Čiže kombinácia liečenia organickými kyselinami a tvrdej chémie na báze Avartínu. Dlhodobý nosič – Gabon- som vynechal.
(Dodatočný záznam, z 9.zazimovaných prezimovalo 9 včelstiev. Jedno slabšie som v apríli 2017 spojil, takže ostalo 8)
13.8.2016
Na tento víkend padlo rozhodnutie ukončiť sezónu a vytočiť med. U včelstiev, ktoré niečo v medníkoch mali, som odobral plásty s medom.
0,1 – znížené na 3 NN. 2,7 (bez medu) ponechané na ďalší deň. 3,4 znížené na 4 NN. 5 znížené na 4 NN.
Zvyšok dňa patril vytáčaniu. Premiéru mal nový medomet. Veľa sa toho nenatočil, rámikov síce bolo za 5 nadstavkov, ale mnohé z nich poloprázdne.
Aj tak však som ledva pozháňal vhodné poháre. Naplnil som do nich približne 18 kg. Med je svetlohnedý, tmavší ako ten jarný a pomerne pikantnej výraznej chuti. Dosť riedky, čo sa dalo čakať, keďže veľká časť zásob bola nezaviečkovaná. Keďže tento ostáva na domácu spotrebu, tak to nevadí.
Vybraté a vytočené rámiky som pretriedil. Časť pôjde na vytavenie, krajšie nazad do úľov, časť sa uloží.
14.8.2016
Nedeľa. Ráno som nalial sirup z cca 4-5kg cukru do rodiny 0 a 1.
I ostatné rodiny sa podarilo znížiť na 3 nadstavky, tak aby vrchný bol s prázdnymi súšami, pripravený na nárazové zakŕmenie.
Okrem úľa č. 5. Tuto je plod rozťahaný skrz 4 nadstavky vertikálne. Nechal som zatiaľ 4 nadstavky. Najsilnejšia je 3.rodina. 2 asi najslabšia, plod je tu medzerovitý, možno matka nie je celkom OK.
Prezrel som i malé nové rodiny. Tie majú cesto. Prekvapilo ma, že i pomerne veľa zásob.
Situácia po dnešných zásahoch.
Včelnica 14.8.2016
Včelnica 14.8.2016
Podvečer pred zotmením som doplnil do kŕmitiek sirup z cca 10 kg cukru pre 2,7,3,4,5, dostala ešte i 1, keďže od rána takmer všetko vysosali.
16.8.2016
Zápisuhodná udalosť pre dnešný deň – predal som prvému zákazníkovi med. 2 poháre kolegovi z práce.
Pokračujem v kŕmení, včera a dnes večer podaných spolu ďalších cca 20 kg cukru. Spolu zatiaľ cca 35 kg pre 7 včelstiev, čiže orientačne 5
kg na rodinu.
2. včelstvo je slabé, dozrieva vo mne presvedčenie, že ho spojím s niektorým z nových, 8 alebo 9.
18.8.2016
Zakŕmené včera a dnes ďalšími spolu 20kg cukru. Od nedele spolu cca 55 kg, necelých 8 kg pre každú zo 7 rodín. Číslo 2 výrazne menej, 0 a 1 zas viac.
20.8.2016
Včera ešte rozdelených 10 kg cukru medzi rodiny. Väčšina kŕmených včelstiev teda dostala spolu cca 10 kg cukru. Prezrel som ich letmo na stav zásob a kondíciu plodu.
Okrem 2.-ky sú všetky v poriadku. 2ka mi robí starosti. Pôvodne som ju chcel rozbiť a spojiť s malými 8 a 9 rodinami. Avšak plod je zjavne medzerovitý a včelstvo oproti ostatným výrazne slabšie. Rozhodol som sa neriskovať a toto včelstvo zrejme preventívne vysírim, aby sa prípadná nákaza nerozšírila.
Všetky rodiny dnes dostali na vrch rámikov Formidol.
21.8.2016
Vysírená 2-ka. Smutná záležitosť. Večer po daždi už pri zotmení som zavrel letáč, očko, utesnil medzierku vzadu medzi podložkou a dnom. Na poprepichovaný alobalový tanierik som dal preložený sírny knôt, zapálil ho, alobal sklopil voľne okolo, tak aby sa k nemu dostal vzduch, avšak nie včely. Vložil zozadu na sito a zavrel.
22.8.2016
Večer odstránený po dvoch dňoch zo všetkých Formidolových dosiek obal. Včely zahučali, avšak nič vážnejšie sa nedeje, ani nevyliezli von, vetrajú zvnútra.
Nabudúce si asi vezmem predsa len rukavice, ako je odporúčané v návode. S Formidolom sa robí síce veľmi pohodlne, avšak určité množstvo výparov, kvapôčiek kyseliny zotrváva i na strihaných obaloch a pokožka z toho nie je extra nadšená. Na špičke ukazováka pravej ruky cítim nepatrný diskomfort.
Skontroloval som 2.úľ. Sírenie zabralo, je tichý a bez života. Zatiaľ je zavretý na mieste, kyselinu – Formidol som ešte nechal. Keď budem mať čas najbližšie dni, spravím s nim poriadok.
23.8.2016
Skontroloval som zasunuté podložky na spád klieštika. Je tam. Od 5-tich do 20-30 kusov za celé 3 dni. To by myslím mohlo byť v poriadku, ak rátam s tým, že to nie je prirodzený spád, ale po Formidole.
26.-27.8.2016
Úspešne som absolvoval záverečné skúšky na SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici v odbore Včelár. Prospel som s vyznamenaním a o svojich dojmoch zo štúdia by som ešte rád napísal samostatný príspevok.
28.8.2016
Vybral som z úľov odparené a suché Formidolové doštičky a nahradil ich plastovými sieťkami na odber propolisu.
Silnejšie rodiny 1 a 3 už začali buničinu po Formidole rozoberať, bola čiastočne rozhryzená.
Zbytky som spálil, spolu s nimi som spálil aj pár rámikov z vysíreného 2.úľa.
31.1.2016
Novým/malým rodinám (8,6,9), ktoré dojedli všetko cesto, som dal asi po 1.kg cukru. Zvyšok, čo zostal vo vedre (asi 1kg) som rozlial pre 7,4,5.
– – – – – – – – – Poohliadnutie za augustom:
– „ukončenie sezóny“, vytočenie trochy medu (18 kg), zrušenie medníkov
– „vytočeným“ vrátenie jednoho nadstavku z vytočenými súšami a zakŕmenie cca 10 kg cukru na včelstvo
– vysírenie slabej rodiny č.2 z medzerovitým plodom (bakterióza?, slabá matka?)
– redukcia klieštika Formidolom
– zloženie záverečných skúšok v odbore „Včelár“ externého štúdia 2015/2016 pod Bánošom v Banskej Bystrici
– založenie sieťok na Propolis
– začiatok kŕmenia nových včelstiev sirupom
Malý záhon levandule som vysadil asi pred 3-4 rokmi. Neskôr i pár ďalších rastlín. Plánujem jej výsadbu ešte rozšíriť. Je atraktívna výzorom i vôňou pre ľudí a veľmi zaujímavá pre množstvo hmyzu včely nevynímajúc.
Je to poloker, ktorý sa môže dožiť aj 20 rokov.
Kvitne koncom leta, v období, keď už toho pre včely je pomenej.
Pri zostrihaní zakvitne ešte raz, na jeseň.
Krátke video zachytávajúce včely na levanduli (23.7.2016)
Dnes večer som pri krátkej kontrole nahliadol do jednej zo slabších rodín (č.2), ktorá má prázdny medník. Vybral som z neho dve trocha tmavšie súše súce hlavne kvôli deformitám na vyradenie a nahradil ich styrodurovými prepážkami po okrajoch.
V oboch rámikoch bolo po troche uloženého peľu. Rozhodol som sa vyskúšať ešte nepoužité vypichovátko na plástový peľ alias perga – alias fermentovaný peľ – alias „včelí chlieb„.
Prázdne plásty – súše s trochou peľu a vypichovátko na peľ.
Vypichovátko funguje pekne, avšak je to ozaj popoluškovská činnosť. Po vyše polhodinke pri hudbe a poháriku vína bolo výsledom asi za väčšiu hrsť pergy. Chuťovo výborný, jemne kyselkavo sladkastý produkt.
plástový peľ – perga – včelí chlieb
Trochu sme rovno ochutnali, zvyšok poputoval do pohárika, kde už sme mali nemnoho obnôžkového peľu v mede. Iba som pridal trocha tekutého agátového medu, premiešal a vrátil nádobu do chladničky.
5.7.2016
Prezrel som včelstvá zas po 10 dňoch. Situácia sa veľmi nezmenila. Silnejšie rodiny (3,4) majú prinesené čosi nezaviečkovaného medu i v medníkoch, slabšie ich majú buď úplne prázdne (2,7) alebo poloprázdne. Zaviečkovaných zásob nepribudlo. Odloženec(6) a malé roje (8,9) si zas vystavali kúsok diela na medzistienkach. Čo je pozitívne, vo všetkých rodinách sú prítomné vajíčka, teda i matky. Aplikoval som Bee Vital Hive Clean. Pod dvoch dávkach mi ostala ešte asi tretina fľašky.
Podvečer sme sa boli prejsť trocha proti prúdu Hučavy. Na okraji lúk popri potoku kvitnú bodliaky, sú na nich i včely. Kvitne lipa malolistá, tam však bola len ojedinelá včielka.
Okolo domu sa zdržujú včely na bielej nízkej ďateline a levanduli.
