Týchto pár riadkov je o porovnaní snežníc a skialpinistických lyží.
Aké snežnice
Nie sú snežnice ako snežnice. V tomto prípade ide o snežnice značky Inook OX1. Čiže niečo ako stredná trieda medzi snežnicami.
Majú oceľové hroty, viazanie otočné okolo jednej osy, ktoré sa dá aj zdvihnúť pri výstupe do kopca alebo zafixovať.
Z čoho vychádza porovnanie
Snežnice som si zadovážil v januári 2012 motivovaný partiou priateľov fajnšmekrov a skialpinistov, keď ma začalo už fakt mrzieť, že ako nelyžiar mám hendikep a zimné výpravy v snehu sú bezo mňa.
Bolo to dobré rozhodnutie. Odvtedy som s nimi zažil pár výborných akcií. V riadkoch nižšie skúsim podať krátky subjektívny report, ako na tej ktorej výprave poslúžili.
Ak sa vám nechce čítať, tak vedzte, že záleží od terénu a vrstve snehu. Pri bohatej snehovej pokrývke a trase, kde sú dlhé príjemné široké svahy dolu kopcom, sú vo výhode lyžiari. Pri menšej vrstve snehu, neprehľadnejšej trase s prekážkami (trčiaca kosodrevina, skaly), na zľadovatenom teréne, sa výhoda zjazdu dole kopcom stráca a prevažuje stabilita, bezpečnosť a malá váha snežníc.
– – –
[suffusion-adsense client = ‚ca-pub-0898584110339665‘ slot = ‚3139688117‘ width = ‚468‘ height = ’60‘]
Január 2012 > Harmanec – Kráľová studňa – Krížna – Turecká
1.deň
Vyrazil som dolinou z Harmanca po zelenej značke. Bolo čerstvo nasnežené, vrstva možno 15 cm. Začiatok trasy sa dal absolvovať bez snežníc, v stope auta. Tá po chvíľke skončila a nazul som si snežnice. Pár turistov, ktorý šiel doteraz predo mnou, asi po kilometri končí. Mali ambíciu dôjsť na otočku na Kráľovú studňu a potom nazad. Na pešo, bez inej výstroje si netrúfajú to stihnúť. Pokračoval som ďalej. Po pár km prešiel cestou snežný skúter z hotela, vyskúšal som si vyzuť snežnice, či to nepôjde po stope skútra lepšie bez nich, ale po pár metroch ich obúvam nazad. „Naboso“ je občasné preborenie sa do hlbšieho snehu únavné. Takže pomaly ale isto som takto dorazil až na hotel.
Partia skialpinistov, ktorí vyrazili z Tureckej a prešli cez Krížnu a hrebeňom, dorazila chvíľu predo mnou. Mali dobrodružnú cestu, vo víchrici. Omrzli im pravé líca.
2.deň
Vyrazili sme z hotela na Krížnu. Snehu bolo pre lyžiarov ideálne. Na trase sa striedajú úseky, kde je vyfúkaný pevný povrch so závejmi. Do kopca ideme rovnakým tempom. Snežnice majú hroty, pekne držia, nepreklzujú.
Po rovine sa držíme tiež pokope. Myslím, že lyžiari majú na rovine nepatrne navrch nad snežnicami, keď využívajú sklz a nemusia viac dvíhať nohu. Snežnice to kompenzujú menšou váhou.
Na Krížnu dorážame spoločne. Dáme si čaj, čokoládu a tu už sa rozdelíme. Chlapi dávajú dole pásy a spúšťajú sa dole. Ja na snežniciach idem dlhými krokmi za nimi. Kým som zišiel dole, chlapi dolu v krčme zjedli polievku.
ZÁVER – 1.výprava
Pri dostatočnej vrstve snehu a dobrých podmienkach pre lyžiarov, sú skialpy rýchlejšie. Do kopca a na rovine sú porovnateľné, dole kopcom lyžiari snežničiarovi ujdú.
– – –
December 2012 > Trangoška – Chata pod Ďumbierom – Trangoška
1.deň
Stretávame sa večer na horskom hoteli Trangoška, dáme si klobásku a pivo a vyrážame. Snehu ešte nie je veľa. Nepatrná vrstva staršieho a na tom pripadnutá možno 15-20 cm vrstva nového snehu.
