, čo už naznačuje vysoký stupeň zamorenia. Plus som pozoroval aj včelu bez krídel, resp. so zakrpatenými krídelkami. Táto rodina má minimum zásob.

    Druhý úľ je životaschopnejší, viac včiel, nevidel som voľným okom žiadne podozrivé príznaky chorôb. Po vytočení medu v júni majú pomerne veľa voľného a ešte i nedostavaného priestovu v horných dvoch nastavkoch a zásoba vyzerá byť prevažne v spodných dvoch zo všetkých štyroch.

    Síce neskoro, ale dnes som vymenil papierové podložky pod sitami a vložil na vrchné rámiky Formidol. Skúsim v prvom kroku zredukovať klieštika, kým sa rozhodnem čo ďalej.

    11.12.2022

    Rozhodol som sa v priebehu jesene, že nechám prirodzene znížiť početnosť včiel v oboch rodinách a potom ich zlikvidujem. Slabšia rodina mala viditeľný problém s virózou. Silnejšia rodina sa zdá byť navonok síce v poriadku, ale povahovo je nervóznejšia, nie je príjemné s nimi pracovať.

    Využil som ochladenie, a obe včelstvá vysíril a všetky rámiky spálil.

    Sírne knôty
    Sírne knôty


    Poupratujem si v nasledujúcom období všetky použité veci okolo včiel a dám si chvíľku od včelárenia pauzu.

  • Včely v auguste až decembri 2021

    3.8.2021

    Do včiel som sa pozrel po vyše mesiaci a pol.

    Obe rodiny vyzerajú byť v poriadku. Majú dosť zásob, nosia si peľ. Pod zásobami sú plodové rámiky so všetkými štádiami plodu i s vajíčkami.

    Využil som mierne ochladenie a dážď predpovedaný na ďalšie dni a vložil som do oboch rodín nad najvrchnejší tretí nastavok (nízky, LG 2/3) plát formidolu.

    Po dvoch dňoch by som mal vybrať buničinu z regulačného plastového obalu.

    5.8.2021

    Počasie celkom vyšlo, čo sa týka aplikácie kyseliny mravčej vo forme formidolu. Teplota len okolo 20 stupňov a dážď. V prestávke, keď nepršalo, som otvoril plastový obal a položil na vrch rámikov odparovať kyselinu mravčiu priamo z buničiny.

    29.12.2021

    Včelám sa ozaj venujem tohto roku minimálne. Aj týmto záznamom. Od augusta som medzičasom urobil jediný zásah niekedy na jeseň. Vybral som z úľov zvyšky buničiny z formidolu, ktoré nevyhrýzli včely a otvor vnútorného vrchnáka som prekryl priedušne – vrstvou vrecoviny a novinového papiera, navrch uteplivku.

    Včera som sa po dlhej dobe znova na včely pozrel. Pozrel som na podložky pod dnom. Melivo je prítomné a aj čerstvé v oboch rodinách a po poklopkaní bolo počuť včielky zahučať.

    Dnes bolo vhodné počasie, veľmi mierne nad nulou. Urobil som zásah proti klieštikovi, sublimáciou kyseliny šťaveľovej pomocou oxalvapu. Od roku 2017, keď som ho začal používať, už mám zaužívaný postup.

    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    • vymením papierové podložky za čisté
    • vynesiem si všetky potrebné veci ku včelám – batériu, oxalvap, kyselinu šťaveľovú, odmerku, molitanové utesnenie, stopky (na mobile)
    • na tri nízke nástavky naberiem odmerkou cca 2-3 gramy kyseliny šťaveľovej do oxalvapu
    • zavriem očká, uvoľním letáč, vložím oxalvap nad mriežku a utesním molitanom
    • zapojím kontakty na batériu – odstopujem cca 120 až maximálne 180 sekúnd. Medzitým sledujem vietor a snažím sa stáť proti vetru, aby výpary šli preč odo mňa. Ku koncu aplikácie je vidno výpary unikať škárami dna. Maximálne pri 180 sekundách kontakty odpojím
    • pustím stopky a čakám 5 minút
    • po 5 minútach vyberiem oxalvap, očká a letáč dám do pôvodného stavu
    • opakujem posledných 5 krokov pre každý úľ
    • znesiem a odložím veci nazad
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej

    31.12.2021

    V posledný kalendárny deň som nakukol na podložky pod sitami. V oboch rodinách je padnutých cca po 20 klieštikov.