11.7.2016
Zasa dva-tri horúce dni po sérii veterných. Včely okolo domu sa zdržujú na bielej ďateline a levanduli. Do menšej rodiny (9) – odchyteného roja – sa dobíjal cez poludnie čmeliak. Zaujímalo by ma, čo tam chcel. Medzi rámiky sa pri svojej veľkosti asi nedostane, aj keby do úľa vliezol. Maximálne tak ku krajným rámikom.
Ako som ho tak pozoroval, našla ma jedna strážkyňa a nafasoval som žihadlo do zápästia. Už som to prestal presne počítať, zrejme to bude cca dvadsiate tento rok.
12.7.2016
Včera dorazil do Banskej Bystrice medomet, dnes sme si boli poň. Do kufra starého Logana MCV sa vošiel v originálnom kartónovom obale síce tesne, avšak predsa i nastojato. Logar 4122. Ručný medomet s košom na 4 rámiky (alebo 8 nízkych) bez stredovej osi.
Dúfam, že ešte túto sezónu ho vyskúšam. Znáška je síce posledné týždne mizerná, avšak nejaké kilo hádam ostane v medníkoch, keď ich budem koncom leta rušiť.
14.7.2016
Chladnejší a veterný deň s dažďom. Podvečer som využil nižšiu teplotu a tretí krát aplikoval Bee Vital Hive Clean. Kontroloval som len zbežne množstvo zásob. Situácia veľmi podobná tej z 5.7.
Do malých rodín (8,6,9) som dal na vnútorné veku po 2,5 kg balení cesta Apifonda.
Do piatej rodiny, ktorá je rozťahaná na 5. nadstavkoch, som pod vrchný nadstavok založil materskú mriežku. Skúsil som vyhnať matku dole cca minútovým zadymením.
Včielky všade veľmi kľudné.
Dnes sa okolo obeda včely už nezdržiavali na levanduli a ďateline ako po minulé suché a teplé dni. Lietali i ponad dom voľakde smerom k Hučave.
17.7.2016
Dva upršané dni, včera a dnes. Včera som dal do stropného kŕmítka cesto aj rodine č. 2. Dnes som kontroloval, hore nie je ani včielka, cesto nenašli. Zdá sa, že sa zdržujú v dolných dvoch nadstavkoch a 3.-4. vôbec nevyužívajú.
18.7.2016
Podvečer som poctivo, pekne ako sa odporúča, 4 dni po založení materskej mriežky skontroloval včelstvo č.5. Oddelený bol najvrchnejší piaty nadstavok a tentoraz sú hore už len zásoby, zaviečkovaný plod a pár lariev. Vajíčka som nenašiel, tak hádam sa zásah minulý týždeň podaril a matka je pod mriežkou.
Ešte som nakukol do 2.rodiny, či už našli cesto – našli (asi 2-3 robotnice) a či nepribudli zásoby v medníku – nepribudli.
Keďže medník je prázdny a súci na skoré zrušenie, rovno som vytiahol 2 rámiky na vyradenie. Poputujú do slnečného tavidla, avšak ešte predtým som si neskôr večer spravil radosť a skúsil z nich získať trochu plástového peľu, ktorý tam zostal.
Prázdne plásty – súše s trochou peľu a vypichovátko na peľ.
plástový peľ – perga – včelí chlieb
Kým dymák ešte dymyl, pozrel som do medníka včelstvu č.4. Potešiteľné je, že zásob po 2 daždivých dňoch neodbudlo. Ba, zdá sa mi, že si niečo dnes i priniesli navyše. Večer sa vracali lietavky ťažké, niečo nosia. Možno ďatelinu, ktorú vysiatu družstvom spomínal kolega včelár.
24.7.2016
Tento víkend som dal včelám pokoj. Záhon levandule je nimi doslova obsypaný. Mám z nej radosť, je hojne navštevovaná i motýľmi a čmeliakmi.
Záhon levandule
23.7.2016
Záhon levandule
23.7.2016
V nedeľu som urobil pár odrezkov a strčil ich do rašeliny s pieskom.
Večer som letmo nakukol pod vrchnáky včelstvám, ktoré majú cesto. 8,6,9 odjedli zo polovicu. 2-ka len minimálne. Asi sa k nemu nevedia dobre dostať, nechal som len malý otvor na boku sáčku, inak ako u ostatných.
—- Poohliadnutie za júlom: – znáškovo biedny mesiac, včely majú akurát tak pre seba
– novým malým včelstvám podané cesto
– kúpený nový medomet, avšak ešte ostal nepoužitý
– tretí krát aplikovaný BeeVital Hive Clean
– levanduľa je super, kvitne v priebehu celého mesiaca
1.6.2016
Večer už za šera som presunul posledne úľ s pracovným číslom 9, v ktorom sídli posledne odchytený roj.
Z dočasného provizórneho miesta na tvárnici pod jabloňou (na obrázku nižšie vľavo) sa dostali na voľné po odloženci (č.7).
Tvárnicu aj s nadstavkami na nej som presunul do druhého rohu včelnice. Včelstvu som zakryl obe očká, vrchné na vetranie a spodné trávou, tak aby si ho vedeli v priebehu zajtrajška uvoľniť, vyletieť a zorientovať sa na novom mieste. Dostali na vnútorný vrchnák do malého krmítka cca 1,5 litra cukrového sirupu 1:1 na stavbu medzistienok.
Včelnica 14.5.2016
Na obrázku z polovice mája ešte bez roja 9. a s oboma odložencami.
Aktuálnu situáciu odfotím za svetla, dnes už na to bola tma.
Aktuálne sú teda všetky úle pekne na stojanoch. Skúsim si zhrnúť a zosumarizovať stav na začiatku júna:
0 – prvý odchytený roj – modrá matka (2015) č. 99 1 – pôvodné včelstvo, bolo bez riešenia odložencami alebo preletákmi, zrejme sa časť z neho odrojila. Aktuálne tam nebol posledne ani plod, ani vajíčka. Matka je otázna. 2M – časť 2.rodiny, rozdelená preletákom, pôvodný medník; kde si vychovalo mladú matku z MB. Čiže mladá matka r. 2016, neznačená. 2P – časť 2.rodiny, rozdelená preletákom, pôvodné plodisko; tu by mala byť pôvodná modrá matka 2015 č. 96 (možno 93 alebo 98). 3 – 3.rodina, rozdelená a znova spojená. Predpokladám, že z tejto sa čast odrojila z pôvodnou matkou. A pravdepodobne je tu mladá matka 2016, ktorá kladie. Avšak tu sa môžem mýliť. 4 – 4.rodina, rozdelená preletákom a znova spojená. Pôvodne tu bola modrá matka č. 97(videná 3.4). Z tejto rodiny bol robený v apríli odloženec č. 6 (30.4). Preleták bol spojený cez papier 22.5, následne 28.5 prehodené plodisko dolu. ? Otázne je či ostala pôvodná matka, alebo bola prítomná i mladá. 5 – z tejto rodiny sa pravdepodobne odrojil prvý roj (0). Dlho bola bez matky, koncom mája spojená s odložencom č.7 (ten bol robený z tohoto včelstva 30.4). Teda tu bude mladá matka r.2016. 6 – odloženec pôvodom z včelstva č.4, mladá matka vychovaná z MB r.2016. 8 – druhý odchytený roj, menší. Predpokladám, že asi poroj s mladou rojovou matkou r.2016, 28.5 boli vajíčka a obsadali 7-8 vystavaných rámikov 1 NN. 9 – tretí odchytený roj. Dnes presúvaný na nové miesto, majú stavbu na 1 NN, avšak je to prestavané, neskontroloval som. Matka je otázna.
2.6.2016
Včelnica – situácia 2.6.2016
Premiestnenej rodine, som vytiahol večer z očka zátku z trávy. Neuvoľnila sa v priebehu dňa. Vo včelstve bol riadny hukot. Po otvorení sa postupne rozliezali okolo očka, obletovali špirálovito ponad úľ, húfik včiel krúžil i nad pôvodným miestom. Cca o hodinku, keď som prišiel pozrieť pred zotmením, už bol kľud.
5.6.2016
Dokúpil som v priebehu týždňa smyk a spolu s ním plastové rámčeky na plástikový med, Nicot systém, balené po 12 ks.
Do rámika LG 2/3 sa vojdú 4. Pripravil som si 3 rámiky.
V priebehu dňa som prezrel všetky včelstvá. Rojová nálada definitívne pominula, nenašiel som ani jednu MB, len suché kolísky. 0 – podložil som nad MM nový medníkový NN. Nadstavky pod mriežkou som prehodil. Nafasoval som od spodného nadstavku žihadlo do pleca. 1– pod MM som našiel vajíčka i mladý plod. Matka je prítomná, predpokladám, že mladá tohoročná. Prehodené plodiskové nadstavky, tretí medník odobraný a preložený s prázdnymi súšami a MS nad 2ku. 2M – premenúvam na 7 – prehodené plodiskové nadstavky, pridaná MM a medník. 2P bude 2 – prehodené plodiskové nadstavky, pridané vysoké dno, pridaná MM nad 3 nadstavok a medník. 3– spodný nadstavok zrušený, ostávajú stále 3 plodiskové a 3 medníkové. Sem šiel jeden rámik na plástikový med. 4– MM som presunul až nad tretí nadstavok. Otočil som aj posledný nadstavok, kde bolo očko otočené dozadu. Bude treba skontrolovať o 4 dni, či sa nedostala matka nad MM. Sem išli 2 rámiky na plástikový med. 5– ! vajíčka boli pod i nad mriežkou. Prehodil som 2 nadstavky zhora (pôvodný odloženec 7 + 1) naspodok. Bude potrebné skontrolovať po 4 dňoch, kde sú vajíčka voči MM. 6– odloženec obsadá 10 rámikov. Pridal som mu nový nadstavok s MS. 2 plodové rámiky som vytiahol hore. 8 – roj na jednom nadstavku, obsadá asi 7 rámikov, ktoré čiastočne vystaval. 9 – začali stavať i na druhom nadstavku – na 5-6 rámikoch.
