Kategória: Otázky o včelách a včelárení

  • Ako vysíriť včelstvo

    Občas stojí včelár pred nemilou úlohou zlikvidovať včelstvo. Dôvody bývajú rôzne. Najčastejšie je to choroba a včelstvo sa likviduje, aby sa zabránilo jej ďalšiemu šíreniu do okolia.

    Jedným zo spôsobov, ako včely rýchlo, bez zbytočného trápenia zabiť, je vysírenie. Oxid siričitý (SO2) je pre včely toxický a pri nadýchaní sa rýchlo udusia. Oxid siričitý sa uvoľňuje i pri horení tzv. sírneho knôtu. Sírne knôty sa dajú bežne kúpiť v potrebách pre vinárov, včelárov, záhradkárskych, domácich potrebách, atď. Používajú sa vo vinárstve na dezinfekciu nádob a priestorov, ale aj vo včelárstve ako ochrana proti plesniam, rozličným mikroorganizmom, vijačke voštinovej.

    Postup:

    1/ Prečítajte si návod na sírnych knôtoch a dodržte odporúčané bezpečnostné opatrenia a množstvo sírnych pásikov s ohľadom na veľkosť úľa.

    Ak používate na zásahy proti klieštikovi „zadymovanie“ prúžkami Avartínu, Varidolu, tak v zásade postup je veľmi podobný.

    2/ Dobre utesnite úľ. Zavrite všetky očká, ak máte. SO2 sa bude šíriť dymom medzi uličky plástov a dym by nemal unikať z úľa. Ani včely.

    3/ Pripravte si bezpečné miesto na dne úľa kam a kade vložíte sírny knôt. Tak, aby ste úľ po vložení a zapáleni mohli rýchlo zavrieť. Dobré miesto je priamo na kovovú mriežku, resp. na inú nehoriacu podložku, tak aby horiaci/dymiaci pásik nebol v bezprostrednej blízkosti rámikov, stien úľa. To sa dá dobre aplikovať v prípade vysokého dna.
    Ak máte nízke dno alebo neviete bezpečne umiestniť sírny pásik zospodu, môžete urobiť dostatočné miesto medzi rámikmi v najvrchnejšom nastavku (vybrať 2-3 rámiky neobsadené včelami) a zavesiť pásik na drôt do vzniknutej medzery.
    Ak máte, môžete samozrejme použiť varroa lampu alebo sírnu lampu.

    4/ Ak pásik kladiete na podložku, je dobré ho po dĺžke prehnúť do tvaru striešky. Aby neležal na podložke plochou, ale iba hranami.

    5/ Zapáľte pásik(y) a okamžite uzavrite úľ. Dávajte si pozor, aby ste neprišli do kontaktu s dymom a nenadýchali sa. Oxid siričitý je jedovatý aj pre človeka.

    6/ Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút alebo dlhšie.

    Po tejto dobe by mali byť včely usmrtené a môžete úľ otvoriť, nechať vyvetrať a pokračovať v dezinfekcii, (prípadne pálení úľa, ak je to nevyhnutné – v extrémnom prípade moru včelieho plodu).

    Sírne knôty
    Sírne knôty
  • Voskované obrúsky

    Neoverené, zatiaľ mnou nevyskúšané jednoduché návody na voskované obrúsky.

    1. „Na obrúsky zažehliť len čistý vosk do pripravených obrúskov. Nedávam tam toľko vosku. Ja ho jemno nastrúham, porozťahujem po ľanovom plátne alebo po čistej bavlne (ale ten ľan mám najradšej, je to predsa od nás) a potom zažehlím starou žehličkou, kde sa dá nastaviť teplota. Mám to asi tak na 70°C, teda nad bodom topenia vosku.“
      Zdroj: Miroslav Lunak, FB skupina Včelár
    2. „Manželka roztopí včelí vosk v hrnčeku, ponatiera obrúsok (bavlnený) štetcom a potom cez papier na pečenie prežehlí žehličkou. Obrúsok je trošku tuhší, ale vôbec sa neláme. Ale preto som napísal bavlnený obrúsok, lebo ako sa správa napríklad ľan, keď sa napustí voskom, naozaj neviem.“
      Zdroj: Petr Stuchlík, FB skupina Včelár
    3. „160 g žltého včelieho vosku
      + 80 g kolofónie (živice z ihličnatých stromov, napr. borovice) – kúpiš napr. v predajniach alebo e-shopoch s bio produktami alebo s kreatívnymi potrebami (živicu môžeš vynechať, ale skrátiš tým životnosť obrúskov)
      + 2 polievkové lyžice jojobového oleja lisovaného za studena.“
      Zdroj: Jan Goro, FB skupina Včelár
  • Čo použiť do dymáka

