Kategória: 1. sezóna (2012)

O prvej sezóne a prvom kŕdli.

  • Kohútik

    Kohútik. Na jeseň 2012 sa konala v Očovej tradičná chovateľská výstava drobného domáceho zvieratstva. Teda hydiny, holubov a králikov. Na predaj boli aj mladé kohútiky zdrobnelej wyandtotky.
    Sliepky môžu existovať v kľude aj bez kohúta. Pre dospelého kohúta normálnej veľkosti by bolo 6 kusov sliepok vraj aj tak málo. Podľa dostupných informácií optimum na jednoho kohúta je okolo 12 sliepok. Tak aby neboli príliš obťažované. Čísla nie sú úplne jednotné, zjavne sú rozdiely v temperamente kohútov v závislosti od plemena a možno aj konkrétne od individuálneho kusu.
    Stretol som sa s názorom, že k menšiemu počtu sliepok je ale možné dať zdrobneného kohútika.
    Tento fakt spolu so žobronením detí mal za následok, že sme si z výstavy odniesli mladého snáď 10 týždňového kohútika. Spomedzi troch, čo boli v spoločnej klietke, tento bol najsubmisívnejší, ostatní dvaja ho bili.
    Vzali sme teda jeho, k deťom žiadne agresívneho kohúta by sme aj tak nechceli. Pán, ktorý nám ho odchytil, poznamenal, že to je „lososovitý“. Až podľa webu doma som neskôr určil, že zrejme ide o plemeno Wyandotka zdrobnelá a lososovitá farebná forma.

    Kohútik to mal ťažké. Prišiel medzi už dospelé sliepky, tie ho neprijali veľmi dobre. Prvé dni strávil učupený vzadu za kurínom v úzkej škáre, kde si ho sliepky nevšimli. Jedlo a vodu dostával extra. Na noc som ho odchytil a vložil do kurína, nie na bidlá, iba do rohu.
    Po pár dňoch sa naučil, že kurín je útočisko, kam sa môže schovať pred agresívnymi sliepkami a utiekal sa tam aj v priebehu dňa. Naučil sa schovávať do znáškového hniezda a aj tam v noci prespávať. (To mu ostalo až do teraz. Som zvedavý ako ho to odnaučím.)
    Trvalo asi 2 týždne, kým si sliepky ako tak privykli. To znamená, že ho prestali naháňať a trhať z neho perie pri zočení. Teraz zhruba po dvoch mesiacoch sa už kohútik pohybuje medzi sliepkami voľne, privykli si.

     

    Slepačie zápisky – Obsah

  • Prvý kŕdeľ

    Prvý kŕdeľ

    Ako prvé sliepky v sezóne 2012  a vlastne prvé naše sliepky vôbec, sme si kúpili znáškové hybridy „Dominant“. Telefonický kontakt na predajcu sme našli v regionálnych inzertných novinách. K dispozícii boli na objednanie iba tieto sliepočky ako 8 týždňové, ostatní predajcovia ponúkali nosnice ako mladšie a neskôr, takže nebolo o čom rozmýšľať.  Predajca sa ozval v máji deň pred tým než mali nosnice doraziť, následne na druhý deň ústretovo dohodol miesto, kde sa môžeme stretnúť.

    Keďže som doposiaľ nemal skúsenosti so sliepkami, nechal som výber na predajcu, aby vybral rôzne farby. Chcel som 6 kusov. Dostal som 3 hnedé, 2 modré a jednu pásikavú sliepočku.

    Tu je celý kŕdlik odfotený už v decembri 2012. Teda cca 9 mesačné sliepky.

    Sliepky december 2012 – znáškové hybridy "Dominant"

    Zľava doprava: Timejka, Ružena, Zmok, Princezná, Stračena, Kačena

    Každá zo sliepok je individualita. Pásikavá dostala meno podľa farby – „Stračena“.
    Znáša vajíčka s hnedou škrupinkou, jemne fŕkané. Znáša niekedy predpoludním. Kľudná sliepka, je menej dôverčivá ako hnedé sliepky. Keď je vyrušená na hniezde, ozýva sa výstražným výhražným zvukom, to ostatné nerobia. Bola tiež najagresívnejšia, keď pribudol na jeseň mladý kohútik.

    Dominant pásikavá

    Dve modré sliepky sú ľahšej elegantnejšej telesnej konštrukcie. Svetlejšia z nich bola najodvážnejšia, najživšia z celého kŕdľa, stala sa miláčikom syna a ten si ju pomenoval „Timejka“.(Na spoločnej fotke hore je prvá vpredu)
    Tmavšia z nich je plachá, nedôverčivá, ako jediná zo všetkých sa nerada nechá chytiť ani pohladkať. Ako 8. týždňové kura bola veľmi tmavá, s takmer čienou hlavou a krkom, dostala meno „Zmok“.
    Znášajú svetlejšie hnedé až krémové vajíčka. Obvykle neskôr ráno až dopoludnia.