11.6.2016
Prehliadol som zbežne všetky rodiny.
V 5. úli stále vajíčka pod i nad mriežkou. Zrejme je tu štíhla mladá matka, ktorá si špacíruje, kde sa jej páči. Dal som mriežku preč.
Odloženec a roje si kúsok zas vystavali, ešte majú miesto a čo stavať.
U väčších včelstiev v v medníkoch toho veľa nepribudlo. 3.rodina začala stavať rámik na plástikový med. 4.zatiaľ nie.
15.6.2016
Daždivý deň s búrkami. Na zajtra zas hlásený vietor. Dal som asi po pol litry sirupu 1:1 6.,8. a 9. rodine, nech si majú z čoho stavať. (roje a odloženec)
18.6.2016
Zaujímavý deň na včelárskej konferencii na gazdovskom dvore Branovo. Gazdovský dvor urobil dojem. Veľmi pekný príklad ako môže vidiek produkovať lokálne produkty a ešte ako bonus poskytnúť pekné prostredie. Hneď pri areáli sme mali možnosť pozrieť si facéliové pole hojne navštevované včelami, čmeliakmi i pestricami.
19.6.2016
Kvitne tavoľník za domom, včely a čmeliaky si z neho zberajú nenápadný svetložltý peľ. Z divozelov zasa pekne oranžový.
Natrel som okraje ešte nepoužitých papierových podložiek na monitoring klieštika lepidlom na hmyz a zasunul ich pod včelstvá, ktoré majú dná so sitom.
Pootváral som úle a veľmi zbežne pozrel koľko majú zásob. Zásob nepribudlo, stav sa mi zdá byť zhruba rovnaký ako minulý víkend. Málinko toho vystavali.
Do plodísk som aplikoval / nastriekal BeeVital HiveClean. Som zvedavý, či a koľko klieštika nájdem nasledovné dni na podložkách.
Trom novým malým rodinám som dal večer cca po pol litry sirupu.
Včelnica 19.6.2016
varroa monitoring – príprava podložky
20.6.2016
Včelstvá, ktoré včera dostali sirup, ho dnes večer už spotrebovali. Skontroloval som podložky. Lepidlo na hmyz zafungovalo. Celkom som to však nedomyslel. Podložky, ktoré neboli zasunuté vpredu až na doraz, dovoľujú včelám sa dostať do medzery medzi sitom a podložkou. Celkom dosť sa takých to nešťastníc prilepilo. Takže toto musím do budúcnosti lepšie ošetriť. Ak budem dávať lepidlo, aby mravce neodnášali padnutých klieštikov, musí byť priestor s podložkou pod sitom včelotesný. Roztočov som našiel tiež. Zväčša 1-2 kusy, v jednej rodine 3, v ďalšej 4, extrém bolo 8 kusov.
Skúsim zas odsledovať s odstupom týždňa – dvoch.
25.6.2016
Kvitnú levandule. Prezrel som vrchné nadstavky všetkých rodín. V 8. sa mi podarilo nájsť mladú matku. Odchytil som ju a skúsil ju označiť pomocou šelakového lepidla a bielej opalitovej značky. Nafasovala číslo 1. Odstrihol som jej končeky krídel, asi 3 mm. Obvykle sa zastriháva iba jedno, avšak podarilo sa mi odcvaknúť obe.
Zdá sa mi, že v silnejších rodinách pribudlo trocha sladiny, slabšie sú na tom zhruba rovnako. Na ďalšie vytáčanie to ešte zďaleka nevyzerá, 6.8. a 9.ku prikŕmim aby stavali.
26.6.2016
Pridal som 2. nadstavok 8.rodine.
– – – – – – – – – – Poohliadnutie za júnom
Začiatkom mesiaca – Presúvanie odchyteného roja z dočasného miesta na stabilné. Pozorovanie, kde sú vajíčka a teda matky.
Znáškovo biedny mesiac. Včely pozorované na bylinách – levanduľa, ďatelina, divozel a tavoľníku. Lipa je otázna, či vôbec nejako využili – možno koncom mesiaca.
Mierne prikrmovanie slabších rojov 8,9 a odloženca 6 – roztokom 1:1. Stavajú MS, avšak pomaly.
Prvé použitie Bee Vital Hive Clean. Spád klieštika bol len malý. Pokus s použitím lepidla na hmyz na podložky bol úspešný. Mravce žiadne roztoče neodniesli, avšak prilepili sa aj včely. Do budúcna musím vyriešiť včelotesnosŤ priestoru pod sitami.
Plástikový med. Plastové rámiky Nicot na plástikový med vložené začiatkom mesiaca boli len čiastočne vystavané a nezanesené
Minulý víkend som mal čo robiť s niektorými medníkovými nadstavkami. Túto sobotu okolnosti boli priaznivo naklonené a mohol som ich odľahčiť od medu.
Síce mi mešká dodávka nového nerezového medometu, avšak zhodou okolností kolega daruvával staručký medomet. Štvrtok som si ho previezol, v piatok večer vydrhol a dnes sa mohlo ísť na vec.
Počasie tiež vyšlo nad očakávania. Napriek sľubovaným búrkam, nepadla ani kvapka.
Podarilo sa mi prezrieť takmer všetky včelstvá (okrem dvoch väčších z rojov) a povyberal som z nich 18 medových z väčšej časti zaviečkovaných rámikov.
Išlo to vcelku dobre, aj keď pomaly. Vybraté rámiky som dával bokom do prázdneho nadstavku a nahradil ich MS. Po ukončení prehliadky rodiny, z ktorej boli vybraté, som včely striasol postupne priamo do úľa. Zvyšných pár som omietol metličkou do trávy.
Premiéru mali vedrá na med, dvojité i uhelonové sito a oranžová odviečkovacia vidlička. Robilo sa mi lepšie s touto ako s rovnou modrou.
Medomet fungoval, i keď za škrípania a buchotania. Možno to bolo jeho posledné vytáčanie. Dúfajme, že nový príde skôr ako bude treba zas brať včelám med.
Výsledkom takmer celodenného snaženia je cca 23 kg medu, ktorý sme zväčša rovno nadávkovali do pohárov a bude ponechaný na zjedenie a / alebo rozdaný rodine, priateľom a známym.
Včera odchytenému roju som pridal MS. Sú na dvoch NN s MS a majú krmítko s cukrovým roztokom nad hlavou na vnútornom vrchnáku. K večeru, keď som nakukol, si z neho už aj brali.
Prezrel som dôkladnejšie 3.rodinu, kde som včera prezel len vrchné NN. Táto je tiež silná. Rozbil som ju na časť, ktorá bola pod mriežkou a mala by tam byť matka – túto som posunul o pozíciu vedľa na voľné miesto. Na pôvodné miesto som dal časť, ktorá bola nad MM. Teda rámiky s plodom, zásobami, doplnené prázdnymi MS. Teda čosi ako preleták. Uvidíme ako to bude fungovať, časť lietaviek zjavne našlo cestu i do posunutého pôvodného úľa.
Vľavo usadený roj, celkom vpravo v zelenom a červenom pokus o odložence, pôvodný tretí úľ rozbitý na 2, pokus o preleták.
Mám záznamy a nákresy na papieri, plánujem ich dostať aj do excelu a odložiť si ich sem niekde.
Priamo nad hlavami včiel kvitnú teraz jablone, chodia na ne.
Evidencia žihadiel – dnes tohoto roku deviate – tentoraz na vnútornú stranu zápästia pravej ruky. Nepríjemné miesto, zatiaľ čo na ľavačke je od včera len pár cm lokálna reakcia, z tohoto nového pichnutia opúcha veľká časť predlaktia.
3.5.2016
Letmo som nakukol podvečer do úľa s rojom, iba pod vrchnák. Berú si cukrový roztok z krmítka. Od soboty večera z neho ubudlo odhadom okolo litra. To je potešiteľné, zrejme sa pustili do stavania. Nové roje okolo včelničky som nepobadal, hádam to vydrží.
5.5.2016
Z domu okolo 12:30 hlásený pani manželkou pohyb roja za domom. Postupne sa presunul okolo domu až k a do veľkej dutej lipy cca 20-30m od domu.
Ťažko povedať, či išlo o moje včely, keďže neďaleko v smere pohybu roja sú ešte traja ďalší včelári. Avšak šanca, že sa vyrojila niektorá moja rodina je slušná.
Večer som stihol nazrieť do úľa s rojom odchyteným v sobotu. Skŕmili všetok cukrový roztok, cca 1,5 litra. Vystavali značnú časť druhého nadstavku. Vystavané bunky sú zanesené sladinou a peľom. Krajné rámiky ešte nie sú vystavané. Jeden z rámikov, ktorý som pozrel, mal pôvodne iba časť MS. Na zvyšnej ploche si potiahli trubčinu. Cez víkend im asi prihodím tretí nadstavok s rámikmi, ak majú chuť stavať, nech stavajú-
Ešte som dôkladne prezrel rodinu č. 1. Prehliadka ma veľmi nepotešila. Vrchná časť nad MM je zčasti zanesená medom; časť, kde boli iba MS vystavali minimálne.
Pod MM som našiel tiež veľa zásob, zaviečkovaný plod, trocha nezaviečkovaného plodu. Hlavne som sa sústredil na matečníky. V sobotu som síce vylámal tie, ktoré boli zo spodu latiek rámikov, avšak teraz som našiel ďalších 4-5 už zaviečkovaných. Žiadna sláva, rojová nálada ako vyšitá. Vylámal som ich, nasledovné dni, keď mi to čas dovolí, budem musieť dôkladne prezrieť všetky rodiny a niečo podniknúť, lebo sa rozletia do sveta všetky. Matku som u 1. nenašiel ani vajíčka, ani som ju extra nehľadal. Kľudne však môže byť už v lipe.