    Čo použiť do dymáka ?

    Dymiaci dymák a nasekaný ohňovec

    S touto otázkou sa stretne na začiatku asi každý včelár. Možností je viacero, ak máte i vy niečo osvedčené, čo nie je uvedené, napíšte prosím. Doplním.
    Všetky materiály z prírody samozrejme treba pred použitím presušiť.

    • Voľba číslo 1. Drevokazná huba – ohňovec obyčajný. Ľudovo sa týmto hubám často hovorí aj choroše. Po vysušení a naporcovaní poskytujú vynikajúci hustý a voňavý dym. Prehára postupne a pomaly.
      Nasekať sa dá ostrou sekerkou. Stačí načať a potom už sa dá rozobrať aj prstami.
      Ohňovec nasekaný do dymáka
    • Iné drevokazné huby tiež po vysušení slušne dymia. Dym však nemusí byť taký ľúbezný ako u predošlej.
    • Práchnivé drevo. Skúšal som práchnivý dub. Má trocha štipľavejší dym, avšak funguje. Výborná je vraj práchnivá vŕba.
    • Šúľok z kukurice. Toto som ešte neskúšal, avšak je to prírodné, ľahké, určite si najbližšie zvyšok z kukurice odložím.
    • Vytavené voštiny. Skôr ako prímes do už rozhoreného dymáka. Obsahujú zvyšky vosku, takže horieť horia. Pozostatky košieľok sú však bielkovinové a dym je nepríjemný, ako keď sa pália chlpy alebo vlasy
    • Komerčne predávané materiály do dymáka. Nekupoval som, avšak dostal som balíček ako darček k nákupu z eshopu. Výhoda bola, že sa to dalo veľmi pekne jednoducho aj bez papiera zapáliť. Nevýhoda oproti predošlým je, že nie sú zadarmo.
    • Hobra – drevovláknitá doska. Tu si treba dať pozor, či neobsahuje lepidlo, impregnačnú látku.
    • Papierové rolky z toaletného papiera, papierové obaly od vajec. (Tu by som bol opatrný, osobne uprednostňujem prírodnejšie materiály).
    • Suchá kôra.
    • Vysušený vratič, borovicové ihličie
    • Vysušené šišky

    Otázky o včelách a včelárení

  • Kúpil som si zariadenie na včelárenie. Aký je postup pre uplatnenie si dotácie ?

    Viktor sa pýta:

    “ Vedel by mi niekto povedať, aký je stručný postup pre uplatnenie si dotácie na nákup stáčacej nádoby na med? Do plánu to zaradené bolo. Už som ju aj kúpil, len netuším, čo ďalej. Byrokracia brrrr “

    Relevantné a aktuálne informácie k dotáciám pre včelárov všeobecne je možné nájsť na webe Združenia Slovenská včela, v časti dotácie. Zaujímavá je príručka pre žiadateľov a príslušné prílohy potrebné pre konkrétnu žiadosť.

    Pre sezónu 2016/2017 by malo pre viaceré zariadenia platiť nasledovné:

    Viktor, stručne:
    Dodáš tajomníkovi tvojej ZO podklady

    • faktúru
    • doklad o zaplatení (bloček alebo obrázok z ibankingu o prevode)
    • záručný list, ak má
    • výrobné číslo, ak má
    • (možno aj niečo ako prehlásenie, že to 5r. nepredáš a budeš používať. Je potrebné napr. pri medomete, pri nádobách neviem)

    Tajomník nájde v správnom dokumente (napr. na webe SZV – to sú tie isté ako z webu ZSV) platnom pre obdobie 2016/2017, správne tlačivo, vyplní ho, opečiatkuje, podpíšete sa. A pošle to aj s kópiami podkladov do Bratislavy na ZSV.