Driapeme sa spoločne rovnakým tempom. V druhej polovici trasy sa ukáže, že dvom účastníkom výpravy navoskovali sklznice a odlepujú sa im pásy. Pásy sa im odlepujú, lyže preklzujú. Musia si odmakať veľkú časť výstupu s prácou rúk a driapať sa paličkami. Snežnice v tomto samozrejme nemajú problém, vďaka hrotom držia, kde človek stúpi. V hlbšom snehu na prudkom svahu občas trocha podkĺznu, kým sa zastabilizujú.
Jedna nevýhoda snežníc je, keď existuje stopa vychodená lyžami. Snežnice sú širšie, takže treba upraviť krok, aby chôdza nebola nepohodlná.
Nakoniec dochádzame úspešne na chatu, dáme si kapustnicu, pobavíme sa a šups spať.
2.deň
Vyrážam skôr sám, lebo potrebujem byť zavčasu v civilizácii. Na snežniciach pohodlne, rýchlym krokom schádzam k autu a frčím …
Skialpinisti neskôr referujú, že zjazd bol dosť náročný a nebezpečný. Snehu bolo málo, takže strmé úseky cez úzke chodníčky pomedzi kosodrevinu hrozili úrazom.
Nakoniec sa ale nikomu nič nestalo a šťastne zišli.
ZÁVER – 2.výprava
Vyhrali snežnice. Jednak kvôli chybe pri navoskovaní lyží a odlepujúcim sa pásom. Potom pri trase dolu vďaka bezpečnosti a stabilite snežníc na jednej strane a riskantnému zjazdu na lyžiach na strane druhej.
– – –
December 2012 > Turecká – Kráľová studňa – Krížna – Ostredok
1.deň
Skialpinisti išli svojou obľúbenou trasou z Tureckej hore cez Krížnu a potom dole po hrebeni. Keďže na hrebeni bol silný vietor a koniec trasy absolvovali už po tme, pri čelovkách, mali to dosť náročné. Hrebeňové partie boli vyfúkané a len s veľmi málo snehom.
Ja som išiel vyskúšať trasu z Tureckej ďalej dolinou po žltej na Ramžinú a potom ďalej po zelenej cez Úplaz a Malú Krížnu. Prvá časť trasy, ktorá viedla lesom, bola pekne prešľapaná, takže sa dalo ísť „naboso“, snežnice ostali na batohu. Obul som si ich za Ramžinou, keď sa prešľapaná stopa zmenila na zafúkanú. Nová nevýhoda snežníc sa ukázala pri úseku Malej Krížnej na Kráľovu studňu po zelenej značke, keď sa dlhodobo traverzuje svah. Snežnice mali tendenciu kopírovať terén, hlavne na zľadovatených úsekoch, čo dosť nepríjemne vykrúca chodidlo a členok do jednej strany. Inak veľmi príjemná prechádzka, hlavne posledný úsek pri západe slnka za Malou krížnou na nepošľapanom chodniku na pomedzí lesa a kosodreviny. Dorazil som vyše hodiny skôr pred zvyškom partie. Pravda zvyšní fajnšmekri mali jednak dlhšiu trasu, ale hlavne oveľa väčšie prevýšenie a silnejší vietor na hrebeni.
2.deň
Úsek Kráľova studňa – Krížna je rovnocenný pre človeka na skialpoch a človeka na snežniciach. Z Krížnej pokračujeme na Ostredok.
Snehu je málo, je zľadovatený. Snežnice pekne stabilne držia aj na ľadovejších úsekoch, lyžiari musia byť trocha opatrnejší.
Váhovo ťažší fajnšmeker má výhodu oproti snežniciam na zjazdoch ma predbieha. Váhovo porovnateľní kamaráti na miernom svahu kvôli pásom musia kráčať podobne ako ja.
Za Ostredkom prechádza trasa okolo Suchého vrchu lesom k salašu. Idem prvý, na snežniciach ide človek ako traktor, nemá problém. Na salaš prichádzam ako prvý. Dvaja zdatnejší lyžiari krátko po mne. Tretí chvíľočku po nich. Toto bol pre lyžiarov náročnejší úsek, na úzkom chodníčku alebo pomedzi stromy hľadať vhodnú cestu pre lyže.