6.5.2016
Dnes dva preletáky a rozšírenie pre roj
Pohľad na preletáky odzadu
Rámik s trubčinou a matečníkmi. Rojová nálada ako vyšitá.
Stále kvitnú jablone a je na nich aktivita včiel. Okrem toho však už prinášajú aj obnôžky pekného žltého peľu. Žeby už toto bola repka ?
Roju som pridal tretí nadstavok s MS.
Prezrel som rodinu č.2. Pod MM v plodisku som našiel matku č. 98 (resp. 93 alebo 96 – druhé číslo bolo horšie čitateľné). Boli tu aj zaviečkované matečníky. Urobil som pokus o preleták. Medníkové NN sponad MM išli na dno, jeden rámik s plodom a matečníkom som preložil tam. Ako jednoduché medzidno som použil obyčajný kus preglejky. Nad medzidno šli pôvodné spodné plodiskové rámiky i s matkou. Túto vrchnú časť som otočil o 180 stupňov.
Toto včelstvo je pomerne dosť zaplnené.
Odobral som jeden rámik so zaviečkovanou trubčinou a pár MB. Nechal som ho pohodený voľne na skale a večer už bez včiel som ho zavesil sliepkam. Je to pre ne novota, dosť sa okúňali, uvidíme nasledujúci deň ako si poradia s vyčistením.
U rodiny č.4 podobná situácia s matečníkmi i riešenie preletákom ako u dvojky. Matku som tuto nenašiel, vajíčka boli prítomné. Táto rodina má viac voľného priestoru ako 2.
Prezrel som ešte 5.včelstvo. Z tohoto sa podľa mňa odrojil sobotný roj. Našiel som ešte zo 3 zaviečkované matečníky. V spodnom nadstavku tri matečníky už opustené. Vajíčka som nenašiel. Ponechal som jeden so zaviečkovaných matečníkov. Táto rodina je na 4 nadstavkoch, avšak vo vrchných troch je časť tvorená iba MS. Toto zredkujem čím skôr a MS využiem napr. na rozšírenie 2.
Dnes 3 žihadlá. To by sme boli na čísle 12 pre tento rok.
8.5.2016
Vydarený deň. Počasie vyšlo, dalo sa robiť so včelami až na malú poobednú prehánku. Akurát pauza na čaj. Značný prínos sladiny.
Skontroloval som po týždni rozbité 3. včelstvo. Trocha ma prekvapilo, keďže som našiel na pôvodnom mieste, kde som nechával medníkovú časť (3M), vajíčka i zaviečkované MB. Čakal som, že matka bude vedľa. MB som vylámal, dve som ponechal vo vedľajšej časti (3P), tuto sa mi zdá, že je dosť veľa včiel, pridal som nadstavok na druhú pozíciu a prezebroval som so spodným. S týmto včelstvom ešte budem musieť niečo robiť.
Prezrel som odložence, našiel som už opustené MB, zaviečkovaný plod. Vajíčka ešte nie, na to je priskoro. 7-ka má menej zásob, možno ju rabujú.
5-ku som zúžil na 3 nadstavky. To je včelstvo bez matky, ktorá sa vyrojila minulú sobotu. Ponechal som 2 MB.
Do preletáku 2 som pridal nadstavok MS do hornej časti, prezebroval som. Odstránil jednu zrejme prehliadnutú zaviečkovanú MB. Do spodnej časti pod medzidno som tiež pridal jeden nadstavok MS.
Do preletáku 4 som pridal nadstavok MS iba do spodnej časti lietavkám.
Pozrel som aj do 0-ky, to bude odrojené 5. včelstvo. Vystavali veľkú väčsinu MS na 3 nadstavkoch. Vrchný nadstavok je zanášaný sladinou, v strednom ploduje matka. Podarilo sa mi ju nájsť i vyfotiť. Č. 99. Mobil sa včelám vôbec nepozdával, išli po ňom.
Včelnica po zásahoch 8.5.2016 – preletáky zo zadu
Včelnica po zásahoch 8.5.2016
Modrá matka 99
Modrá matka 99
11.5.2016 (streda) Roj na strome
Podvečer po návrate zo zamestnania som zbežne šiel obzrieť úle a aktivitu na letáčoch. Dlho som neobzeral, po chvíli ma zaháňal dnu začínajúci dážď. Pri návrate som sa ešte obzrel a náhodou mi padol zrak na tmavšiu škvrnu na jabloni. A ľaľaho, roj. Tentoraz asi v 5 metrovej výške na jabloni zo 10 metrov od úľov. O čosi menší ako ten, čo som odchytil 30.4. Náladu mi to veľmi nepridalo. Vzhľadom na pokročilú večernú hodinu som už toho veľa nepodnikol, akurát som pridal nad štós voľných medníkových nadstavkov jeden komplet malý úľ s dnom, vrchnákom a jednym nadstavkom s pár stavebnými rámikmi. Viac som k dispozícii v tú chvíľu nemal. Buď roj vydrží na strome, kým sa mu budem môcť venovať (obávam sa, že až cez víkend) , alebo zdrhne, alebo sa ráči usídliť v prázdnom úli. Posledná možnosť je asi najmenej pravdepodobná.
12.5.2016
Roj v priebehu dňa zmizol niekam do nového domova. Zakúpil som si pre takéto prípady do budúcnosti rojochyt spod Bánoša.
Večer som podložil pod vrchný nadstavok 0-ke – roju prázdny nadstavok s MS, nech majú priestor a nech stavajú, keď vládzu. Takže teraz sú veľkolepo na 4 nadstavkoch.
Podložil som aj 3M jedným nadstavkom, takže sú na troch.
Ešte som nakukol do odloženca 6. Pomerne veľa včiel, ešte i nevyliahnutý zaviečkovaný plod, vajíčka zatiaľ žiadne. Ak je tam matka, tak ešte nekladie.
13.5.2016
Poobede hlásený z domu roj. Večer ešte bol na mieste činu. Tentoraz na nevysokej hruške asi 2 metre nad zemou. Už pomerne neskoro, okolo 19tej, som ho striasol rovno do nadstavku s dvoma rámikmi s MS a ďalšími asi 4 SR. (viac som nemal pripravené) Podložil som okolo nadstavku starú plachtu, takže časť roja, ktorú som netrafil rovno dnu, spadla na ňu. Včely sa stiahli z veľkej časti dnu. Malá časť zostala na bočnej strane úľa a plachte. Keďže na noc a zajtra je hlásený dážď, preniesol som ich už takmer za tmy aj spolu s plachtou na nové miesto na stojane.
Zajtra dopoludnia im plánujem doplniť rámiky s MS a dať vnútorné veko s kŕmidlom s cukrovým roztokom.
14.5.2016
Druhému roju som doplnil rámiky a druhý nadstavok, nech sa môže realizovať. Obom rojom som pridal do kŕmidiel cukrový roztok, aby stavali.
Prezrel som všetky včelstvá.
Z prvého úľa som odobral prvý medový rámik. Ešte nemáme medomet, tak sme plásty len vyrezali a nechali odkvapkať na site.
Med je to ešte riedky, nemá potrebnú hustotu. Chuťovo veľmi výrazný, až pikantný. Cítim v ňom púpavu.
Prvý medový rámik
Kusy plástu s medom na site
Prvý symbolický pohárik medu i s kusom plástu
Prvú rodinu ešte musim dôkladne prezrieť. Zo spodného nadstavku zo spodu som vylámal asi 5 zaviečkovaných MB. Je tu veľa včiel, rojenie na spadnutie. Skúsim ju zajtra rozbiť preletákom na dve časti.
Ostatné rodiny sú asi viac menej zastabilizované predbežne. Novonaťahané MB som nenašiel. 1. a medníkové časti 2. a 4. rodiny majú pomerne veľa medu, ešte nie celkom zaviečkovaného. 2.-ka aj stavia MS, ostatné veľmi nie.
Situácia na konci dňa a pár detailov na vymaľované úle.
Včelnica 14.5.2016
0 – roj
4 – preleták
8 – roj.č.2
Odložence 6-7
15.5.2016
Prezretý poriadne 1.úľ, objavil som už len jednu zaviečkovanú MB, tú som ponechal.
22.5.2016
Počas týždňovej neprítomnosti manželka odlovila sama jeden veľký roj a dve menšie zrejme ufrnkli.
Toľko asi k minulovíkendovým opatreniam, aby bol týždeň kľud.
Prezrel som odložence – v oboch sú už vajíčka a v 6-ke i plod.
0-ke, prvému roju som založil pod 4.nadstavok MM, lebo matka sa rozhodla klásť po celej výške 4 nadstavkov v strede a pritom časť spodných MS je ešte nevystavaná.
8-ke, druhému roju som zúžil priestor na jeden nadstavok, obsadá zatiaľ len 7 rámikov, ktoré z veľkej časti vystaval.
9-ke, tretiemu roju som naopak pridal nadstavok, tento je veľký, obsadal všetkých 10 uličiek jednoho nadstavku, ktorý mal k dispozícii.
Ešte som pozrel 5-ku, tam je to bezo zmien, včely, zásoby, žiadne vajíčka, ani plod.
4-ke – preletáku – som odstránil medzidno a pokúsil som sa spojiť obe časti cez papier.
3-ka – obe časti sú bez vajíčok a čerstvého plodu. Je tu dosť zásob. Dal by sa zrejme už odobrať med, čakám na medomet.
Včelári v okolí už vytáčajú, med je z ovocných stromov, alebo repkový.