    Ak chceš byť nápomocný a mať istotu, že to je dobre vyplnené a odoslané, môžeš aktivitu prevziať ty. Správne tlačivá si nájsť a vyplniť sám a len to dať tajomníkovi na opečiatkovanie, podpis a odoslanie.

    Odviečkovací tanier po akcii

    Otázky o včelách a včelárení

  • Chcem predať svoj med, čo musím splniť ?

    Aké podmienky musím splniť, ak chcem predávať svoj med ?

    Ak včelárovi zostane malé množstvo medu navyše a chce ho predať, mal by splniť určité formálne náležitosti.
    Malým množstvom sa rozumie : (Citácia z príručky pre priamy predaj)

    Malé množstvá včelieho medu:

    • Množstvo medu z vlastnej produkcie včelára priamo predané konečnému
      spotrebiteľovi vo vlastných priestoroch včelára alebo včelárom na miestnom
      trhovisku, ktoré zodpovedá obvyklej spotrebe medu v domácnosti
      konečného spotrebiteľa
    • Celkové množstvo medu z vlastnej produkcie najviac 1 tona ročne dodané
      miestnym maloobchodným prevádzkarniam
    • Med môže dodávať len včelár- prvovýrobca, ktorý je držiteľom včelstiev,
      vykonáva zber a balenie medu vo vlastných priestoroch a je na toto osobitne
      zaregistrovaný
    • Upravujú sa minimálne hygienické požiadavky získavanie, uchovávanie, balenie,
      prepravu a manipuláciu s medom a požiadavky na označovanie.

    Podmienky pre predaj takto definovaného malého množstva medu prvovýrobcom sú:

    1. Registrácia na RVPS. Na príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, je potrebné nahlásiť sa ako včelár a prvovýrobca medu. Ide vlastne o „Registráciu prevádzkarní pre potraviny živočíšneho pôvodu„. Vyplníte si alebo vám vyplnia jednoduché tlačivo, kde si zvolíte medziiným, či budete predávať len doma takpovediac „z dvora“, i na trhovisku alebo aj do maloobchodu.
    Po odsúhlasení vám príde vyrozumenie poštou domov alebo ak sa dohodnete, prídete si poň osobne.

    2. Med musí byť balený v obaloch s etiketou.
    Môžeme vychádzať z dokumentu „Informácia pre konečných spotrebiteľov pri nákupe medu„.

    Etiketa by teda mala obsahovať:

    • Označenie „med“ alebo bližšie označený druh medu – podrobne je to popísané v dokumente vyššie. (napr. med kvetový, med medovicový)
    • meno a priezvisko a adresu prvovýrobcu alebo obchodné meno a miesto podnikania, ak ide o prvovýrobcu, ktorý je fyzickou osobou – podnikateľom, alebo obchodné meno a sídlo prevádzkovateľa potravinárskeho podniku, ak ide o prvovýrobcu, ktorý je právnickou osobou,
    • adresu zaregistrovanej prevádzkarne alebo držiteľa včelstiev,
    • označenie pôvodu medu,
    • dátum balenia.

    3.Mala by byť vedená jednoduchá evidencia, aké množstvá medu a komu boli predané. (Stačí zošitok, alebo súbor v počítači)

    Prvý symbolický pohárik medu i s kusom plástu

    Otázky o včelách a včelárení

  • Ako sa prenáša Varroa destructor ?

    Ako sa varroa dostane do úľa? Keď máme rodinu bez klieštika?

    • Rabovanie – Ak je rodina silná, môže rabovať oslabené a klieštikom napadnuté včelstvá, ktoré sa nevládzu brániť. Tam nachytajú klieštikov. Podobne naopak. Aj do rabovanej rodiny sa môže dostať klieštik na rabujúcich včelách.
    • Zalietavanie/Trúdi – Veľké percento trúdov v úli nepochádza z rodičovského úľa, údajne až 50%.
    • Zalietavanie/Robotnice – Robotnice sa vedia vžobrať do cudzej rodiny, ak z nejakých príčin nevedia nájsť svoju.
    • Stretávanie sa včiel z rôznych rodín na zdrojoch znášky, vody, a pod.

