Kategória: Včelárska sezóna 2021/2022

Siedma včelárska sezóna

  • Včely na jar,v lete,v jeseni a zime 2022

    16.4.2022

    Z dvoch zazimovaných rodín prežili zimu obidve. Túto jar som im nijako nepomáhal, ani vodou v kŕmítku pod vrchnákom.
    Navštívil ma miestny pán asistent veterinárneho lekára a spravili sme svižnú jarnú prehliadku. Počasie nebolo úplne ideálne, iba mierne nad 10 stupňou a vietor.
    Včely v oboch rodinách sa javia životaschopne, majú hneď vo vrchnom nastavku plod na 4-5 rámikoch. Prítomná už aj trubčina. Časť plodu bude aj v strednom nastavku, ale ten sme tentoraz nerozoberali. (Zimovali na troch)

    Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

    1.5.2022

    Kvitnú čerešne, slivky, púpavy. Vidno na nich včely.
    Spravil som malý zásah na rozšírenie priestoru u oboch rodín.
    Pridal som 4 nastavok. Zložil som vrchný bokom. Zo stredného som striedavo vybral rámiky s plodom a prevesil ich do nového nastavku. Voľné miesta som vyplnil stavebnými rámikmi, bez medzistienok, iba s drážkou v hornej latke vyplnenou voskom.
    Takže vrchný nastavok ostal bez zásahu na najvrchnejšej pozícii, pod ním dva prezebrované nastavky.
    Najspodnejší opäť nedotknutý.

    Rozkvitnutá čerešňa; 21.4.2018

    15.5.2022

    Dnes mi uleteli včely. Včera (v sobotu) vyletel roj zo silnejšieho včelstva. Sadol pomerne blízko, asi 20 metrov, na jabloň. Relatívne vysoko, asi 3-4 metre a na hrubší konár, ktorý neplánujem zrezávať.
    Nemal som pripravené veci, aby som roju rovno ponúkol priestor. Dnes (v nedeľu) som si spravil malú inventúru vyčistených nastavkov a rámikov. Pripravil som jeden nastavok s pár panenskými súšami a pár stavebnými rámikmi a položil som im potenciálne nové obydlie pod strom.
    Avšak ohrdli ma, medzičasom si vyhliadli dutinu inde a poobede kamsi odleteli.

    26.6.2022

    Po dlhej dobe som sa pozrel do vnútra úľov. Obe rodiny majú prítomné otvorený i zavretý plod, vajíčka. Predpokladám, že tam sú kladúce mladé tohoročné matky.

    V oboch majú plný horný nastavok medu v zaviečkovaných plástoch. Podložil som výklzy, že im ho vezmem.

    Slabšia rodina má ešte pomerne dosť miesta, dokonca v najspodnejšom nastavku zo dva nevystavané stavebné rámiky. Tá zostala pod výklzom na troch nastavkoch. Dva s plodom som navzájom prehodil.

    Silnejšia rodina má pomerne dosť zásob skrz celý úľ. Tiež som prehodil dva plodiskové nastavky a ešte som pridal nový nastavok so súšami a stavebnými rámikmi. Vytiahol som doň tri rámiky s plodom. Takže táto rodina je pod výklzom na štyroch nastavkoch.

    29.6.2022

    Včera som odobral oba výklzy. Vytočil som večer z dvoch nastavkov vyše 30kg medu. Dnes som vybral 8 najkrajších – najsvetlejších alebo panenských – rámikov a vrátil spolu s dvoma stavebnými rámikmi do rodiny, ktorá zostala len na troch nastavkoch. Oba úle sú teda teraz na 4 nastavkoch.

    5.9.2022 (pondelok)

    Cez víkend som po vyše dvoch mesiacoch pozrel na včely. Napriek mojej nestarostlivosti ešte obe včelstvá žijú. Pravda môj darebácky prístup sa aj prejavuje. Slabšie včelstvo vyzerá byť v biednom stave. Videl som na dvoch včielkach klieštika prisatého na chrbte, čo už naznačuje vysoký stupeň zamorenia. Plus som pozoroval aj včelu bez krídel, resp. so zakrpatenými krídelkami. Táto rodina má minimum zásob.