26.5.2016
Len rýchla prehliadka u 0 – roja. Prezrel som cca polovicu horného nadstavku nad mriežkou. Vajíčka som nenašiel, iba zaviečkovaný plod a larvy. Takže matka bude zrejme pod mriežkou.
Prekvapilo ma, že už si tu postavili základy na materské bunky, zatiaľ sú suché avšak budem musieť dať pozor a nakuknúť čím skôr aj do spodných nadstavkov.
28.5.2016
Prehliadka včelstiev spojená s odobraním medových plástov. Rozpísal som sa od samého nadšenia do samostatného članku – Prvé medobranie a vytáčanie.
Okrem medu i ďalšie pozitíva.
Prezretá jednotka – tuto zrejme nemáme matku.
Preleták 2.-ka naopak prekvapila, plánoval som spojiť, avšak i v dolnej časti sú vajíčka. Toto včelstvo zrejme rozdelím na 2 samostatné.
V rozdelenej trojke (3P) sú tiež vajíčka, zrejme ich spojím s (3M) časťou. Táto je asi bez matky, zrejme jedna z odrojených ?
Zistil som, že v spojenie preletáku 4. cez papier prebehlo úspešne. Prehodil som nadstavky, aby plodisko bolo zas dole. Jeden nadstavok som ešte nechal otočený dozadu, pre istotu, aby sa lietavky vedeli vrátiť. Aj tak z toho boli dosť zmätené.
V 5-ke nemám matku.
6-7 odložence vyzerajú v poriadku. Pridal som im po MS a ostránil styrodurový prepážkový rámik, čo mali ako výplň.
Roj 8. – ten malý – už má vajíčka, stavia len robotníčie bunky. Zrejme mladá matka z poroja.
Čiže, ak dobre rátam, mal by som mať momentálne k dispozícii dokopy: 3 matky v odchytených rojoch (2 staré, jedna mladá ?) + 2 matky v odložencoch + 2 matky v 2-ke + 1 ks v 3-ke + 1 s + 4-ke. Spolu 9 matiek.
Žihadlá dnes 2, to by sme mali pre tento rok cca 15. Zatiaľ (večer) reakcia pomerne mierna.
29.5.2016
Kvitne černica za altánkom. Je na nej aktivita včiel i čmeliakov.
Dnes veľké rošády na včelničke. 1-ku som zatiaľ nechal bez zásahu, tam bola 15.5 ešte zaviečkovaná MB, počkám týždeň, či sa neobjavia vajíčka. 2-ku som rozdelil na 2 časti. 3-ku som naopak spojil cez papier a MM, časť s vajíčkami a teda matkou šla dolu, druhá hore ako medník. Musím časom zúžiť, teraz sú zbytočne rozťahaný na 7 nadstavkoch. 4-ka dnes na pokoji, dostali zabrať včera. 5-ka dostala na vrch materskú mriežku, papier a odloženca 7, a ešte navrch nadstavok s vytočenými súšami a MS ako základ plodiska.
Roj 0 vyzerá OK. Nad mriežkou je plný zásob a plodu, pod mriežkou sú vajíčka a sladina a voľné miesto.
Roj 8 dnes bez kontroly.
Roj 9 si postaval v dolnom nadstavku čosi poprepájané, keďže sa zrejme uvoľnili nejaké MS v nedrátikovaných rámikoch. To je mrzuté. V hornom nadstavku zatiaľ nestavajú nič. Stačí im dolný, zdá sa.
Pri práci žiadne žihadlo, avšak paradoxne večer pri okukovaní som lýtkom pričupol včielku zatúlanú v tráve. Žihadlo č. 16.
– – – – – – – – – Poohliadnutie sa za májom
Mesiac v znamení rojenia a pokusov o riešenie rojovej nálady. 3 roje sa podarilo odchytiť, minimálne toľko však odhadom ušlo.
Prvé pokusy o preletáky so zmiešaným výsledkom. Vcelku dobrým, keď to tak spätne hodnotím. Preletáky so starou matkou a plodiskom navrchu otočené dozadu a medníkom s lietavkami a MB orientovanými na pôvodnú stranu zabrali. Iba jednoduché rozdelenie a posunutie na stranu malo malý efekt.
V odložencoch z konca apríla kladúce mladé matky vychované z ponechaných MB.
Postreh do budúcna. Pri silnejších včelstvách (i odložencoch) riešiť preventívne protirojové opatrenia zavčasu, hneď už v marci / apríli. Hlavne pri intenzívnej znáške z rakyty.
1.4.2016
Podobne teplý deň ako včera. Večer som rozdelil/doplnil do kŕmidiel cca 2 litre vody. Znova som pozbieral spod sita na podložkách za hrsť peľu.
2.4.2016
Deň v škole pod Bánošom. Robila sa prehliadka a jarná taxácia včelstiev.
počítali sa obsadané rámiky, voči plodovým
rámiky s plodom sa premiestňovali do vrchného nadstavku a centrovali
ak boli plodiská zanesené nektárom a peľom, vymenilo sa tam pár voľnejších zo spodného nadstavku
hľadali sa matky a neoznačené sa značkovali, povedali sme si, že pred vrátením matky je potrebné nechať pár minút odvetrať farbu/lepidlo a pred i po pridaní čerstvo značenej matky späť do úľa dobre zadymyť
Večer doma som len nakukol na podložky a do podmetov. Postrácaneho peľu je výrazne menej ako predošlé dva dni.
V 1.úli sa o 18tej zdržuje za dlaň včiel pri očku a v podmete visí chumáč hádam cez 7 uličiek. Toto je krajné včelstvo a na dvoch nadstavkoch.
V 3.úli sú v podmete stále mrtvolky včelstiev. Toto je stredné včelstvo na troch nadstavkoch. Zjavne spodnú časť úľa veľmi neohospodaruje.
3.4.2016
Kvitne drieň pri včelničke, dnes už na ňom bolo pár včiel.
Využil som voľný deň, pekné počasie a poznatky zo včerajšej praxe pod Bánošom a spravil som si jarnú prehliadku včelstiev.
Všetky včelstvá veľmi slušne obsadajú horný nadstavok, niektoré i cez dva. S plodom sú všetky v hornom nadstavku, u 1.,2. a 3. som prehodil 1/2 rámiky s plodom zo spodu do horného nadstavku.
U 3. a 5. som odstránil neobsadený a nevystavaný spodný (tretí) nadstavok s medzistienkami.
Všetky včelstvá majú čerstvo prinesenú sladinu a peľ z vŕb. Je už i zaviečkovaný trúdi plod. Urobil som si nákresy a poznámky do excelu, možno si to sem na web odarchivujem a umiestnim odkaz na súbor.
Po zásahu to vyzerá takto:
Zinkasoval som dve žihadlá do chrbta prave ruky. (Teda štvrté a piate tento rok) Je to po štyroch dňoch od predošlého a lokálna reakcia je tentoraz intenzívnejšia – po 24 hodinách opuch cca 10 cm na obe strany od miesta vpichu (do polovice predlaktia a prvé články prstov).
Vymenil som vodu, každá rodina dostala cca 1l čerstvej.
6.4.2016
Podvečer som nazrel do 4.úľa, kde som vložil SR v nedeľu. Dnes, teda po 3 dňoch je zo 4/5 vystavaný trúdimi bunkami a promenádovala sa tam matka. Pekný pohľad. Včely obsadajú všetky uličky. Začala kvitnúť jedna z malých broskyniek, v okolí začínajú kvitnúť trnky.
Po teplých dňoch sa majú od zajtra vrátiť teploty do aprílového normálu a má pršať. Pridal som do kŕmidiel každému včelstvu cca 0,5kg cesta pre istotu.
8.4.2016
Začína kvitnúť čerešňa, trnky.
Povkladal som večer na rýchlo SR aj do ostatných úľov (1,2,3,5). Včely obsadajú celé 2 nadstavky.
V 2. úli dokonca bol plod aj na 1. krajnom rámiku. Asi budem musiť pridať tretí nadstavok.
Z 5. úľa som vybral krajný krycí rámik a dodatočne si všimol, že je tam natiahnutý náznak matečníka.
Žeby dôsledok odobratia spodného prázdneho NN spred piatich dní a zmenšenia priestoru ?
9.4.2016
Pošmúrny zamračený deň. Využil som vymoženosti moderného človeka sledujúc predpoveď počasia, meteo radar a cez pauzu, keď nepršalo okolo obeda som poprehadzoval nadstavky všetkým 5. včelstvám.
Vzhľadom na riziko dažďa a nie úplne ideálnu teplotu to bol len rýchly zásah, žiadne dlhé obzeranie a zábavky.
Preloženie z 1-2 na 2-3-1:
– Strieška a krmítko bokom
– Do pripraveného prázdneho nadstavku (3) preložiť na pozíciu 4-6 dva rámiky s plodom z vrchného nadstavku (2)
– Na uvoľnené miesto druhý stavebný rámik (Na prvom od včera večera vystavali 5-7 cm) a ešte jeden z medzistienkou alebo vybratý pekný zo včera.
– Vrchný NN(2) bokom na kant. Skontrolovať spodok rámikov. Nachádzal som základy pre materské bunky, aj 3-4 takmer v každom úli. (v silnejších hlavne – 1-3-5) Tieto som oškrabal ako aj prebytočný vosk a mostíky.
– Spodný NN(1) preložiť na nový NN(3)
– Na uvoľnené dno putoval NN(2)
– Nad NN(2) NN3 a 1
– Vrátiť krmítko a striešku
– Otvoril som očká, hore najviac, spodným na menší otvor
Zrejme som to mal urobiť o pár dní skôr, súdiac podľa základov materských buniek.
Pod 3.úľ som podložil prázdny nadstavok z troma „škaredými“ zdeformovaným zásobnými cukrovým plástami.