    Dominant modrýDominant modrý

    Hnedé sliepky sú povahovo všetky najkľudnejšie. Dôverčivé, krotké zvieratá.
    Znášajú vajíčka s hnedou škrupinkou, podľa pozorovania skoro ráno, modré a pásikavá znášajú neskôr.
    „Princezná“ je najdrobnejšia. Veľmi zvedavá, priateľská. Oproti ostatným hnedým má svetlú hruď a pierka pod chvostom sfarbené na hnedo.

    Dominant hnedýDominant hnedý

    „Kačena“ je jednoliato hnedá a pierka pod chvostom má svetlejšie. Meno dostalo podľa toho, že ako prvá pribiehala k vode, keď sa vyliala stará pri výmene.

    Dominant hnedý

    „Ružena“ je z hnedých nosníc najťažšia a má najtmavšie hnedé perie.
    Na spoločnej fotke je vidieť rozdiel v sfarbení. S touto sliepočkou bol problém, na jeseň znášala v noci z bidla, vajce sa často zničilo. V zime toto ustalo, teraz znáša do hniezda.

     

    Slepačie zápisky – Obsah

  • Problémy so znáškou

    V prvej sezóne sa objavili dva väčšie problémy so znáškou. Vajcia bez škrupiny a znášanie mimo hniezda.

    Vajcia bez škrupiny

    U mladých sliepok, v prvých týždňoch znášky sa občas objavilo buď v znáškovom hniezde alebo aj voľne pod bidlami, zväčša už poškodené, vajíčko bez škrupiny.

    Teda mäkké vajce bez tvrdej vápenitej škrupiny, obalené len mäkkou „papierovou“ blanou.  Toto bolo mätúce, pretože takéto chybné vajíčko sa vyskytovalo nepravidelne, sporadicky a nedalo sa vysledovať, o ktorú zo šiestich nosníc sa jedná. Sondoval som daný problém na anglických webových diskusiách a zistil som, že sa jedná o pomerne obvyklú vec. Vec sa má tak, že u mladých sliepok, ktoré iba začínajú znášať a nemajú ešte úplne vyvinuté reprodukčné orgány, môže pri prvých vajíčkach nastať porucha v tvorbe vajíčka. Napríklad, že sa nevytvorí vápenatá, tvrdá škrupina alebo sa vytvorí ale nekoordinovane a samostatne a je znesená osobitne. Tento problém vraj časom pominie, čo sa u mojich sliepok aj potvrdilo. Po počiatočnych výskytoch takýchto vajec u 5-6 mesačných nosníc sa toto upravilo a v následnom období už znášali pekne, normálne vajíčka. Údajne sa môže znova stávať to isté u starých sliepok, kde už začína znáška degradovať a začnú sa vyskytovať poruchy spojené s vekom. Toto sa nedá veľmi ovplyvniť nijako, ani výživou, ani režimom, jedná sa o prirodzený vývoj a degradáciu orgánov.

     

    Znášanie v noci mimo hniezda

    Jedna z nosníc (hnedý Dominant) začala asi v septembri znášať vajce v noci, priamo z bidla. Následne som nachádzal vajce zväčša rozbité na rošte. Zaujímavé bolo zistiť, o ktorú sliepku sa jedná. Sledovaním sliepok sa dalo zistiť, ktoré zhruba kedy znášajú. Následne som ešte vypozoroval ako sedávajú na bidle. Keďže sa vajce nachádzalo ráno približne na tom istom mieste a sliepky sedávajú každú noc približne v rovnakom poradí, vylučovacou metódou bola vytipovaná jedna z troch hnedých nosníc, ktorá sedávala nad inkriminovaným miestom výskytu rozbitého vajca a zároveň nikdy nebola videná v znáškovom hniezde.

    Túto sliepočku som odchytil večer a na noc dal v kuríne do osobitnej prepravky vystlanej slamou. Noc prečkala bez úhony a čo viac ráno bolo s ňou v prepravke aj celé nepoškodené vajce.

    Teda v tomto prípade sa jedná o poruchu znáškového biorytmu. Sliepka znáša v noci, po tme, keď sa zrejme nevie dostať do hniezda. tak znesie rovno z bidla a vajce sa väčšinou poškodí.

    Zaujímavé bolo, že po nocovaní v prepravke sa stav na pár dní upravil a zniesla vajce normálne do hniezda. Potom však sa problém opakoval.

    Po opakovanom nocovaní v prepravke znova došlo k posunu a náprave a potom znova k regresu na nočné znášanie.

    Zdá sa, že vyhodenie sliepky z jej bežného rytmu problém dočasne rieši, ale nie trvalo.

    Na fórach venovaným chovu sliepok sa takýto problém spomína. Javí sa, že je to pomerne bežná záležitosť. Skúsený chovatelia to zjavne nejako dramaticky neprežívajú a neriešia. Pri veľkom počte sliepok sa to zrejme ani nedá. Údajne by sa takýto zmätený režim mohol časom aj sám upraviť. Riziko ale je, že sliepkam zachutí rozbité vajce a začnú požierať aj ostatné.

     

    Vajcia s viacerými žĺtkami

    Občas sa stane, že sliepky znesú veľké vajíčko s dvoma alebo dokonca troma žĺtkami. To nie je samotné problém, práve naopak, väčšinou je to vítané ako radostné spestrenie.