  • Včely v máji, júni, júli 2021

    4.5.2021

    Táto jar je chladnejšia ako predošlé a vegetácia je trocha posunutá. Kvitnú divé čerešne a trnky. Ešte len začínajú rozkvitať záhradné čerešne. Bohato kvitne púpava. Neďaleko je pole s repkou, postupne sa jej už začínajú žltnúť vrcholky.

    Do včiel som od apríla nezasahoval. Aktivita na letáči vzrástla, dá sa z toho usúdiť, že včelstvo pekne podrástlo. Najbližšia nedeľa má byť teplá a slnečná. Plánujem pozrieť včely.

    Včela na púpave, 28.4.2018

    9.5.2021

    Po vyše mesiaci som pozrel do včiel. Tentoraz aj za prítomnosti miestneho asistenta veterinárneho lekára. Včely sú zdravé, plod vyzerá v poriadku. Prítomné sú vajíčka aj všetky fázy plodu. Včelstvo sa drží v horných dvoch nastavkoch zo štyroch (LG2/3). Už sú vystavané materské kolísky, avšak zatiaľ suché, bez náznaku rojovej nálady. Zásob je pomerne málo, je vidno, že predošlé dni boli chladné, daždivé a vetristé.

    Predpoveď počasia na najbližších 10 dní je pomerne priaznivá, teplé počasie, ku koncu týždňa s dažďom. V okolí sa chystá kvitnúť repka a ovocné stromy. Včely majú pomerne dosť miesta, avšak pridal som jeden nástavok s rámikmi s medzistienkami a stavebnými. Prezebroval som ho s druhým od vrchu. Najvrchnejší nástavok ostal takmer bez zásahu, vyňal som len jeden krajný rámik a nahradil MS. 2. a 3. od vrchu sú prezebrované s plodom a voľným miestom na stavanie. Najspodnejšie 2 ostali bez zásahu. Najspodnejší je predpokladám ešte nevystavaný a druhý od spodu budú zrejme prázdne súše.

    12.5.2021

    Kvitnú jablone. Repkové pole je tiež už zväčša žlté.

    21.5.2021

    Repka výrazne vonia, je vidieť i počuť včely na nej. Po 12. dňoch som sa znova pozrel do včiel. Tentoraz som sa nezabával rámik po rámiku, poňal som kontrolu a zásah na úrovni celých nastavkov (Langstroth 2/3). Na spodku rámikov už v niektorých materských bunkách boli vajíčka. Rozobral som rodinu:

    • najvrchnejší nastavok s pár materskými bunkami šiel bokom na voľné nízke dno
    • nastavok pod ním na voľné vysoké dno
    • pôvodné včelstvo zostalo s jedným nastavkom, kde ešte bol plod i vajíčka i materské bunky. Prehodil som druhý nastavok od spodu na najvrchnejšiu pozíciu – takmer prázdne súše. Takže pôvodná rodina zostala na 3. nastavkoch

    Dvom novým odložencom som dal cukrové cesto. Našiel som ešte balíček 2,5kg Apimedu. Slabší odloženec dostal na vrch vnútorného vrchnáku otvorený sáčok s cestom. Silnejší dostal malé plastové krmítko a doň som odobral trocha cesta z originálneho balenia.

    7.6.2021

    Na 17.-ty deň od poslednej prehliadky som znova pozrel do včiel. Medzitým repka už dokvitá, jej polia sú viac zelené ako žlté. Včelstvo (4) na pôvodnom mieste zostalo na 3 nastavkoch. Horný je takmer plný medu, z väčšej časti zaviečkovaného. Založil som pod nastavok výklz. 2. nastavok je bez otvoreného plodu a bez vajíčok. Našiel som ešte rámik so zaviečkovaným plodom a dvoma vyhryzenými materskými bunkami. Čiže mala by tu byť už mladá neoplodnená matka. Ďalej som neprezeral a úľ som zatvoril.

    Prvý odložený nastavok (O1) má pomerne veľa zásob, je bez otvoreného plodu a vajíčok. Nenašiel som ani materské bunky. Vyzerá, že tento bude pravdepodobne bez matky. Ešte si musím rozmyslieť, či ho skúsim spojiť s inou rodinou alebo, či dodám rámik s vajíčkami, nech si vypestujú náhradnú matku.