Dúfam, že ho vyjedia a vyčistia od zásob.
Ozaj, dolial som vodu, jednu dvojlitrovku podelil medzi všetky rodiny. Už som ju dolieval i predošlé dni. Pijú toho relatívne dosť.
10.4.2016
Dnes bez zásahov, iba som vysypal neporiadok z podložiek a dolial trocha vody do krmítiek.
V okolí kvitne trnka, čerešňa vtáčia. Záhradná čerešňa je pripravená rozkvitnúť. V dolete včiel, cca 700-800m je repkové pole. Puky sú pripravené za pár dní rozkvitnúť. Načase dokončiť pár desiatok rámikov do medníka.
11.4.2016
Kvitnú púpavy a mirabelka. Do včiel som dnes nebabral, len som nazrel, či mali vodu a nakukol do podmetov.
Celkom slušný neporiadok od včera. Peľová obnôžka, vytrúsené voskové zrkadielka i kúsky vosku.
15.4.2016
3.včelstvo už malo včera zjedené cesto. Kvitne toho už viac, i záhradná čerešňa. Z domu je hlásený na čerešni čulý ruch.
Podvečer pod Bánošom. Inšpiratívna prednáška pána Ing.Fiľa. Pre mňa veľmi aktuálne informácie o prehadzovaní nízkych nadstavkov na jar. Vyplynulo mi z toho, že som možno trocha predbehol situáciu s tretím nadstavkom.
16.4.2016
Deň pod Bánošom. Zaujímavé informácie o včelej pastve i chove čmeliakov a včiel samotárok od pána Chleba. Poobede pri včelách, pozreli sme si varroa controler v praxi.
Už takmer na odchode zo školy mi napadlo vytrhnúť púpavu pod jedným z úľov. Zinkasoval som od pritlačenej včielky žihadlo do prstenníka. (teda šieste tento rok) Zaujímavé, že reakcia je tentoraz veľmi mierna a iba na zasiahnutom článku jednoho prsta.
17.4.2016
Kvitnú čerešne, pár včiel sa na nich zdržuje. Rozkvitol muchovník jelšovitý, začína kvitnúť hruška, mahónia. Repkové pole je uz sčasti žlté.
Dnes som prehliadol včelstvá, zobral zvyšky cesta z kŕmidiel, trochu vyčistil časť na vodu a vymenil vodu.
Vo všetkých včelstvách je na novom strednom nadstavku zaplodovaných 3-5 rámikov. Všetky vystavali nový stredný rámik a okolité 2-4, podľa sily včelstva. Najsilnejšie sú 3.,5. potom 4.,2. a 1.
V 3.úli ma čakalo prekvapenie. Minulý týždeň som podložil na dno 4.nadstavok iba s 3. trocha deformovanými plástami so zásobami. Čakal som, že včely zásoby vynosia hore a prázdne čisté rámiky budem môcť odobrať. Miesto toho využili milé včely priestor a postavili si na od spodku rámikov vyššieho nadstavku panenské dielo s trúdimi bunkami. Celkom pekný kus toho bolo, naplnil som plástami jedno malé 5l vedierko. Z veľkej časti boli bunky už zakladené vajíčkami, na malej časti už i larvičky. Dúfam, že som neublížil matke, keď som 2. nadstavok dával bokom a tieto nové plásty sa odlámali. Z toho plynie poučenie – Ak človek nechá pod rámikmi veľký priestor (napr. nadstavok sčasti bez rámikov), včely to využijú pre voľnú stavbu.
V tomto včelstve som tie tri nešťastné rámiky vrátil do horného 3.nadstavku, naň materskú mriežku (MM) a nadstavok z MS. Vytiahol som hore 2. už zastavané rámiky.
V ostatných včelstvách som pozrel horný nadstavok (sú obsadené 10/ 4-7) a stredný nový nadstavok. Podložil som pod horné nadstavky vo zvyšku všade MM. Očká ostali otvorené, aby mohlo vyletieť trúdi. Trúdi už sú vo všetkých včelstvách.
21.4.2016
Pár pekných avšak veterných dní s teplotami nad ránom blížiacimi sa k nule. Bez zásahov len večer kontrolujem podložky. Podľa popadaných zvyškov včely nosia peľ z púpavy a zrejme čerešne a trnky. Nie v takom množstve ako v marci, keď kvitla rakyta.
Kvitne Dráč Júliin asi o týždeň skôr ako vlani. Včely i čmeliaky ho vyhľadávajú zrejme kvôli nektáru, musí byť pre ne veľmi zaujímavý.
23.4.2016
Prezrel som včely. Skontroloval, či sú vajíčka pod mriežkou. U všetkých tomu bolo tak, iba v 4.úli sa matka promenádovala hore nad mriežkou. Vyskúšal som nový nedávno kúpený kórejský odchytávač, vychytil ju a dal po kontrole pod mriežku.
Všetky včelstvá dostali nový medníkový nadstavok nad MM. Tieto medníky sú na 8 rámikov, majú nabité plechové pásy s výrezmi (hrebene) na 8 kusov rámikov. Pôvodné nadstavky sponad mriežky šli na úplný vrch. S týmto si nie som tak úplne istý, či to nie je privčas, keďže tam ešte bol i zaviečkovaný plod. Avšak v okolí kvitne repka, včely sú v dobrej kondícii, mám dojem, že viac priestoru by im mohlo vyhovovať.
Okrem 4. včelstva som prehádzal plodiskové nadstavky. 5. včelstvo dostalo ešte jeden nový nadstavok s MS. Toto je silné, podobne ako 3., možno silnejšie. Malo už naťahané na spodnom NN zaviečkované materské bunky. I v ostatných (okrem 2. a 4.) boli i vlhké materské bunky v rôznom štádiu, avšak v menšom počte. Musím budúci víkend znova skontrolovať a prípadne skúsiť urobiť z 5. a 3. včelstva odložence. Mohol som tak urobiť už teraz, nebol som však na to pripravený.
Včely boli veľmi mierne, celá práca sa zaobišla bez žihadiel.
Vyčistil som stropné krmítka. Bolo to už potreba, v každom boli utopené včely pri vstupe.
27.4.2016
Predošlých 4 dní v znamení ochladenia a neprívetivého počasia s dažďom, vetrom, rannými mrazíkmi. Včely trčia v úľoch až na pár kusov, ktoré sa občas vyberú na vodu aj vonku do vonkajšieho napájadla. Zo stropných kŕmidiel si berú vodu tiež, dolieval som cca 2 litre spolu.
Kvitnú jablone i repka, teplota však nedovoľuje včelám vyletieť.
Ranné mrazy dali zabrať wistérii i orechom.
29.4.2016
Dva dni so slnkom, včely mohli vyletúvať.
Vyskúšal som prvý krát slnečné tavidlo a roztavil divokú stavbu trubčiny získanú z 3.úľa. Získal som čosi cez 80g pekného žltého vosku.
Kuriér mi doručil 5 plechových vek a preglejku z nastavky.cz. Opäť bleskové jednanie, dodávka u mňa v podstate na druhý deň po zaplatení.
Situácia 29.4.2016
Prvé použitie tavidla
Prvý vosk
30.4.2016
Sobota. Pekný slnečný deň využili včely i ja. Kým som sa pozbieral a pripravil si veci, na poludnie sa vyrojila 5. rodina.
Zážitok si zaslúži hádam aj samostatný podrobnejší článok.
Roj som odchytil do nového úľa s 1 NN s MS a jedným rámikom i s otvoreným plodom a ďalšim prázdnym NN, kam som vložil odstrihnutý konár s rojom. Večer som úľ s rojom zavrel, zagurtňoval a premiestnil na prázdne miesto na stojane. Doplnil som pár MS, zakryl vnútorným vrchnákom a do okrúhleho ukrajinského krmítka dal cukrový sirup cca 1:1
V priebehu dňa som prezrel všetky rodiny, urobil dva odložence.
Aby som nezabudol na evidenciu žihadiel. Dostal som dve do ľavej ruky (to by malo byť teda 8 tento rok) a jedno do prostredníka pravej. To posledné však ani nebudem rátať, nepreniklo takmer vôbec pod kožu a reakcia bola minimálna.
Roj na strome
Pokus, či neprelezú samé do úľa nevyšiel
Roj usadený v úli pod stromom
Ešte stále pod stromom
Situácia 30.4.2016 poobede, pribudli 2 odložence. Roj mimo záber, usadený v úli pod stromom
4.3.2016
Teplý a slnečný marcový deň trávim v zamestnaní. Z domu je však popoludní hlásené, že včely „lietajú ako divé“.
5.3.2016
Veterný deň, chladnejší ako včera. Včely zostali v úli. Skúsil som do prvého úľa umiestniť nad vnútorný vrchnák okrúhle ukrajinské krmítko ako napájačku. Priamo na preglejku to však nepôjde. Medzi vrchom rámikov a preglejkou vrchnáka je pomerne malá medzera, iba 7mm. Krmítko ostáva stáť komínikom na rámikoch a nedosadá na preglejku vnútorného vrchnáka. Takže som otvor znova prikryl vrecovinou a uteplivkou.
Pri operácii vyletelo pár robotníc von. Pár som vrátil do úľa cez očko. Z toho plynie poučenie, že nabudúce si treba vyskúšať a pripraviť veci doma, pekne bez včiel. Takto som ich zbytočne vyrušil.
Po asi polhodine práce v záhrade, keď som si prezliekal sveter, som inkasoval prvé tohtoročné žihadlo. Jedna zatúlaná včela musela byť zalezená pri krku v šatách.