Na salaši si robíme prestávku. Revidujeme cieľ dostať sa až na Borišov a rozhodneme sa zísť dolu do Necpálskej doliny. Jeden z lyžiarov skladá lyže a ďalej pokračuje pešo, odvážnejší dvaja skladajú pásy a pokračujú na lyžiach. Snehu nie je veľa, vrchnú časť trasy absolvujú ako fakt dobrí lyžiari na lyžiach, neskôr keď nižšie snehu ešte ubudne vyzúvajú sa a schádzajú na pešo. To už mám aj ja vyzuté snežnice. Dole do doliny na cestu prichádzam prvý. Ostatní majú ťažšie batohy s priviazanými lyžami alebo ich držia v jednej ruke a stabilizujú sa iba druhou, kdežto ja frčím dolu a istím sa dvoma paličkami.
ZÁVER – 3.výprava
Z tejto akcie znova vyšli dosť dobre snežnice. Sú ľahšie ako skialpy, človek sa menej unaví. Sú bezpečné, nekĺžu, držia vďaka hrotom aj na ľade. Nie je problém ich rýchlo vyzuť a dať na batoh, kde nezavadzajú.
Skialpinista potrebuje pri horšom teréne už dosť značnú skúsenosť a kus odvahy.
Aktualizované 11.2.2013. Pridám zasa pár slov, ak sa vyskytne niečo zaujímavé.
Kohútik. Na jeseň 2012 sa konala v Očovej tradičná chovateľská výstava drobného domáceho zvieratstva. Teda hydiny, holubov a králikov. Na predaj boli aj mladé kohútiky zdrobnelej wyandtotky.
Sliepky môžu existovať v kľude aj bez kohúta. Pre dospelého kohúta normálnej veľkosti by bolo 6 kusov sliepok vraj aj tak málo. Podľa dostupných informácií optimum na jednoho kohúta je okolo 12 sliepok. Tak aby neboli príliš obťažované. Čísla nie sú úplne jednotné, zjavne sú rozdiely v temperamente kohútov v závislosti od plemena a možno aj konkrétne od individuálneho kusu.
Stretol som sa s názorom, že k menšiemu počtu sliepok je ale možné dať zdrobneného kohútika.
Tento fakt spolu so žobronením detí mal za následok, že sme si z výstavy odniesli mladého snáď 10 týždňového kohútika. Spomedzi troch, čo boli v spoločnej klietke, tento bol najsubmisívnejší, ostatní dvaja ho bili.
Vzali sme teda jeho, k deťom žiadne agresívneho kohúta by sme aj tak nechceli. Pán, ktorý nám ho odchytil, poznamenal, že to je „lososovitý“. Až podľa webu doma som neskôr určil, že zrejme ide o plemeno Wyandotka zdrobnelá a lososovitá farebná forma.
Kohútik to mal ťažké. Prišiel medzi už dospelé sliepky, tie ho neprijali veľmi dobre. Prvé dni strávil učupený vzadu za kurínom v úzkej škáre, kde si ho sliepky nevšimli. Jedlo a vodu dostával extra. Na noc som ho odchytil a vložil do kurína, nie na bidlá, iba do rohu.
Po pár dňoch sa naučil, že kurín je útočisko, kam sa môže schovať pred agresívnymi sliepkami a utiekal sa tam aj v priebehu dňa. Naučil sa schovávať do znáškového hniezda a aj tam v noci prespávať. (To mu ostalo až do teraz. Som zvedavý ako ho to odnaučím.)
Trvalo asi 2 týždne, kým si sliepky ako tak privykli. To znamená, že ho prestali naháňať a trhať z neho perie pri zočení. Teraz zhruba po dvoch mesiacoch sa už kohútik pohybuje medzi sliepkami voľne, privykli si.