    Druhý odložený nastavok (O2) je so starou matkou. Sú tu vajíčka i všetky štádia plodu, včely stavajú, nosia peľ. Pridal som nový nastavok s medzistienkami (6) a stavebnými rámikmi (4). Stavebné rámiky šli dole, namiesto nich som vybral 4 plodové rámiky hore pomedzi rámiky s medzistienkami.

    10.6.2021
    Rozhodol som sa, že sa sústredím na poriadok okolo domu, záhrady aj včiel a tohoto roku nebudem, pokiaľ to nebude nutné, odoberať med a ani rozširovať počet včelstiev. Pôvodnej rodine som odobral výklz a vrchný nastavok so zásobami som im nechal. Prvý nastavok O1, ktorý je asi bez matky, som preložil na iné miesto. Očakávam, že lietavky by sa mohli vžobrať do ostatných dvoch úľov. Keď bude prázdnejší, skúsim ho nasledovný deň spojiť s druhým odložencom O2.

    11.6.2021

    Vložil som jeden nastavok – odloženec O1 – na najspodnejšiu pozíciu pod dva nastavky odloženca O2. Takže momentálne mám dva úle. Na pôvodnom mieste na troch nastavkoch pravdepodobne s mladou neoplodnenou matkou. A na novom mieste so starou matkou, tiež na troch nastavkoch. Obe majú zhruba jeden plný nastavok zásob a ešte majú i nedostavané rámiky. Takže by nemali trpieť ani nedostatkom medu, ani priestoru.

  • Sliepky v roku 2021

    5.4.2021

    Stav kŕdľa je začiatkom apríla nasledovný. Dve vlašky jarabičie a jedna maranska sú približne z marca 2016, majú teda vyše 5 rokov. Tretia vlaška jarabičia je zhruba z augusta 2018, má cez dva a pol roka. Jeden Dekalb je z mája 2017, má takmer 4 roky. Najstaršia španielka čierna z marca 2015 sa nedožila 6 rokov, uhynula niekedy v januári alebo februári. Takže ostalo 5 kusov. Z toho znáša momentálne iba Dekalb a najmladšia vlaška. Vajíčko máme jedno, nie však každý deň, občas dve.

    Rozhodol som sa, že dokúpim mládky. Aj vzhľadom na pandemickú situáciu sa najjednoduchšie javilo objednať si znáškové hybridy z najbližšieho zdroja. Zahovoril som si štyri kusy mládok, znáškových hybridov pôvodom z Maďarska, predávaných pod názvom „Tetra“ prostredníctvom predajcu – poľnohospodárske družstvo Lieskovec.

    Stručný popis:

    Tetra SL Hybrid je vyšľachtený v Maďarsku a dováža sa aj na Slovensko. Má hnedú farbu peria, znáša veľkostne vyrovnané vajcia s hnedou škrupinou. Šľachtí sa na odolnosťvoči chorobám a stresom. Vyznačuje sa pokojným temperamentom. Je vhodný ako napodlahové tak aj do klietkových technológií. Je farebne sexovateľný.“ (Zdroj: Diplomová práca – P.Lencsés.)

    Mládky by sa mali dať prevziať 10.4, dovtedy musím priestory voliéry a kurína vyčistiť.

    10.4.2021

    V predošlých dňoch sa mi podarilo postupne vyčistiť kurín aj voliéru. Rohy, členité miesta kurína som vyvápnil vápnenným mliekom, frekventované miesta, rohy voliéry nasucho posypal haseným vápnom.

    Ráno som bol dokúpiť 5kg granuliek pre mládky do 20 týždňov veku, potom som po krátkom blúdení našiel výdajné miesto na družsve v Zolnej (nie v Lieskovci), v kancelárii vyplatil 4 x 7eur, spolu 28 eur. (Cena bola 7 eur za jeden kus 17 týždňovej mládky) Sliepočky mi vedľa v hale šikovne naložili do kartónovej krabice, ktorú som si pripravil a odviezol som si ich domov.

    Keďže ide už o nie úplne mladunké vtáky, tentoraz som priestor voliéry nepredeľoval špeciálne pre ne. Vložil som kartónovú krabicu, v ktorej prišli do rohu voliéry. Vyrezal som do nej dva otvory vreckovým nožíkom a nechal nové sliepky, aby sa postupne odvážili von a zoznámili s prestredím a starými sliepkami. Krátko som ich pozoroval. Sú to také „tuctové“ hnedé sliepočky, vyzerajú životaschopne. Jedna ma však prerastený spodný zobák. S tým som sa ešte nestretol. Chvíľu som uvažoval, či ju nepôjdem vymeniť, avšak rozhodol som sa, že si ju nechám a uvidíme ako sa to vyvinie.