9.3.2016
Príjemný deň, cez obed slnečný, s teplotou okolo 10 stupňov využili i včely. Prelet som nesledoval, iba počul o tom, že lietali a hľadali si niečo nízko pri zemi v blízkom okolí.
Vyčistil som večer už potme podložky od meliva. Situácia sa podľa neho veľmi nelíši od obrázkov z februára.
Pri pohľade do podmetov okrem 2.úľa má už vyčistené dno/sito i 4. včelstvo. V ostatných ešte mrtvolky sú, avšak myslím, že tiež boli čiastočne poupratované, hlavne pri letáčoch.
10.3.2016
Ďalší príjemný slnečný deň. Už aj 5.úľ má upratané dno. Ak sa dá podľa upratania dna niečo posudzovať, tak poradie momentálne je 2 – 4 – 5.
Tretí a prvý úľ ešte má mrtvolky na site. Zaujímavý bol i pohľad na podložku. Melivo od včera je u úľov 2,3,4,5 rozložené rovnomerne po takmer celej ploche, zatiaľ čo u prvého sa koncentruje v kruhu vpredu, pri očku.
12.3.2016
Deň strávený Pod Bánošom v škole. Zaujímavé informácie od pani Dr.Čermákovej o včelích produktoch doobeda. Poobede sme napriek nie úplne ideálnej teplote robili prvú jarnú prehliadku, na vnútorné vrchnáky sa dávali malé ukrajinské okrúhle krmítka s cukrovým roztokom 1:1, prípadne i cukrové cesto. Inkasoval som druhé žihadlo tohoto roku, tentoraz do pravého zápästia.
13.3.2016
Odobral som spod vrchnáka preglejku a uteplivku a nahradil nicot vrchným krmítkom a styrodurom. Čiže podobné riešenie ako na jeseň pri kŕmení, akurát tentokrát som nalial do polovice kŕmitka iba vodu:
August 2015 – 5x Langstroth 2/3
Počasie nebolo úplne ideálne, teplota len okolo 10 a mierny vietor, tak som včelstvá veľmi nerozoberal, len skontroloval, či vyhrievajú plod a umiestnil kŕmitko s vodou.
1.,2.,4. včelstvo majú veľa zásob, plod vo vrchnom nadstavku nie je, alebo ak, tak len málo. To sú tie rodiny, ktoré sú na dvoch nadstavkoch.
3. a 5. – tu som našiel i plod vo vrchnom nadstavku.
17.3.2016
Pekný slnečný deň. V noci mráz. Večer som nakukol do podmetov. Okrem 3.včelstva už majú ostatné vyčistené sitá od mrtvoliek.
Takže poradie čistenia 2 – 4 – 5 – 1. Treba však povedať, že v 1. bolo mrtvoliek asi najviac, takže mali najviac práce. Je to krajný úľ a je dosť možné, že sem zalietali zimné včely aj z ostatných úľov.
Skontroloval som aj vodu v kŕmítkach. Z 2. úla sa mi vidí, že vody viditeľne ubudlo. Zároveň viditeľný najväčší pohyb včiel v prístupovej „šachte“. V ostatných nebadám úbytok. 2. úľ bol aj prvý, ktorý si vyčistil dno.
18.3.2016 2. a 4. včelstvu som dolial vodu. U týchto z nej, myslím, ubudlo.
19.3.2016
Trochu veternejšiu avšak čiastočne slnečnú sobotu využili včielky na zber peľu, vody, zrejme i nektáru z vŕb.
Včely využívajú aj napájadlo mimo úľov, v najteplejšej časti dňa tam naberalo vodu i 20 robotníc.
21.3.2016
Po dvoch trocha pochmúrnejších dňoch už výrazný úbytok vody v kŕmidle i v 1.,3. a 5. včelstve.
Dolial som týmto spolu asi 1,5 litra. (Teda spolu za týždeň cca 3l / 5 úľov) Pridal som pokusne práškový vitamín C. Cca 100mg / l.
Podľa viacerých výskumov, (napr.*) sa javí, že prídavok vitamínu C do cukrového sirupu pri kŕmení má pozitívny antistresový efekt. Skúsim to teraz na jar s podávanou vodou.
27.3.2016
Včera i dnes trocha vetristý deň s teplotami cez poludnie okolo 12-13 stupňov. Včely veľmi aktívne, nosia peľ v odtieňoch žltej. Predpokladám, že z vŕby. Využívajú hlavne otvorené očko horného nadstavku, iba pár včielok i letáče. Zdá sa mi, že pri maximálnej premávke v strede dňa už horné očko ledva postačuje. Podvečer som na najmenší otvor pootvoril i očko na druhom nadstavku z vrchu. Všetky včelstvá zniesli šramot okolo očiek pokojne, až na piate. Z toho po mne vyštartovala jedna strážkyňa. Zaobišlo sa to však bez žihadla, keď som ustúpil.
Cez deň som pozrel i na podložky. Čo ma veľmi nepotešilo, od 9.3 padlo i pár klieštikov, hlavne v 5.úli. (v tomto 6-7 kusov, inde menej) Otázne je, či sú to čerstvé, alebo pozhadzované ešte po zimnom aerosolovaní.
29.3.2016
Dolial som spolu cez 2l vody do kŕmidiel okrem 4.úľa, kde jej ešte bolo dosť.
30.3.2016
V priebehu dňa som urobil pár fotiek úľov.
Včelnica koncom marca
30.3.2016
Včely na napájačke
30.3.2016
Jedna včielka ma pichla do ruky, keď som sa ňou priblížil blízko letáča. Možno zohral úlohu aj pach dezinfekcie po rannom darovaní krvi alebo i samotný čierny podozrivý mobil, ktorým som fotil. Po predošlom pichnutí mi opuchlo takmer celé predlaktie. Tentokrát som hneď požil dithiaden a miesto vpichu potrel fenistil gélom. Rozdiel je markantný. Dnes je to teda tretie tohtoročné žihadlo.
Večer som vyčistil podložky od popadaného meliva.
31.3.2016
Nadpriemerne teplý deň som strávil prácou. I včely. Ešte večer okolo 18tej ich pár poletovalo. Nakukol som zvedavosti, čo zostalo na podložkách pod sitom od včera a bol som prekvapený. Vo všetkých piatich úľov bolo pomerne veľa postrácaných peľových obnôžok. Pozbieral som spolu za hrsť pekného žltého a zeleného peľu.
Február začal nadpriemernými teplotami. Cez deň nad nulou až okolo 5 stupňov. V noci okolo nuly alebo mierny mráz.
7.2.2016
Skontroloval som podložky a očistil ich od meliva. Nakukol som do podmetov. Všetko sa mi javí v poriadku, nič podozrivé.
Opatrne som nazrel aj do včelstiev. Iba poodkrytím vnútorného vrchnáku. Všetky včelstvá žijú. Všetky sa zdržujú hore pod vnútorným vrchnákom zhruba v strede pod otvorom v preglejke.
14.2.2016
Dopoludnia po pár sychravých a daždivých dňoch nepršalo. Využil som to na výmenu batérie pre ohradník a kontrolu podložiek. Je to zaujímavé, u každého včelstva je poloha chumáča a spád meliva iná. Očká a letáče sú na obrázkoch vpravo.
Spád meliva február 2016
Spád meliva február 2016
Spád meliva február 2016
Spád meliva február 2016
Spád meliva február 2016
18.2.2016
Teplý deň s teplotou cez poludnie nad 10 stupňov. Všetkých 5 úľov sa vraj bolo preletieť. Iba sprostredkovaná informácia, takže detaily neviem.
20.2.2016
Ďalší užitočne strávený deň v škole pod Bánošom v B.Bystrici. Ukázali sme si a prakticky skúsili poskladať medník na 8 kusov rámikov s použitím hrebeňov. Zaujímavá bola aj informácia a možnosť si vyskúšať ako sa dá svojpomocne doma zistiť prítomnosť Nosemy zo zimných mrtvoliek včiel iba pomocou jednoduchého optického mikroskopu so zväčšením 400.
22.2.2016
Extrémne teplý deň. Slnečno, trochu vetristo. Teplota cez poludnie možno i 15 stupňov. Hlásené prelety.
Večer som skontroloval podmety a podložky. Na všetkých podložkách sa našlo i trocha prepadnutej peľovej obnôžky svetložltej farby. Predpokladám, že to bude lieska. 2. včelstvo jej malo najviac, toto si i kompletne vyčistilo sito od zimných mrtvoliek.
U ostatných mrtvolky sú ešte na sitách.
28.2.2016
Po dňoch s normálnymi februárovymi teplotami, dnes opäť jeden teplejší. Okolo 14tej hodiny vykuklo i slnko a včely sa pri cca 10 stupňoch a miernom vetre boli preletieť. S aktivitou začali krajné úle, prvý a piaty, potom sa pridali i ostatné. Veľa včiel lietalo nízko pri zemi skúmajúc trávu, mach, padnuté lístie. Pár včielok bolo na napájačke. Dolial som do nej za konvu vody.
Pozdejšie som našiel na vrchu vlhkej nádoby skehnutú robotnicu s peľovou obnôžkou z liesky. Vzal som ju do ruky, po chvíli sa rozohriala a začala byť aktívna. Umiestnil som ju do očka piateho úľa. Zrejme to nebol jej domovský úľ, ostala stáť v očku. Po chvíli sa objavili dve domáce včely a zaujímali sa o obnôžku. Oblizovali, aj hryzadlá použili. Veľmi sa im nedarilo. Každopádne následne sa zachránená včela pobrala dnu do úľa. Zrejme bola zo susedného 4. včelstva. Tam som videl medzitým prilietať lietavky s peľom.