Ako prvé sliepky v sezóne 2012 a vlastne prvé naše sliepky vôbec, sme si kúpili znáškové hybridy „Dominant“. Telefonický kontakt na predajcu sme našli v regionálnych inzertných novinách. K dispozícii boli na objednanie iba tieto sliepočky ako 8 týždňové, ostatní predajcovia ponúkali nosnice ako mladšie a neskôr, takže nebolo o čom rozmýšľať. Predajca sa ozval v máji deň pred tým než mali nosnice doraziť, následne na druhý deň ústretovo dohodol miesto, kde sa môžeme stretnúť.
Keďže som doposiaľ nemal skúsenosti so sliepkami, nechal som výber na predajcu, aby vybral rôzne farby. Chcel som 6 kusov. Dostal som 3 hnedé, 2 modré a jednu pásikavú sliepočku.
Tu je celý kŕdlik odfotený už v decembri 2012. Teda cca 9 mesačné sliepky.

Zľava doprava: Timejka, Ružena, Zmok, Princezná, Stračena, Kačena
Každá zo sliepok je individualita. Pásikavá dostala meno podľa farby – „Stračena“.
Znáša vajíčka s hnedou škrupinkou, jemne fŕkané. Znáša niekedy predpoludním. Kľudná sliepka, je menej dôverčivá ako hnedé sliepky. Keď je vyrušená na hniezde, ozýva sa výstražným výhražným zvukom, to ostatné nerobia. Bola tiež najagresívnejšia, keď pribudol na jeseň mladý kohútik.
Dve modré sliepky sú ľahšej elegantnejšej telesnej konštrukcie. Svetlejšia z nich bola najodvážnejšia, najživšia z celého kŕdľa, stala sa miláčikom syna a ten si ju pomenoval „Timejka“.(Na spoločnej fotke hore je prvá vpredu)
Tmavšia z nich je plachá, nedôverčivá, ako jediná zo všetkých sa nerada nechá chytiť ani pohladkať. Ako 8. týždňové kura bola veľmi tmavá, s takmer čienou hlavou a krkom, dostala meno „Zmok“.
Znášajú svetlejšie hnedé až krémové vajíčka. Obvykle neskôr ráno až dopoludnia.
Hnedé sliepky sú povahovo všetky najkľudnejšie. Dôverčivé, krotké zvieratá.
Znášajú vajíčka s hnedou škrupinkou, podľa pozorovania skoro ráno, modré a pásikavá znášajú neskôr.
„Princezná“ je najdrobnejšia. Veľmi zvedavá, priateľská. Oproti ostatným hnedým má svetlú hruď a pierka pod chvostom sfarbené na hnedo.
„Kačena“ je jednoliato hnedá a pierka pod chvostom má svetlejšie. Meno dostalo podľa toho, že ako prvá pribiehala k vode, keď sa vyliala stará pri výmene.
„Ružena“ je z hnedých nosníc najťažšia a má najtmavšie hnedé perie.
Na spoločnej fotke je vidieť rozdiel v sfarbení. S touto sliepočkou bol problém, na jeseň znášala v noci z bidla, vajce sa často zničilo. V zime toto ustalo, teraz znáša do hniezda.
V prvej sezóne sa objavili dva väčšie problémy so znáškou. Vajcia bez škrupiny a znášanie mimo hniezda.
Vajcia bez škrupiny
U mladých sliepok, v prvých týždňoch znášky sa občas objavilo buď v znáškovom hniezde alebo aj voľne pod bidlami, zväčša už poškodené, vajíčko bez škrupiny.
Teda mäkké vajce bez tvrdej vápenitej škrupiny, obalené len mäkkou „papierovou“ blanou. Toto bolo mätúce, pretože takéto chybné vajíčko sa vyskytovalo nepravidelne, sporadicky a nedalo sa vysledovať, o ktorú zo šiestich nosníc sa jedná. Sondoval som daný problém na anglických webových diskusiách a zistil som, že sa jedná o pomerne obvyklú vec. Vec sa má tak, že u mladých sliepok, ktoré iba začínajú znášať a nemajú ešte úplne vyvinuté reprodukčné orgány, môže pri prvých vajíčkach nastať porucha v tvorbe vajíčka. Napríklad, že sa nevytvorí vápenatá, tvrdá škrupina alebo sa vytvorí ale nekoordinovane a samostatne a je znesená osobitne. Tento problém vraj časom pominie, čo sa u mojich sliepok aj potvrdilo. Po počiatočnych výskytoch takýchto vajec u 5-6 mesačných nosníc sa toto upravilo a v následnom období už znášali pekne, normálne vajíčka. Údajne sa môže znova stávať to isté u starých sliepok, kde už začína znáška degradovať a začnú sa vyskytovať poruchy spojené s vekom. Toto sa nedá veľmi ovplyvniť nijako, ani výživou, ani režimom, jedná sa o prirodzený vývoj a degradáciu orgánov.