    Klieštik vie byť prekvapivo mrštný a dokáže veľmi šikovne „naskočiť“ na včelu.

    Úľ.č.1 spád klieštika hodinu po fumigácii, 23.10.2016
    Úľ.č.1 spád klieštika hodinu po fumigácii, 23.10.2016

    Otázky o včelách a včelárení

  • Členstvo včelára v organizácii

    Musím byť ako včelár niekde organizovaný ?

    Nie. Členstvo v niektorej z včelárskych organizácií je dobrovoľné. Včelár má iba povinnosť sa registrovať.

    Členstvo vo včelárskej organizácii prináša povinnosť platiť členské a prípadne ďalšie podľa konkrétnych stanov.
    Cez včelársku organizáciu si môže včelár žiadať o dotácie (Môže i neorganizovaný, avšak je to komplikovanejšie a znevýhodnené). Organizácie usporiadavajú pre členov schôdze, prednášky, často zabezpečujú i hromadnú objednávku a nákup liečiv.

    Organizácii je viacero, zastrešuje ich Združenie Slovenská včela – ZSV, ktoré medziiným komunikuje a žiada o dotácie voči PPA.

    Najväčšou organizáciou je Slovenský zväz včelárov – SZV. Členovia sú organizovaní v miestnych základných organizáciách – ZO.

    Otázky o včelách a včelárení

  • Povinnosť registrovať sa pre včelára

    Ako včelár som povinný sa niekde registrovať ?

    Áno. Na miestnej RVPS a CRV:

    Podľa Vyhlášky MP SR č. 206/2012, § 2(1):
    Vlastník včelstva písomne oznámi príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (ďalej len „RVPS“)
    a) začiatok a ukončenie chovu včelstiev
    b) vznik a zánik stanovišťa včelstiev

    Potvrdené oznámenie (pečiatka a podpis RVPS) vlastník do siedmich dní písomne doručí na Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku.
    Je možné poslať od RVPS potvrdené tlačivo aj elektronicky, oscanované emailom. Aktuálnu email adresu, vzory tlačív, ďalšie detaily nájdete na webstránke o Centrálnom registri včelstiev

    Po evidencii v Centrálnom registri včelstiev (CRV) dostane včelár pridelené číslo v CRV.

    RVPS vysiela každoročne na jarné prehliadky včelstiev vyškolených asistentov z radov včelárov.
    Počty včelstiev v CRV sa každoročne aktualizujú na základe jarných prehliadok.

    Pre organizovaných včelárov sa na základe čísla v CRV a evidovaného počtu včelstiev vypočítava výška členského v organizácii a taktiež sa podľa týchto počtov dá nárokovať dotácia. Prihlásenie sa do včelárskej organizácie je dobrovoľné.

    Pri kúpe včelstiev platí nasledovné:
    „Ten, od koho včiely kupujete, musí mať všelstvá vyšetrené (vyšetrené melivo) a vybaví povolenie na svojej RVPS. Vás nahlási ako nového majiteľa v katastri, ktorý mu poviete. Na základe toho dostanete sprievodný doklad na prepravu. Do 7 dní s týmto dokladom idete na svoju RVPS. Po jeho potvrdení ho pošlete so žiadosťou o registráciu v CRV (spomenuté vyššie).“

    Otázky o včelách a včelárení

  • Včelárske dotácie pre jednotlivca

    Vie mi niekto poradiť ohladom dotácií?
    Chcel by som využiť dotáciu na prívesný vozík. (Podobne medomet, voskotopka, liečivá a podobne)
    Je to treba cez zväz? Alebo o to môže požiadať aj jednotlivec?

    O dotáciu môže požiadať aj jednotlivec, prostredníctvom Združenia Slovenská včela, ktorá zastrešuje dotácie všetkých včelárov voči PPA.
    Avšak dotácia je v tomto prípade – pre individuálneho včelára – krátená cca o 20% oproti organizovaným včelárom (platiacim členské) žiadajúcim cez organizácie ZSV.

