mar 142016
 

Propolisová tinktúra sa pripravuje rozpustením propolisu v 70% liehu v pomere 1 : 10 .
Čiže na 10g propolisu použijeme 100 g 70% etanolu. ***
Zmes sa nechá odstáť minimálne 5 dní, môže sa aj dlhšie, výslednému produktu to neuškodí.
Takto pripravený roztok sa prefiltruje od nerozpustených prímesí a skladuje v tmavej nádobke.
Na filtrovanie je možné použiť filtračný papier alebo vatu a gázu a podobne.

Prečo 70% lieh ?
Propolis obsahuje látky rozpustné vo vode i látky rozpustné v alkohole. 70% koncentrácia je optimálna pre rozpustenie oboch typov zložiek. Pri iných koncentráciách časť látok môže ostať nerozpustená.

Alternatívny postup:
„propolis na prípravu propolisovej tinktúry môžete zaliať aj 80% alebo 95% liehom, nechať cca 3-4 dni vylúhovať za občasného premiešania, potom zriediť vodou na 70%, premiešať, nechať ešte 1 deň lúhovať, prefitrovať – tak máte pripravenú základnú propolisovú tinktúru. Propolis obsahuje látky rozpustné v liehu, ale aj látky rozpustné vo vode, optimálna koncentrácia liehu je preto 70%. “

Z propolisovej tinktúry je možné si pripraviť Propolisovú masť.(v príprave)
Použitie propolisovej tinktúry.(v príprave)

(spísané na základe prednášky RNDr. Čermáková Tatiana o včelích produktoch z 12.3.2016)

*** Pán Repka Jan, PhDr. odporúča v svojej prezentácii o Včelích produktoch ako maximálnu bezpečnú koncentráciu 9%. (Čiže pre takúto variantu by sa použilo 9g propolisu na 100g etanolu)
(Zdroj: prezentácia Včelie produkty, 20.3.2016, Očová)

Otázky o včelách a včelárení

  2 komentáre na “Propolisová tinktúra – recept”

  1. Dobrý deň,
    Čo znamená maximálna bezpečná koncentrácia ?

  2. Dobrý deň. Ak si dobre pamätám na prezentácii odznelo, že na priame použitie alkoholovej tinktúry na pokožku je vhodnejšia 9% koncentrácia. Teda z dermatologického hľadiska, že už koncentrovanejšia tinktúra môže byť pre styk s kožou viac „dráždivá“. (Prednášajúci mal myslím dermatológa priamo v rodine.)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.