Znášanie v noci mimo hniezda
Jedna z nosníc (hnedý Dominant) začala asi v septembri znášať vajce v noci, priamo z bidla. Následne som nachádzal vajce zväčša rozbité na rošte. Zaujímavé bolo zistiť, o ktorú sliepku sa jedná. Sledovaním sliepok sa dalo zistiť, ktoré zhruba kedy znášajú. Následne som ešte vypozoroval ako sedávajú na bidle. Keďže sa vajce nachádzalo ráno približne na tom istom mieste a sliepky sedávajú každú noc približne v rovnakom poradí, vylučovacou metódou bola vytipovaná jedna z troch hnedých nosníc, ktorá sedávala nad inkriminovaným miestom výskytu rozbitého vajca a zároveň nikdy nebola videná v znáškovom hniezde.
Túto sliepočku som odchytil večer a na noc dal v kuríne do osobitnej prepravky vystlanej slamou. Noc prečkala bez úhony a čo viac ráno bolo s ňou v prepravke aj celé nepoškodené vajce.
Teda v tomto prípade sa jedná o poruchu znáškového biorytmu. Sliepka znáša v noci, po tme, keď sa zrejme nevie dostať do hniezda. tak znesie rovno z bidla a vajce sa väčšinou poškodí.
Zaujímavé bolo, že po nocovaní v prepravke sa stav na pár dní upravil a zniesla vajce normálne do hniezda. Potom však sa problém opakoval.
Po opakovanom nocovaní v prepravke znova došlo k posunu a náprave a potom znova k regresu na nočné znášanie.
Zdá sa, že vyhodenie sliepky z jej bežného rytmu problém dočasne rieši, ale nie trvalo.
Na fórach venovaným chovu sliepok sa takýto problém spomína. Javí sa, že je to pomerne bežná záležitosť. Skúsený chovatelia to zjavne nejako dramaticky neprežívajú a neriešia. Pri veľkom počte sliepok sa to zrejme ani nedá. Údajne by sa takýto zmätený režim mohol časom aj sám upraviť. Riziko ale je, že sliepkam zachutí rozbité vajce a začnú požierať aj ostatné.
Vajcia s viacerými žĺtkami
Občas sa stane, že sliepky znesú veľké vajíčko s dvoma alebo dokonca troma žĺtkami. To nie je samotné problém, práve naopak, väčšinou je to vítané ako radostné spestrenie.
Stalo sa však zatiaľ asi 3x za 3mesiace znášky, že sa vyskytli ozaj veľké vajcia, s hmotnosťou cez 90 gramov. Pri jednom z nich bola viditeľná krv na škrupinke. V tom spočíva riziko. Ak sa poškodí sliepke kloaka a nastane krvácanie, môžu si to všimúť ostatné sliepky a môže dôjsť k ozobávaniu až kanibalizmu. U mojich sliepok našťastie k ničomu takému nedošlo, ale treba si na to dať pozor. Riziko je údajne hlavne u mladých sliepok, ktoré začnú byť predčasne, pred ukončením dospievania, kŕmené zmesou pre nosnice. Teda prevencia spočíva zrejme v podávaní veku primeranej stravy primeraního zloženia.
Malé vajíčko bez žĺtka
Raz sa stalo, že medzi vajíčkami bolo jedno naozaj malé o hmotnosti možno 20g. Toto vajíčko bolo bez žĺtka, iba s bielkom. Keďže sa také vyskytlo iba 1x, nejedná sa o nejaký problém, skôr raritu na pousmiatie.