    Otázky o včelách a včelárení

  • Prečo nie Langstroth 2/3 ?

    Prečo nie Langstroth 2/3 ? (Alebo i o nevýhodach nízkych nadstavkov)

    O výhodách miery Langstroth 2/3 som stručne popísal v článku Prečo Langstroth 2/3 .
    Po pár mesiacoch skúsenosti s nízkymi nadstavkami miery Langstroth 2/3 mám možnosť si vychutnať i ich nevýhody:

    • Vyššia pracnosť pri prezeraní jednotlivých rámikov. Pri dôkladnejších kontrolách rodín, keď je potrebné prejsť rámik po rámiku, je to časovo náročnejšie oproti vyšším mieram.
    • Vyššia pracnosť pri príprave. Na rovnaký úlový objem / plochu rámikov potrebujeme pri nízkych rámikoch viac kusov oproti vysokým. To znamená násobne viac času pri skladaní rámikov.

    Napadli Vás ďalšie nevýhody ? Prosím, napíšte do komentára.

    Otázky o včelách a včelárení

  • Propolisová tinktúra – recept

    Propolisová tinktúra sa pripravuje rozpustením propolisu v 70% liehu v pomere 1 : 10 .
    Čiže na 10g propolisu použijeme 100 g 70% etanolu. ***
    Zmes sa nechá odstáť minimálne 5 dní, môže sa aj dlhšie, výslednému produktu to neuškodí.
    Takto pripravený roztok sa prefiltruje od nerozpustených prímesí a skladuje v tmavej nádobke.
    Na filtrovanie je možné použiť filtračný papier alebo vatu a gázu a podobne.

    Prečo 70% lieh ?
    Propolis obsahuje látky rozpustné vo vode i látky rozpustné v alkohole. 70% koncentrácia je optimálna pre rozpustenie oboch typov zložiek. Pri iných koncentráciách časť látok môže ostať nerozpustená.

    Alternatívny postup:
    „propolis na prípravu propolisovej tinktúry môžete zaliať aj 80% alebo 95% liehom, nechať cca 3-4 dni vylúhovať za občasného premiešania, potom zriediť vodou na 70%, premiešať, nechať ešte 1 deň lúhovať, prefitrovať – tak máte pripravenú základnú propolisovú tinktúru. Propolis obsahuje látky rozpustné v liehu, ale aj látky rozpustné vo vode, optimálna koncentrácia liehu je preto 70%. “

    Z propolisovej tinktúry je možné si pripraviť Propolisovú masť.(v príprave)
    Použitie propolisovej tinktúry.(v príprave)

    (spísané na základe prednášky RNDr. Čermáková Tatiana o včelích produktoch z 12.3.2016)

    *** Pán Repka Jan, PhDr. odporúča v svojej prezentácii o Včelích produktoch ako maximálnu bezpečnú koncentráciu 9%. (Čiže pre takúto variantu by sa použilo 9g propolisu na 100g etanolu)
    (Zdroj: prezentácia Včelie produkty, 20.3.2016, Očová)

    Otázky o včelách a včelárení

  • Pomôcky na začiatok včelárenia

    Úle, súčasti úľa a príslušenstvo, ktoré môže byť trvalo alebo dočasne súčasťou úľa, rozoberiem v samostatnom článku.
    Tento príspevok pojednáva o pomôckach včelára / začiatočníka na manipuláciu s včelstvom, úľom.

    Základné 3 pomôcky na začiatok:

    1/ Včelársky klobúk alebo kukla. Prvá vec, čo sa zíde, je ochrana hlavy a krku. Hodí sa, i keď človek ešte nemá vlastné včely a ide si pozrieť iné (kamarátove, školské, a podobne). Klobúk by mal mať kvalitnú včelotesnú sieťku, ktorá sa nikde nedotýka pokožky. Dôležité je i riešenie spodnej časti, ktorá by mala poskytnúť, čo najmenej príležitostí včelám, aby sa dostali pod klobúk.

