máj 062017
Čo použiť do dymáka ?
S touto otázkou sa stretne na začiatku asi každý včelár. Možností je viacero, ak máte i vy niečo osvedčené, čo nie je uvedené, napíšte prosím. Doplním.
Všetky materiály z prírody samozrejme treba pred použitím presušiť.
- Voľba číslo 1. Drevokazná huba – ohňovec obyčajný. Ľudovo sa týmto hubám často hovorí aj choroše. Po vysušení a naporcovaní poskytujú vynikajúci hustý a voňavý dym. Prehára postupne a pomaly.
Nasekať sa dá ostrou sekerkou. Stačí načať a potom už sa dá rozobrať aj prstami.
- Iné drevokazné huby tiež po vysušení slušne dymia. Dym však nemusí byť taký ľúbezný ako u predošlej.
- Práchnivé drevo. Skúšal som práchnivý dub. Má trocha štipľavejší dym, avšak funguje. Výborná je vraj práchnivá vŕba.
- Šúľok z kukurice. Toto som ešte neskúšal, avšak je to prírodné, ľahké, určite si najbližšie zvyšok z kukurice odložím.
- Vytavené voštiny. Skôr ako prímes do už rozhoreného dymáka. Obsahujú zvyšky vosku, takže horieť horia. Pozostatky košieľok sú však bielkovinové a dym je nepríjemný, ako keď sa pália chlpy alebo vlasy
- Komerčne predávané materiály do dymáka. Nekupoval som, avšak dostal som balíček ako darček k nákupu z eshopu. Výhoda bola, že sa to dalo veľmi pekne jednoducho aj bez papiera zapáliť. Nevýhoda oproti predošlým je, že nie sú zadarmo.
- Hobra – drevovláknitá doska. Tu si treba dať pozor, či neobsahuje lepidlo, impregnačnú látku.
- Papierové rolky z toaletného papiera, papierové obaly od vajec. (Tu by som bol opatrný, osobne uprednostňujem prírodnejšie materiály).
- Suchá kôra.
- Vysušený vratič, borovicové ihličie
- Vysušené šišky