Stanovište je v Podpoľaní, kde nie je o medvede núdza. Ba práve naopak. Na pozemku pred vyše 20 rokmi už boli úle so včelami a miestni včelári pamätajú, že ich navštívil medveď. Susedovu včelnicu vzdušnou čiarou vzdialenú možno 300 metrov tiež pred pár rokmi. Stopy medveďa som videl na Veľkú noc 2015 hádam 60 metrov od stanovišťa.
Pre kľudnejší spánok som okolo úľov postavil elektrický ohradník. Dúfam, že bude fungovať a zaobíde sa bez návštevy maca, aby sa overilo ako spoľahlivo.
Inšpiroval som sa odporúčaniami na stránke medvede.sk. Použil som zdroj napájaný batériou a istený bleskopoistkou, uzemnený troma tyčami. Na ohradu agátové koly a kovové lanko. Nákupný zoznam vyzeral takto:
Kôl agátový 9 kusov
Izolátor 36 kusov
Lanko vodiace 200m
Bránka 4 kusy
Uzemňovacia tyč 3 kusy
Uzemňovací kábel
Zdroj power Ako 3300
Batéria 12 volt 85 AH
Kyselina sírova 4l
Ohradník som skompletoval postupne v októbri a začiatkom novembra 2015. Umiestnenie kolov bol prvý oriešok. Kvôli kamenistému podložiu. Druhá zábavka bolo naťahovanie lanka okolo, keďže sa malo tendenciu uzliť.
Stručná fotodokumentácia zo začiatku januára 2016 :
Detail na zapojený zdroj a batériu umiestnené v nadstavku
3 uzemňovacie tyče sú prepojené navzájom a posledná je spojená jedným vodičom so zdrojom a druhým s bleskopoistkou
Improvizovaná „skrinka“ pre zdroj a batériu z dvoch nadstavkou a veka
3 uzemňovacie tyče sú prepojené navzájom a posledná je spojená jedným vodičom so zdrojom a druhým s bleskopoistkou
Rohový kôl. Všetky koly nesú plastové izolátory. 4 lanká sú od seba vzdialené cca 30 cm, spodné je od zeme zhruba 20-25 cm
Pre bežné kontroly bez nákladu stačí pootvoriť dve vrchné pružiny bránky, spodné dve sa potom dajú pohodlne prekročiť
Zatvorená bránka
Bleskopoistka je umiestnená priamo na „skrinke“. Červený vodič vedie od zdroja, čierny k uzemneniu. Drôtené lanko je horšie viditeľné, ide k ohrade
Január začal mrazivým počasím s teplotami hlboko pod bodom mrazu.
Všetkých 5 včelstiev žije. Pri týchto teplotách sa chumáče stiahli a nevidno žiadnu včelu pri očkách.
Podľa meliva na podložkách sa všetky chumáče zdržujú vpredu.
3.1.2016
Nafotil som si detail na omrznuté očko. Vidieť, že včelstvo „dýcha“. Najviac námrazy bolo u tretieho, žltého úľa.
Vrchny nadstavok otvorené očko v zime
Pár záberov som venoval aj elektrickému ohradníku proti medveďom. Tomu ešte venujem samostatný článok.
Bleskopoistka je umiestnená priamo na „skrinke“. Červený vodič vedie od zdroja, čierny k uzemneniu. Drôtené lanko je horšie viditeľné, ide k ohrade
Zatvorená bránka
Pre bežné kontroly bez nákladu stačí pootvoriť dve vrchné pružiny bránky, spodné dve sa potom dajú pohodlne prekročiť
Rohový kôl. Všetky koly nesú plastové izolátory. 4 lanká sú od seba vzdialené cca 30 cm, spodné je od zeme zhruba 20-25 cm
3 uzemňovacie tyče sú prepojené navzájom a posledná je spojená jedným vodičom so zdrojom a druhým s bleskopoistkou
Improvizovaná „skrinka“ pre zdroj a batériu z dvoch nadstavkou a veka
3 uzemňovacie tyče sú prepojené navzájom a posledná je spojená jedným vodičom so zdrojom a druhým s bleskopoistkou
Detail na zapojený zdroj a batériu umiestnené v nadstavku
4.1.2016
Využil som neprítomnosť zvyšku rodiny a premiestnil nenatreté nadstavky a vnútorné vrchnáky do teplej miestnosti ku piecke.
Takto pekne sa dá do seba naskladať 16 nadstavkov Langstroth 2/3, na rozmer stojaceho chlapa
Pekne v teple, pripravené na natieranie
Detail na skosené rohy
Vnútorné vrchnáky
Nasledoval náter teplou ľanovou fermežou a na ďalší deň ešte jeden.
Zvyšok januára prebehol pokľudne.
Fermežou natreté nadstavky poputovali do dielne, kde ich chvíľu nechám a potom dostanú vrchný náter bielou Belinkou.
Včely som nechal v relatívnom kľude. Boli vyrušené iba pár krát kontrolou podložiek a odposluchom. Javí sa mi všetko v poriadku. Melivo je v u 2.-5.úľa v prednej časti. U 1. a to je zaujímavé už je to na širšom polomere takmer v prostriedku podložky.
V novembri 2015 som si dokúpil z eshopu nastavky.cz nové nadstavky miery Langstroth 2/3.
Objednal som si balenie 8ks nadstavkov spolu so skrutkami a krytkami na očká – tzv Komfort.
Dovolím si citovať zo stránky predajcu: „Nástavky v plochém balení včetně vrutů a kruhových česnových uzávěrů.
Sada obsahuje:
– 8 x 4 opracované přířezy (frézování pero-drážka, úchopy)
– vruty 5 x 60/36 (délka závitu 36 mm) celkem 100 ks (8 x 12 ks)
– česnový uzávěr (pro očko), 4 různé barvy (á 2 ks) + 8 ks vrut 3 x 20
Přířezy jsou opracovány (frézování pero-drážka, úchopové drážky, předvrtáno pro vruty). Nejsou předvrtány díry pro očka, vzhledem k velmi rozmanitým požadavkům na umístění, velikost i tvar“
Cena za jeden balík aj s dopravou kuriérom bola toho času po prerátaní z CZK 68 €. Po prerátaní na 1 kus je to 8,50 €.
Nákup prebehol úplne hladko. Po objednávke nasledovala odpoveď emailom s faktúrou a sumou prerátanou na € a s predpokladaným dátumom odoslania v stredu. Potom ešte jeden o vybavení. Následne sa už ozval štvrtok rovno kuriér vezúci balík.
Balík je kompaktný, váži cca 27,5kg a rozmerovo odpovedá asi dvom zloženým nadstavkom LG 2/3.
Balík 8 ks nadstavkov Langstroth 2/3 z nastavky.cz.
Cca 27,5 kg
Balík 8 ks nadstavkov Langstroth 2/3 z nastavky.cz.
Cca 27,5 kg
Po odstránení obalu (fólia + kartón) sa ukážu pripravené diely z masívu, sáčky s krytkami na očká a skrutkami.
Balík 8 ks nadstavkov Langstroth 2/3 z nastavky.cz. Už bez obalu.
Cca 27,5 kg
Langstroth 2/3 z nastavky.cz.
Detail na balenie, sáčky so skrutkami a krytkami na očká sú zabezpečené páskou.
Langstroth 2/3 z nastavky.cz.
Detail na balenie, sáčky so skrutkami a krytkami na očká.
Montáž je jednoduchá, človek si vystačí s lepidlom, gumeným kladivom a skrutkovačom alebo skrutkovačkou.
Nižšie obrázky zmontovaných nadstavkov ešte bez krytiek. Krytky namontujem po navŕtaní očiek a natretí nadstavkov.
Zmontovaný nadstavok Langstroth 2/3
Zmontovaný nadstavok Langstroth 2/3
Zmontovaný nadstavok Langstroth 2/3 – detail spoja. Spoj je robený na vlastné pero + na dlhších stranách predvŕtané otvory na 3 skrutky.
Detail na vyfrézovaný úchyt. Na spodnej časti sa nedrží voda a sneh.
Zmontovaný nadstavok Langstroth 2/3 – 6ks
Zmontovaný nadstavok Langstroth 2/3 – 8 ks – obsah balíka.
Doplnenie, január 2016
Zmontované nadstavky ešte pred natretím absolvovali dve úpravy:
navŕtané očká – 2,5 cm priemer, do prostriedka
zbrúsené hrany nadstavkov, hlavne na rohoch. Malo by to pomôcť ľahšiemu vniknutiu rozperáka pri rozpačovaní zlepených nadstavkov
Obrázky už s takto upravenými nadstavkami spred natierania:
Takto pekne sa dá do seba naskladať 16 nadstavkov Langstroth 2/3, na rozmer stojaceho chlapa
Pekne v teple, pripravené na natieranie
Detail na skosené rohy
Doplnenie, máj 2016
Pár postrehov po praktickom používaní prvú jar.
Nadstavky z nastavky.cz:
majú vnútorný rozmer na dĺžku pre vloženie rámika oproti tým spod Bánoša (pozri Nové úle a Natieranie úľov) málinko menší. Niektoré dlhšie rámiky do českých nadstavkov idú len natesno. Pár rámikov som musel trocha zbrúsiť.
majú kvalitnejšie záfrezy pre uchopenie oproti školským spod Bánoša, avšak iba 2 – po bokoch. Tie (Bánoš) ich majú 4 – na všetkých stranách, čo sa niekedy zíde.
– – –
Z nastavky.cz som kupoval na skúšku a „do rezervy“ ešte i varroa dná a veká, jedno balenie 3 a 3 kusy minulú sezónu. Plus túto jeseň sadu preglejok a rámov pre zhotovenie vnútorných vrchnákov. Možno tomu venujem okrem tejto stručnej zmienky samostatný článok.
Zložené vnútorné vrchnáky vyzerajú takto, otvor bolo potrebné navŕtať.