apr 162022
 

16.4.2022

Z dvoch zazimovaných rodín prežili zimu obidve. Túto jar som im nijako nepomáhal, ani vodou v kŕmítku pod vrchnákom.
Navštívil ma miestny pán asistent veterinárneho lekára a spravili sme svižnú jarnú prehliadku. Počasie nebolo úplne ideálne, iba mierne nad 10 stupňou a vietor.
Včely v oboch rodinách sa javia životaschopne, majú hneď vo vrchnom nastavku plod na 4-5 rámikoch. Prítomná už aj trubčina. Časť plodu bude aj v strednom nastavku, ale ten sme tentoraz nerozoberali. (Zimovali na troch)

Cornus mas – Drieň – detail kvetu; 6.4.2018

1.5.2022

Kvitnú čerešne, slivky, púpavy. Vidno na nich včely.
Spravil som malý zásah na rozšírenie priestoru u oboch rodín.
Pridal som 4 nastavok. Zložil som vrchný bokom. Zo stredného som striedavo vybral rámiky s plodom a prevesil ich do nového nastavku. Voľné miesta som vyplnil stavebnými rámikmi, bez medzistienok, iba s drážkou v hornej latke vyplnenou voskom.
Takže vrchný nastavok ostal bez zásahu na najvrchnejšej pozícii, pod ním dva prezebrované nastavky.
Najspodnejší opäť nedotknutý.

Rozkvitnutá čerešňa; 21.4.2018

15.5.2022

Dnes mi uleteli včely. Včera (v sobotu) vyletel roj zo silnejšieho včelstva. Sadol pomerne blízko, asi 20 metrov, na jabloň. Relatívne vysoko, asi 3-4 metre a na hrubší konár, ktorý neplánujem zrezávať.
Nemal som pripravené veci, aby som roju rovno ponúkol priestor. Dnes (v nedeľu) som si spravil malú inventúru vyčistených nastavkov a rámikov. Pripravil som jeden nastavok s pár panenskými súšami a pár stavebnými rámikmi a položil som im potenciálne nové obydlie pod strom.
Avšak ohrdli ma, medzičasom si vyhliadli dutinu inde a poobede kamsi odleteli.

26.6.2022

Po dlhej dobe som sa pozrel do vnútra úľov. Obe rodiny majú prítomné otvorený i zavretý plod, vajíčka. Predpokladám, že tam sú kladúce mladé tohoročné matky.

V oboch majú plný horný nastavok medu v zaviečkovaných plástoch. Podložil som výklzy, že im ho vezmem.

Slabšia rodina má ešte pomerne dosť miesta, dokonca v najspodnejšom nastavku zo dva nevystavané stavebné rámiky. Tá zostala pod výklzom na troch nastavkoch. Dva s plodom som navzájom prehodil.

Silnejšia rodina má pomerne dosť zásob skrz celý úľ. Tiež som prehodil dva plodiskové nastavky a ešte som pridal nový nastavok so súšami a stavebnými rámikmi. Vytiahol som doň tri rámiky s plodom. Takže táto rodina je pod výklzom na štyroch nastavkoch.

29.6.2022

Včera som odobral oba výklzy. Vytočil som večer z dvoch nastavkov vyše 30kg medu. Dnes som vybral 8 najkrajších – najsvetlejších alebo panenských – rámikov a vrátil spolu s dvoma stavebnými rámikmi do rodiny, ktorá zostala len na troch nastavkoch. Oba úle sú teda teraz na 4 nastavkoch.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.