máj 052020
 

4.5.2020

Pred necelým týždňom som vložil materské mriežky do úľov. Dnes rýchla kontrola, kde sa nachádzajú vajíčka, ako sme na tom s rojovou náladou a zásobami.

V 0-ke je všetko v poriadku, vajíčka pod mriežkou, miesta na kladenie i na stavanie ešte je dosť, rojová nálada zatiaľ nie. Iba som prehodil nad mriežkou dva nastavky, tak aby prázdnejší/nedostavaný bol priamo nad mriežkou.

V 4-ke vajíčka len nad mriežkou. Tu som to prehodil, 3 vrchné nastavky, kde by mala byť matka, šli pod mriežku. 3 ostatné nad. Tiež majú ešte dosť nedostavaného miesta a sú bez rojovej nálady.

Odloženec má natiahnuté 2 núdzové matečníky a čo ma prekvapilo je v ňom pár vajíčok. Pravdepodobne robotnica/trúdica. Zatiaľ som to nechal tak, uvidím ako sa to vyvinie.

17.5.2020

Prezrel som dnes včely.

Malý odloženec už má vyhryzené materské bunky. Zatiaľ vajíčka nevidno. Ani od trúdic, ani normálne. Videl som lietavku s peľom. Je možné, že už sa chystajú na kladenie mladej matky.

V 0-ke všetko v poriadku, prehodil som dva plodiskové nastavky pod mriežkou. Jeden zaviečkovaný plodový rámik som vytiahol nad mriežku a zamenil za nevystavanú MS.

V 4-ke tiež vyzerá byť všetko pohodovo. Vybral som z nej dva plodové, jeden zásobný a jeden rámik s pár vajíčkami do odloženca č.2/2020. Nad mriežku som dal nastavok s peknými prázdnymi panenskými súšami z minulého roka.

Niektoré medové plásty sú už čiastočne zaviečkované, ale nad mriežkou sa ešte nachádza aj zav. plod, zväčša trúdí. Počkám ešte z vytáčaním, kým sponad mriežky nezmizne plod úplne.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.