    18.4.2021

    Mladé „Tetry“ vyzerajú životaschopne. Prvé dni trávili z veľkej časti schované vzadu v kartónovej škatuli, ktorú som im nechal v rohu práve za týmto účelom. Koncom svojho prvého týždňa v novom domove už sú smelšie. Odvážia sa bližšie ku mne, zvedavé, čo som priniesol, aj medzi staré sliepky. Tie ich občas ešte výchovne ďobnú, avšak nie je to nič drastické. Perie nelieta. Majú 18 týždňov, veľkosťou už sa podobajú na dospelé sliepky, začínajú sa im vyfarbovať hrebienky a laloky.

    Jedna vlaška zo starých sliepok uhynula. Upuchla je jedna strana hlavy za zobákom a postupne chradla. Keď predpokladám, že to bola jedna zo starších, dožila sa vyše 5 rokov.

    5 ročná Maranska ešte občas znesie vajíčko. Dnes boli vajíčka dve, jedno od nej a ďalšie od jednej z vlašiek.

    21.4.2021

    Nosnica Tetra
    Nosnica Tetra

    18,5 týždňové mládky. Sú krotké a zvedavé, fotenie ich zaujalo.

    27.4.2021

    Dnes príjemné prekvapenie. V znáškovom hniezde sa objavilo malé svetlohnedé vajíčko. Prvé vajíčko od nových mládok Tetra. Vek sliepočiek je teraz 19 a pol týždňa.

    5.5.2021

    Dnes zniesli 4 vajíčka všetky 4 mladé Tetry. Takže v 20 a pol týždni už s určitosťou znášajú všetky.

    12.5.2021

    4 mladé nosnice znášajú pravidelne 4 vajíčka každý deň. Občas je v hniezde i 1-2 vajíčka od starších sliepok.

    29.12.2021
    Jedna z vlašiek na jeseň náhle bez výstrahy uhynula. Momentálne je teda v kŕdli jedna vlaška, jedna maranska a štyri mladé „Tetry“. Maranska ani Vlaška teraz neznášajú, avšak tohtoročné nosnice znášajú veľmi spoľahlivo takmer každý deň, takže obvykle nachádzam ráno 3-4 vajíčka v znáškovom hniezde .

  • Včely v januári – apríli 2021

    Aktivita v krajnom úli 0 postupne od decembra klesala až na nulu. Niekedy v priebehu marca počas teplejších dní bolo možné pozorovať rabujúce včely, pravdepodobne zo susednej 4-ky. V marci som 0-ku rozobral, v najvrchnejšom nastavku síce ešte bolo dosť zásob, vyzerá to že malinké včelstvo zimovalo pomerne nízko a nedokázalo sa premiestniť počas mrazov za zásobami vyššie. V úli som zavrel očká aj letáč, aby som znemožnil ďalšie vyberanie zásob inými včelami a potenciálny roznos choroby. Neskôr ho budem musieť zlikvidovať, plásty vytaviť na vosk, rámiky a nastavky dezinfikovať.

    Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

    1.4.2021

    Kvitnú vŕby, drieň. Druhý veľmi príjemný, teplý deň s teplotami nad 20 stupňov som využil na prvú jarnú prehliadku jednoho úľa, ktorý prezimoval. Vyčistil som podložku pod sitom. Boli na nej viditeľné pekné známky zdravej aktivity – melivo skoro po celej ploche podložky, aj zvyšky peľových obnôžok, čo prepadli cez sito.

    Aktivita na letáči veľmi malá, väčšina lietaviek využíva očko. Včely prinášajú peľ. To indikovalo, že vo včelstve už asi bude plod a že plodové teleso je pravdepodobne vyššie. To sa aj potvrdilo po otvorení úľa. Rodina nie je veľmi silná, vajíčka a plod som našiel na 4 rámikoch v najhornejšom a na 1 rámiku v nastavku pod ním. Ešte majú trocha starých zásob a aj nanosenú čerstvú sladinu, peľ. Predpokladám, že asi hlavne z vŕb.