    Druhý úľ je životaschopnejší, viac včiel, nevidel som voľným okom žiadne podozrivé príznaky chorôb. Po vytočení medu v júni majú pomerne veľa voľného a ešte i nedostavaného priestovu v horných dvoch nastavkoch a zásoba vyzerá byť prevažne v spodných dvoch zo všetkých štyroch.

    Síce neskoro, ale dnes som vymenil papierové podložky pod sitami a vložil na vrchné rámiky Formidol. Skúsim v prvom kroku zredukovať klieštika, kým sa rozhodnem čo ďalej.

    11.12.2022

    Rozhodol som sa v priebehu jesene, že nechám prirodzene znížiť početnosť včiel v oboch rodinách a potom ich zlikvidujem. Slabšia rodina mala viditeľný problém s virózou. Silnejšia rodina sa zdá byť navonok síce v poriadku, ale povahovo je nervóznejšia, nie je príjemné s nimi pracovať.

    Využil som ochladenie, a obe včelstvá vysíril a všetky rámiky spálil.

    Sírne knôty
    Sírne knôty


    Poupratujem si v nasledujúcom období všetky použité veci okolo včiel a dám si chvíľku od včelárenia pauzu.

  • Včely v auguste až decembri 2021

    3.8.2021

    Do včiel som sa pozrel po vyše mesiaci a pol.

    Obe rodiny vyzerajú byť v poriadku. Majú dosť zásob, nosia si peľ. Pod zásobami sú plodové rámiky so všetkými štádiami plodu i s vajíčkami.

    Využil som mierne ochladenie a dážď predpovedaný na ďalšie dni a vložil som do oboch rodín nad najvrchnejší tretí nastavok (nízky, LG 2/3) plát formidolu.

    Po dvoch dňoch by som mal vybrať buničinu z regulačného plastového obalu.

    5.8.2021

    Počasie celkom vyšlo, čo sa týka aplikácie kyseliny mravčej vo forme formidolu. Teplota len okolo 20 stupňov a dážď. V prestávke, keď nepršalo, som otvoril plastový obal a položil na vrch rámikov odparovať kyselinu mravčiu priamo z buničiny.

    29.12.2021

    Včelám sa ozaj venujem tohto roku minimálne. Aj týmto záznamom. Od augusta som medzičasom urobil jediný zásah niekedy na jeseň. Vybral som z úľov zvyšky buničiny z formidolu, ktoré nevyhrýzli včely a otvor vnútorného vrchnáka som prekryl priedušne – vrstvou vrecoviny a novinového papiera, navrch uteplivku.

    Včera som sa po dlhej dobe znova na včely pozrel. Pozrel som na podložky pod dnom. Melivo je prítomné a aj čerstvé v oboch rodinách a po poklopkaní bolo počuť včielky zahučať.

    Dnes bolo vhodné počasie, veľmi mierne nad nulou. Urobil som zásah proti klieštikovi, sublimáciou kyseliny šťaveľovej pomocou oxalvapu. Od roku 2017, keď som ho začal používať, už mám zaužívaný postup.

    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    Kyselina šťaveľová, batéria a kontakty oxalvapu.
    • vymením papierové podložky za čisté
    • vynesiem si všetky potrebné veci ku včelám – batériu, oxalvap, kyselinu šťaveľovú, odmerku, molitanové utesnenie, stopky (na mobile)
    • na tri nízke nástavky naberiem odmerkou cca 2-3 gramy kyseliny šťaveľovej do oxalvapu
    • zavriem očká, uvoľním letáč, vložím oxalvap nad mriežku a utesním molitanom
    • zapojím kontakty na batériu – odstopujem cca 120 až maximálne 180 sekúnd. Medzitým sledujem vietor a snažím sa stáť proti vetru, aby výpary šli preč odo mňa. Ku koncu aplikácie je vidno výpary unikať škárami dna. Maximálne pri 180 sekundách kontakty odpojím
    • pustím stopky a čakám 5 minút
    • po 5 minútach vyberiem oxalvap, očká a letáč dám do pôvodného stavu
    • opakujem posledných 5 krokov pre každý úľ
    • znesiem a odložím veci nazad
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej
    Utesnený úľ pri sublimácii kyseliny šťaveľovej

    31.12.2021

    V posledný kalendárny deň som nakukol na podložky pod sitami. V oboch rodinách je padnutých cca po 20 klieštikov.