Sliepky sú staré 24.týždňov. Už znášajú všetky. Za predošlé 3 dni bolo pri 6. sliepkach každý deň 6 kusov vajec.
Čo je prekvapivé a potešujúce. Veľkosť je kolísavá. Objavujú sa aj veľké vajíčka, ktoré majú cez 70 gramov – obvykle s dvoma žĺtkami.
Dokonca v sobotu našli deti vajce, ktoré malo 93 gramov. Boli v ňom tri žĺtka.
Vyzerá, že boli od modrej sliepky, ktorú voláme Zmok.
Stravu tvoria granule pre nosnice. Ráno máčané a s prídavkom posekanej žihľavy a pár zrniek ľanu.
Plus ako prídavky priebežne cez deň vňate z kalerábu, kapustné listy, púpavové listy, jemne posekaná tráva z kosenia trávnika, padané jablká v malom množstve.
Večer dostávajú aj máčanú aj naklíčenú pšenicu, len za hrsť dve, ako doplnok.
Sliepky majú cca 22.týždňov. Producent pre hybridy Dominant deklaruje v 23.týždni veku 50% znášku.
Za predošlé 3 dni boli počty vajec 4, 6, 4 kusy pri 6.sliepkach. Prvý krát sa objavilo v nedeľu 6 vajec. Teda od každej sliepky 1 kus.
Hmotnosť kolíše. Niektoré sliepky zjavne len začali znášať, tam ide len o 38 – 40g. U dvoch sliepok už sa objavujú pekné vajíčka „štandartnej“ veľkosti – 60 – 62g.
Znášať chodia sliepky ráno a dopoludnia. Ráno o siedmej nachádzame prvé dva kusy, potom v priebehu dopoludnia ešte do 10.-11.tej ďalšie.
Od začiatku znášky doteraz sa objavili 2 kusy vajíčok bez škrupiny. Je možné, že ich bolo viac a mohli ich sliepky zozobať v priebehu dňa.
Vajce bez škrupiny prvý krát nemilo prekvapilo, už som uvažoval, ako identifikovať „matku“ a čo potom s ňou.
Podľa informácií na webe sa však jedná o bežný defekt pri mladých sliepkach, ktoré nastupujú do znášky a nemajú ešte plne vyvinuté reprodukčné orgány. Malo by sa to upraviť.
Tak máme prvé vajíčko. Je to radostný pocit, zdvihnúť striešku nad znáškovým hniezdom a zbadať tam prvé vlastné vajíčko. Teda vajíčko svojich sliepok.
Malé, hnedé, hrejúce v ruke.
Nevšimol som si ktorá zo sliepok vybehla z kurína, keď som vošiel. Škoda, to bola zrejme hrdá „mama“.
Ale pravdepodobne to bola jedna z hnedých. Ružena alebo Kačena, tie sú najvyvinutejšie súdiac podľa celkového vzrastu a veľkosti hrebienku a lalokov.
Vajíčko sa vyskytlo dnes – to jest 10.7.2012 a sliepky majú cca 19. týždňov. Váha 1.vajca 38g.
Kúpili sme ich ako 8 týždňové a sú to znáškové hybridy predávané ako „Dominant„.
Prvá znáška v 19. týždňoch je pekný začiatok, producent udáva ako vek pri 50% znáške 23. týždeň.
Na druhý deň sa objavilo druhé vajíčko. Predpokladám, že od inej sliepky. Je o trocha svetlejšie a menšie – 36g.
Na obrázkoch nižšie porovnanie prvých vajec s vajíčkami z obchodu a zápalkovou škatuľkou.
Nad ránom. Dieťa k spiacemu rodičovi.
„Tato?“
„Hmm?“
„Potom, keď zazvoní budík a ty sa zobudíš, ti musím povedať niečo dôležité.“
“Tučnejšie šermiarky majú väčší platný povrch.”
Odpočuté z rozhovoru s top slovenskou šermiarkou v rádiu.
„Bolo potvrdené vyvrátené.“
„Bola to mrkva !“
Adela a Sajfa v rannom vysielaní fun rádia.
„Kúsky ozajstných kaskadérov vám vyrazia dych.“
Z rozhlasovej upútavky na nejakú adrenalínovú akciu. ;)