    2/ Dymák. Používa sa na skľudnenie včiel pri otváraní úľa a jeho kontrole, rozoberaní diela a rôznych zásahoch. Dymák je pomôcka na veľa rokov. Mal by byť z kvalitného nehrdzavejúceho materiálu, nemala by chýbať ochranná mreža, chrániaca pred popálením resp. rizikom spálenia. Dobrá vec je háčik na zavesenie. Pozornosť treba venovať i materiálu dúchadla. Koža býva spravidka trvácnejšia ako koženka. Veľkosť zvolíme podľa počtu včelstiev. Malý dymák je šikovnejší na manipuláciu, väčší vydrží dlhší čas na jedno naloženie dymyť.
    Čo použiť ako náplň do dymáka si zaslúži samostatný príspevok.

    3/ Rozperák dopĺňa základnú trojicu nevyhnutných pomôcok. Slúži na oddelovanie propolisom a voskom zlepených nadstavkov a rámikov. Ďalej na čistenie – oškrabávanie vrchných latiek rámikov, nadstavkov od nánosov. Pomôže veľmi i pri vyberaní rámikov z nadstavku. Obvykle sa rozperákom rámik uvoľní, jeden koniec sa dá nadvihnúť často rozperákom samotným, opačný uchopia prsty druhej ruky.

    Na rozperáku rovnako ako dymáku netreba šetriť. Je to vec na celý život. Kvalitné sú nerezové, ktoré umožňujú rozpierať a páčiť nadstavky, oškrabávať, nadvihovať rámiky a dajú sa i zavesiť.

    – – –

    Tieto prvé tri veci v zásade postačia prvú sezónu, pokiaľ ešte nie je potrebné vytáčať med.

    Ďalej sa môžu zísť: Metlička … (rozpracovaný článok, bude doplnené)

    Otázky o včelách a včelárení

  • Prečo Langstroth 2/3

    Prečo som sa rozhodol pre Langstroth 2/3 ? ( alebo i o výhodách nízkych nadstavkov)

    Pre Langstroth 2/3 u mňa zavážili tieto argumenty:

    • Nižšia váha nadstavku oproti B10, lepšia manipulácia
    • Možnosť nakúpiť nadstavky, rámiky, krmítka, atď. z rôznych zdrojov
    • Zdá sa mi, že sa nízkymi nadstavkami bude dať dobre prispôsobovať priestor úľa sile včelstva
    • Údajne sa v nízkych nadstavkoch dajú dobre získavať jednodruhové medy
    • Zásahy do včelstva sa dajú robiť na úrovni nadstavkov (prehadzovanie, pridávanie, delenie …)
    • Pri protirojových opatreniach a riešení rojovej nálady sa s nízkymi nadstavkami pomerne elegantne manipuluje a poskytujú bohatšie možnosti ako vysoké. (medziodloženec, preleták, „demaree plan“)
    • Pri rojení je možné často jeden nadstavok elegantne použiť na odchytenie roja a rovno ho v ňom premiestniť a usadiť.

    O nevýhodách nízkych nadstavkov sa zmienim v samostatnom článku – Prečo nie Langstroth 2/3 .

    Napadli Vás ďalšie výhody ? Prosím, napíšte do komentára.

    Otázky o včelách a včelárení

  • Počet včelstiev a včelárov na Slovensku

    Koľko včelárov a včelstiev je na Slovensku ?

    Podľa údajov k 31.5.2015 je na Slovensku 263 017 včelstiev a 16 749 včelárov.
    (Zdroj: časopis Včelár 2/2016 podľa Centrálneho registra včelstiev)

    K 31.12.2015 sú čísla v CRV: počet včelstiev: 278 285, počet včelárov: 17 171, počet včelárov s viac ako 150 včelstvami: 56
    (Zdroj: FB podľa Centrálneho registra včelstiev)

    Toto sú oficiálne čísla podľa CRV. K tomu treba prirátať včelárov, ktorí včelária na čierno a nie sú nahlásení v CRV. Plus existuje každoročne časť včelstiev z uletených rojov, ktorá sa usadí mimo včelníc a úľov a prežíva nejakú dobu divoko.

    Otázky o včelách a včelárení