    Stalo sa však zatiaľ asi 3x za 3mesiace znášky, že sa vyskytli ozaj veľké vajcia, s hmotnosťou  cez 90 gramov. Pri jednom z nich bola viditeľná krv na škrupinke. V tom spočíva riziko. Ak sa poškodí sliepke kloaka a nastane krvácanie, môžu si to všimúť ostatné sliepky a môže dôjsť k ozobávaniu až kanibalizmu. U mojich sliepok našťastie k ničomu takému nedošlo, ale treba si na to dať pozor. Riziko je údajne hlavne u mladých sliepok, ktoré začnú byť predčasne, pred ukončením dospievania, kŕmené zmesou pre nosnice. Teda prevencia spočíva zrejme v podávaní veku primeranej stravy primeraního zloženia.

     

    Malé vajíčko bez žĺtka

    Raz sa stalo, že medzi vajíčkami bolo jedno naozaj malé o hmotnosti možno 20g. Toto vajíčko bolo bez žĺtka, iba s bielkom. Keďže sa také vyskytlo iba 1x, nejedná sa o nejaký problém, skôr raritu na pousmiatie.

     

    Slepačie zápisky – Obsah

  • 24.týždeň

    Sliepky sú staré 24.týždňov. Už znášajú všetky. Za predošlé 3 dni bolo pri 6. sliepkach každý deň 6 kusov vajec.

    Čo je prekvapivé a potešujúce. Veľkosť je kolísavá. Objavujú sa aj veľké vajíčka, ktoré majú cez 70 gramov – obvykle s dvoma žĺtkami.

    Dokonca v sobotu našli deti vajce, ktoré malo 93 gramov. Boli v ňom tri žĺtka.

    Vyzerá, že boli od modrej sliepky, ktorú voláme Zmok.

    Stravu tvoria granule pre nosnice. Ráno máčané a s prídavkom posekanej žihľavy a pár zrniek ľanu.

    Plus ako prídavky priebežne cez deň vňate z kalerábu, kapustné listy, púpavové listy, jemne posekaná  tráva z kosenia trávnika, padané jablká v malom množstve.

    Večer dostávajú aj máčanú aj naklíčenú pšenicu, len za hrsť dve, ako doplnok.

     

    Slepačie zápisky – Obsah

     

  • 22.týždeň

    Sliepky majú cca 22.týždňov. Producent pre hybridy Dominant deklaruje v 23.týždni veku 50% znášku.

    Za predošlé 3 dni boli počty vajec 4, 6, 4 kusy pri 6.sliepkach. Prvý krát sa objavilo v nedeľu 6 vajec. Teda od každej sliepky 1 kus.

    Hmotnosť kolíše. Niektoré sliepky zjavne len začali znášať, tam ide len o 38 – 40g. U dvoch sliepok už sa objavujú pekné vajíčka „štandartnej“ veľkosti – 60  – 62g.

    Znášať chodia sliepky ráno a dopoludnia. Ráno o siedmej nachádzame prvé dva kusy, potom v priebehu dopoludnia ešte do 10.-11.tej ďalšie.

    Od začiatku znášky doteraz sa objavili 2 kusy vajíčok bez škrupiny. Je možné, že ich bolo viac a mohli ich sliepky zozobať v priebehu dňa.

    Vajce bez škrupiny prvý krát nemilo prekvapilo, už som uvažoval, ako identifikovať „matku“ a čo potom s ňou.

    Podľa informácií na webe sa však jedná o bežný defekt pri mladých sliepkach, ktoré nastupujú do znášky a nemajú ešte plne vyvinuté reprodukčné orgány. Malo by sa to upraviť.

     

    Slepačie zápisky – Obsah

     

  • Prvé vajce

    Prvé vajce

    Tak máme prvé vajíčko. Je to radostný pocit, zdvihnúť striešku nad znáškovým hniezdom a zbadať tam prvé vlastné vajíčko. Teda vajíčko svojich sliepok.

    Malé, hnedé, hrejúce v ruke.

    Nevšimol som si ktorá zo sliepok vybehla z kurína, keď som vošiel. Škoda, to bola zrejme hrdá „mama“.

    Ale pravdepodobne to bola jedna z hnedých. Ružena alebo Kačena, tie sú najvyvinutejšie súdiac podľa celkového vzrastu a veľkosti  hrebienku a lalokov.

    Vajíčko sa vyskytlo dnes – to jest 10.7.2012 a sliepky majú cca 19. týždňov. Váha 1.vajca 38g.

    Kúpili sme ich ako 8 týždňové a sú to znáškové hybridy predávané ako „Dominant„.

    Prvá znáška v 19. týždňoch je pekný začiatok, producent udáva ako vek pri 50% znáške 23. týždeň.

     

    Na druhý deň sa objavilo druhé vajíčko. Predpokladám, že od inej sliepky. Je o trocha svetlejšie a menšie – 36g.

    Na obrázkoch nižšie porovnanie prvých vajec s vajíčkami z obchodu a zápalkovou škatuľkou.

     

    Slepačie zápisky – Obsah